Šiandien Kauno apylinkės teismas paskelbė nutartį administracinio nusižengimo byloje, kuria atmestas Erikos Švenčionienės skundas ir palikta galioti 700 eurų dydžio bauda dėl komunistinių simbolių platinimo ar demonstravimo.
Pareiškėja E. Švenčionienė skundu prašė panaikinti 2024 m. birželio 18 d. nutarimą, kuriuo ji buvo nubausta 700 eurų bauda ir administracinio nusižengimo teiseną jos atžvilgiu nutraukti. Bauda pareiškėjai buvo skirta už Facebook platformoje įkeltą SSRS komunistų partijos vadovo atvaizdą su atitinkamu įrašu.
Pateiktą skundą pareiškėja grindė tuo, kad įrašą paskelbė švietėjiškais tikslais, taip pat tuo, kad V. Leninas nebuvo tiesiogiai susijęs su žmonių represijomis.
Teismas atmetė visus pareiškėjos motyvus ir nustatė, kad adminstracinė atsakomybė jai buvo pritaikyta pagrįstai.
„E. Švenčionienės veiksmai, įkeliant ir demonstruojant socialiniame tinkle „Facebook“ savo paskyroje Vladimiro Lenino atvaizdą su įrašu, negali būti vertinami niekaip kitaip, kaip komunistinės simbolikos, totalitarinio režimo simbolio, siejamo su asmeniu įtvirtinusiu šį totalitarinį režimą, SSRS komunistų partijos nario – lyderio, vadovo atvaizdo demonstravimas“, – konstatuojama teismo nutartyje.
Nors šiuo atveju pareiškėja E.Švenčionienė tvirtino, kad įkeldama V.Lenino nuotrauką su aukščiau minėtu įrašu ji norėjo informuoti visuomenę švietėjiškais tikslais ir kitų tikslų neturėjo, tačiau teismo vertinimu, tokia administracinėn atsakomybėn patraukto asmens versija vertinama kaip jos gynybinė pozicija.
„Kaip matyti iš bylos duomenų, E.Švenčionienė minėtą SSRS komunistų partijos vadovo atvaizdą su įrašu panaudojo viešai, įkeldama ir demonstruodama jos administruojamame socialiniame tinkle „Facebook“, o tokio asmens atvaizdo su atitinkamu įrašu, reiškiančiu pasididžiavimą priešiškos valstybės istorijai, komunistų idėjoms (tradicijoms), rodymas prilygintinas sąmoningai atliktam viešam demonstravimui ir akivaizdžiai parodo pareiškėjos požiūrį į priešiškos Lietuvai valstybės komunistų partijos ideologiją. Šias aplinkybes taipogi įrodo ir tyrimo metu nustatytos faktinės aplinkybės, jog šių simbolių demonstravimas nėra atsitiktinis, o priešingai, yra kryptingas ir tyčinis. Todėl teismui nekilo abejonių, kad E.Švenčionienės veiksmuose yra tiesioginė tyčia veikti siekiant propaguoti komunistines idėjas, atvaizduoti totalitarinio režimo įkūrėją, kurstyti nesantaiką, skaldyti visuomenę dėl Lietuvoje vykdomos švietimo sistemos politikos, veikiant prieš tas vertybes, kurias pripažįsta ir puoselėja Lietuvos Respublika, tokiu būdu kėsinantis į nustatytą valdymo tvarką.
Pažymėtina, kad vieša informacija turi būti teikiama visuomenei taip, jog taptų aišku, kas ir kodėl atitinkamą simbolį naudojo, teikiant informaciją neiškreipiamos objektyvios istorinės žinios ir pan. Tuo tarpu, šiuo nagrinėjamu atveju, tokioje faktinėje situacijoje – per V.Lenino gimimo dieną, tai nurodant būtent ir įraše šalia nuotraukos su įrašu, komunistinės simbolikos – SSRS komunistų partijos vadovo atvaizdo su atitinkamu V.Leniną šlovinančiu įrašu, kuriuo akivaizdžiai reiškiamas prielankumas SSRS komunistų partijos lyderio idėjoms, komunistinėms tradicijoms, bei pateikiama dezinformacija, skleidžiant klaidingą informaciją, apibūdinant V.Leniną išimtinai teigiamai, demonstravimas, ne tik, kad neduoda pagrindo išvadai apie edukacinį tikslą, bet savo esme ir paneigia tariamai esamus švietėjiškus tikslus bei rodo aktyvų siekį platinti komunistines idėjas, menkinti Lietuvoje vykdomą politiką švietimo srityje, didžiuojantis minėto komunistų partijos vadovo, įtvirtinusio totalitarinį režimą, idėjomis. Dėl šių priežasčių, pareiškėjos teismo posėdžio metu nurodytas paaiškinimas, kad patalpintame įraše akcentas yra švietimas, nėra įtikinantis ir teismo vertintinas kaip gynybinė taktika siekiant išvengti administracinės atsakomybės“, – konstatuojama teisėjos Vaidos Baumilės nutartyje.