Vilniaus universitetui VU imant diegti dabar madingą „naujakalbę” – kai kreipiantis į žmogų siekiama neatskleisti jo lyties – Kauno Vytauto Didžiojo Universitetas (VDU) nekomentuoja ar eis tuo pačiu keliu, vaikysis mados ir darkys lietuvių kalbą.
Kaip praneša Tv-3, VU paviešino jautrios lyčiai kalbos gaires. Siūlo vengti kalboje žodžių, kurie apibrėžia lytį. „Keičiasi standartai, keičiasi supratimas apie tai, kas yra tradiciška, kas yra norma, kas yra neutralu, ir tai kas anksčiau buvo neutralu, galbūt dabar jau visai taip nebėra“, – kalba Vilniaus universiteto profesorė Natalija Arlauskaitė. Ir pateikia pavyzdžius – vietoj kreipinio „mieli kolegos“, rekomenduoja sakyti „mieli kolegos ir mielos kolegės“. Nesikreipti vien tik bendriniu žodžiu „studentai“, nes jis – vyriškos giminės. Vartoti studentai ir studentės, o rašant apskritai trumpinti žodį nenaudojant galūnės – stud. „Yra realus žmogus, žurnalistė Daiva Repečkaitė, kuri kažkada reguliariai savo tekstuose vartoti vietoj žodžio „žmogus“, vartoti žodį „žmoga“, – pasakoja Vilniaus universiteto profesorė Natalija Arlauskaitė. Tokias gaires sveikina ir universiteto studentų atstovybė. Ji dar pernai priėmė rezoliucija, kuria prašo universitete įrengti lyčiai neutralius tualetus.
Pasirūpinti, kad būtų pripažįstamos bendruomenės žmonių lytinės tapatybės, kurių pasaulyje apibrėžiama ne viena dešimtis, ir net užtikrinti, kad universitete translyčiai žmonės būtų vadinami jiems priimtinais vardais, o ne tais, kurie įrašyti dokumentuose. „Verta čia minėti tyrimus, kurie parodo, kad lytinio identiteto nepripažinimas trans asmenims, artimoje aplinkoje yra vienas didžiausių emocinis stresą sukelti galinčių vardiklių, tai siekiant gerinti visų studentų ir studenčių emocinę būklę universitete, neatsižvelgti į bendruomenės dalį būtų nelogiška“, – sako studentų atstovybės prezidentė Neda Žutautaitė.
VU aprašydamas parengtas gaires pažymi, kad jos tik rekomendacinio pobūdžio ir nėra privalomos, bet kartu ir pabrėžė, jog universiteto tradicijos keičiasi.
VDU padalinys žiniasklaidai į portalo kaunieciams.lt klausimus – ar Kauno mokslo šventovėje bus einama tuo pačiu keliu ir kaip tai dera su akademine laisve -pradžioje nereagavo. Vėliau VDU oficialiame portale kontaktams žiniasklaidai nurodytu telefonu atsiliepęs moteriškas balsas pareiškė, kad su žiniasklaida nieko bendro neturi ir pateikti klausimai bus perduoti „kam reikia”. Vėliau, pasiskambinus į VDU sekretoriatą atsiliepė Mokslo prorektorė veiklos klausimais Viktorija Kavaliauskaitė-Vilkinienė. Paprašiusi persiųsti klausimus asmeniškai jai, pažadėjo pasirūpinti, kad komentaras būtų pateiktas. Išties, po kiek laiko iš VDU elektroninio pašto ziniasklaidai@vdu.lt atskriejo be galo „išsamus ir dalykiškas” atsakymas: „Nekomentuosime”. Be parašo ir mandagumo požymių. Taigi, komentarų teko ieškoti kitur.
Istorijos mokslų daktaras Tomas Baranauskas tokias tendencijas apibūdino taip: „VU naujakalbės kūrėjai patys neslepia, kad savo kalbiniais pasiūlymais kuria ideologizuotą kalbą. Atrodo, kad per daugiau kaip tris dešimtmečius, praėjusius po to, kai Vilniaus universitete nustota dėstyti „mokslinį komunizmą“, kai kas ten jau spėjo pasiilgti panašaus „mokslo“. Lyčiai „jautrios“ ar neutralios kalbos gairių paskelbimą su visomis jų „žmogomis“, „stud.“ ir panašaus lygio rekomendacijomis vertinu, kaip pasityčiojimą iš šios seniausią istoriją turinčios ir garbingiausios aukštojo mokslo įstaigos Lietuvoje. Man ir asmeniškai gaila bei gėda dėl to, nes turiu šio universiteto diplomą. Tokia šio universiteto kai kurių ideologizuotų aktyvistų veikla žemina universiteto vardą ir temdo jo mokslinius pasiekimus.
Tai yra ir pasityčiojimas iš lietuvių kalbos, kuri didžiam lyčiai neutralios kalbos entuziastų nusivylimui yra baisiai ne neutrali lyties atžvilgiu. Lietuviškai kalbantis žmogus negali nuslėpti savo lyties ir kaskart kalbėdamas ją viešai deklaruoja. Tikiuosi, „pažangiosios naujakalbės“ entuziastų partnerių anglakalbėse šalyse neištiks infarktas ar isterijos priepuolis tai sužinojus ir jie nepareikalaus išvis uždrausti lietuvių kalbą.”
Žymus Kauno kunigas Robertas Grigas buvo kur kas lakoniškesnis ir piktesnis. „Visa tai taip bjauru, kad nė komentuoti nesinori. Prašau nesupykti, tai nesusiję su Jūsų paklausimu, o su tuo sunkiai apibūdinamu idiotišku išsidirbinėjimu”, – sakė jis.