„Žaliakalnio sporto ir laisvalaikio komplekse vienus darbus veja kiti. Kol skaičiuojamos paskutinės savaitės iki oficialaus Dariaus ir Girėno stadiono bei Sporto halės atgimimo, šalia dirbanti sunkioji technika jau kloja pamatus naujutėlaičio uždaro Lengvojo atletikos maniežo statyboms. Čia prasideda didelio kruopštumo reikalaujantys polių gręžimo ir požeminių komunikacijų darbai,” – penktadienį skelbia Kauno miesto savivaldybė. Tiesa, yra ir neišspręstų problemų.
Svarbu preciziškas pasiruošimas
„Lengvosios atletikos maniežas – paskutinė sporto komplekso dėlionės dalis Žaliakalnyje. Pastatytas Dariaus ir Girėno stadionas bus tikrai kokybiška vieta aukšto rango varžyboms, bet lengvaatlečiams reikia užtikrinti ir geras sąlygas treniruotėms bei apšilimui prieš prestižinius startus pirmenybėse. Stengiamės, kad greitu metu viskas būtų sukomplektuota iki galo“, – sako Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Maniežo statyba prasidėjo nuo senosios apšilimo aikštelės dangos išardymo. Pasak Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjo Vigimanto Abramavičiaus, pamatų įrengimas tokioje jautrioje vietoje reikalauja ypatingai kruopštaus darbo.
„Įrengiant polius turi būti atsižvelgta į statybos sklypo geologinę sandarą bei ribotas žemės darbų galimybes. Dėl greta esančių pastatų, gatvių ir požeminių tinklų poliai turi būti gręžiami preciziškai tiksliai. Dėl to labai svarbus geras pasiruošimas šiems darbams“, – sakė V. Abramavičius.
Moderniausias maniežas šalyje
Naujasis lengvosios atletikos maniežas turės visą reikiamą infrastruktūrą sportininkams ir pilnavertes sąlygas treniruotėms bei uždarų patalpų varžyboms. Suprojektuoti šeši 200 metrų ilgio ir aštuoni 60 m bėgimo takai, šuolių, rutulio stūmimo bei tolimųjų metimų (ieties ir disko) treniruočių sektoriai.
Sportininkai fizinę formą gerins treniruoklių ir gimnastikos salėse, o jėgas atgaus čia pat suplanuotuose masažo kabinetuose.
Būsimas moderniausias maniežas Lietuvoje turės visus lengvosios atletikos sporto rungčių sektorius, reikalingus treniruotis tiek vasarą, tiek ir žiemą. Čia taip pat numatytos administracinės patalpos, pasitarimų erdvės, trenerių ir sportininkų persirengimo kambariai.
Viduje sporto varžybas galės stebėti iki 500 žiūrovų. Statinys turės ir 150 vietų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę.
Baigiama Sporto komplekso dėlionė
Sulig maniežo statybų pabaiga Kaunas pretenduos organizuoti tarptautinius lengvosios atletikos čempionatus. Tam reikia turėti ne tik standartus atitinkantį stadioną, bet ir patalpas treniruotėms.
Atletams skirtas uždaras statinys užbaigs Ąžuolyno daugiafunkcinio sporto ir laisvalaikio komplekso projektą. Dar šią vasarą planuojama finišuoti su Dariaus ir Girėno stadiono bei Kauno sporto halės atnaujinimo darbais.
Į visus šiuos objektus jau greitai ves iš pagrindų tvarkoma Sporto gatvė ir joje įrengta nusipelniusioms sporto asmenybėms įamžinti skirta Šlovės alėja.
Aikštę nušvies grindinyje sumontuotos LED šviesų juostos, o specialiai šiai erdvei gamintos unikalių formų plytelės vizualiai sukurs ąžuolo lapo struktūrą atkartojantį vaizdą. Šie motyvai simbolizuos ryšį su greta baigiamu atnaujinti Ąžuolyno parku. Taip pasakoja merijos viešųjų ryšių specialistai. Bet pasakoja ne apie viską iki galo.
Automobilių parkavimo klausimas
Dalį kauniečių neramina problema apie kurią Kauno merija vengia kalbėti savo glamūrinėse vizijose. Didelio stadiono, sporto komplekso atidarymas ir veikla gresia milžiniškų automobilių spūsčių ir parkavimosi problemomis. Savivaldybės sumanymas atimti iš verslo sklypą, kurio adresas Vydūno al. 4 ir paversti jį didžiule automobilių stovėjimo vieta nežavi tų, kam rūpi Žaliakalnis.
Sklypo atėmimo „visuomenės poreikiams” procesą laikinosiomis apsaugos priemonėmis sustabdė teismas. Ieškovė UAB „Trasanta“ kreipėsi į Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus su prevenciniu ieškiniu atsakovėms Kauno miesto savivaldybei ir Kauno miesto savivaldybės administracijai siekdama apginti ir apsaugoti savo subjektines teises nuo neteisėtų, jos nuomone, veiksmų. Mat norima žemės sklypą, kurio registro Nr. 19/2237, esantį adresu Vydūno al. 4, ir jame esančius, bendrovei priklausančius paimti visuomenės poreikiams.
Ginčo tarp verslininkų ir savivaldybės metu sklype nevyksta niekas. Kauno širdyje esanti teritorija tikrai negražėja. Kai kurie kauniečiai teigia, kad šis miesto lopinėlis virsta „šabakštynu“. Visuomenininkų ir ekspertų nuomone, pirmiausia kaltos savivaldybės ambicijos. Kuo baigsis byla – nežinia, o apie kokius nors alternatyvius sumanymus nieko nesigirdi. Merija pati yra pareiškusi, kad jai svarbu paimti sklypą, o parkavimosi aikštelės ten greičiausiai nebus. Tiesa, nei koks tuomet tas “visuomenės poreikis”, nei kur galiausiai parkuosis renginių dalyviai bei lankytojai – neaišku.
Asociacijos „Žaliasis Ąžuolynas“ pirmininkė Laura Ramanauskaitė teigia, kad merija su bendruomene tiesiog nesikalba. „Kai stadionas atsidarys, bus milžiniškos spūstys bet kokių renginių metu. Minėtame sklype įrengti parkavimosi vietą – visiška nesąmonė. Tai būtų Ąžuolyno sudarkymas, rekreacinės zonos naikinimas. Jau verčiau ten įsikurtų kavinės, vaikų žaidimo aikštelės. Žaliakalniui tikrai būtų katastrofa Žaliakalniui tikrai būtų katastrofa parkavimo erdvę ten įrengus, tas pats ištiks ir nesuradus kito varianto. O savivaldybė apie tai net kalbėti nėra linkusi, kaip ir su tuo pačiu verslu nelinkusi susitarti – verčiau bylinėjasi. Gal ieškoma kitų alternatyvų stovėjimo aikštelei, bet kažkodėl apie tai nieko nesigirdi. Gal svarstomas Dainų slėnio variantas ar erdvė prie viaduko, nuo kurio byra tinkas, gal yra kokių kitų sumanymų, bet mes apie tai ničnieko nežinome,” – savivaldybės laikyseną kritikuoja visuomenininkė.