Užsibrėžusi strateginį tikslą – paskatinti savo teritorijoje kurtis išmaniosios specializacijos įmones ir prisidėti prie jų MTEP veiklos, Kauno laisvoji ekonominė zona (LEZ) vykdo „Smartpark“ projektą, kurio rezultatas – naujus produktus kuriančių, vystančių bei gaminančių verslų bendruomenė – klasteris.
Lietuvos inovacijų ekosistemos auginimas ir išmaniosios specializacijos įmonių pritraukimas – vienas iš strateginių Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) tikslų, atspindintis ir bendrą šalies strategiją.
„Jei norime, kad į Kauno LEZ ateitų aukštą pridėtinę vertę kuriantys verslai, suteikiantys patrauklias sąlygas regione esantiems aukščiausio lygio specialistams, tai tokie projektai, kaip Kauno LEZ „Smartpark“ bendruomenė, yra būtini ir neišvengiami. Apskritai dėmesys inovacijoms jau ne vienerius metus auga ir valstybiniu lygmeniu – reformuojant mokslinių tyrimų sistemą, didinant viešąsias investicijas į mokslą bei technologijas, tokiu būdu siekiant įsitvirtinti tarp inovatyviausių Europos ir pasaulio valstybių,“ – pastebi Kauno LEZ valdančios bendrovės direktorius Vytautas Petružis.
„Smartpark“ pavadintas projektas – tai išmaniosios specializacijos įmonių bendruomenė – klasteris, kurio veikla orientuota į naujų produktų vystymą ir gamybą. Suburtoji bendruomenė padeda įsitvirtinti tokio pobūdžio veikla užsiimantiems verslams, plėsti verslo ir mokslo integraciją. Prioritetinės „Smartpark“ bendruomenės veiklos kryptys: transportas, logistika, IRT, sveikatos technologijos, energetika, biotechnologijos.
Tam, kad paskatintų įsikurti išmaniosios specializacijos įmones ir prisidėtų prie jų MTEP veiklos, skatinant teritorijoje jau veikiančias kompanijas investuoti į naujų produktų kūrimą, vystymą bei gamybą, Kauno LEZ kuria palankią aplinką ir kruopščiai rengia visą reikalingą infrastruktūrą: nuo kelių, gatvių iki inžinerinių tinklų įrengimo.
Lygiagrečiai bendradarbiaujama ir su vystytojais, pasirengusiais suteikti built-to-suit ar nuomos paslaugas: jau prieš metus kompanijos „REES“ pradėtas pardavimui ir nuomai skirtų verslo pastatų parko statybų projektas – „LEZ verslo parkas“, į kurį numatyta investuoti per 2,2 mln. Eur. Pirmajame etape kyla penki verslui skirti pastatai, kuriuose įsikurs nuo 5 iki 9 įmonių, o jų įrengimas pagal buit-to-suit principą bus pritaikytas pagal konkrečius įsikeliančio verslo poreikius – ar tai būtų biurai, sandėliavimo, prekybos ar smulkios gamybos paskirtys. Metų pabaigoje buvo pasirašyta sutartis ir dėl antrojo „LEZ verslo parko“ plėtros etapo.
Gausėja MTEPI veiklą vykdančių įmonių gretos
Mokslinius tyrimus ir praktinę patirtį apjungiančią eksperimentinę veiklą vienaip ar kitaip vykdo ne viena Kauno LEZ teritorijoje įsikūrusi įmonė: čia kuriami unikalūs sprendimai automatikos, robotizacijos srityse, gaminami farmacijos, apskaitos, elektronikos komponentai.
Moksliniais tyrimais ir inovacijomis paremtų produktų kūrimą bei plėtrą vykdo tokios įmonės kaip „Freda“, „Elinta“, „Axioma Metering“, „Hollister Lietuva“, „Hella Lithuania“, „Continental Automotive Lithuania“.
Vien per 2021 metus prie „Smartpark“ prisijungė ar prisijungimą suplanavo dar trys MTEPI veiklą vykdančios įmonės.
Viena jų – biodujų jėgainių statytojai ir su jomis susijusių technologijų tiekėjai „Biokona“ savo gamybinėje bazėje kuriantys modulines biodujų jėgainių koncepcijas ir klientams pateikiantys išbaigtus, visapusiškai mechaniškai ir funkciškai ištestuotus sprendinius, nes tai įmonei leidžia optimizuoti gamybos procesus ir darbo sąnaudas bei užtikrina sklandų ir greitą tokios įrangos montavimą objekte.
Tuo tarpu inovatyvų padangų perdirbimą vystanti „Polylema“ savo naujoje laboratorijoje ketina paversti prototipinę idėją kūnu ir papildyti šiuo metu tarptautinėse laboratorijose atliekamus pramoninius eksperimentinės technologijos bandymus.
„Mūsų tyrimų centro užduotis yra „Rubinntec“ prekės ženklo sukurtus laboratorinius procesus paversti efektyviais, licencijuotais ir tiksliais gamybiniais procesais. Kitaip sakant, sukurti ekonomiškai efektyvų ir naudingą padangų perdirbimą pagal „Rubinntec“ užpatentuotas technologijas,“ – sako „Polylemos“ vadovas Martynas Jankauskas, kurio komanda į naująją laboratoriją ketina įsikelti iki 2022-tųjų pradžios.
Miesto ir šalies tvaraus ekonomikos augimo garantas
Žvelgiant iš miesto perspektyvos, inovacijoms reikšmingas industrines technologijas kuriančių įmonių kėlimasis šalia didesnių industrinių teritorijų yra natūralus ir miestui naudingas reiškinys. Kaip pastebi VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas Andrius Veršinskas, šiuo požiūriu svarbūs tiek stambieji verslai, tiek smulkios inovatyvios kompanijos: „Žinoma, šiandienos industriniai „didieji“ taip pat privalo būti inovatyvūs ir modernūs, tačiau ne mažiau svarbus ir naujų, mažesnių ir lankstesnių rinkos žaidėjų atsiradimas, leidžiantis tiek suteikti papildomos vertės visai rinkai, tiek ir užtikrinantis naujos technologinės kartos kūrimąsi ir potencialią plėtrą“.
Kaip rodo Kauno ir visos Lietuvos patirtys, būtent naujų produktų, kuriamų remiantis technologinėmis, industrinėmis inovacijomis, plėtra yra būtina ir neišvengiama, siekiant tolimesnio ekonomikos bei atlyginimų augimo ilguoju laikotarpiu.
The post Kauno LEZ „Smartpark“: svetinga erdvė inovacijas kuriančių verslų bendruomenei appeared first on Kaunas IN.