Rusija tęsia agresiją pradėtą prieš Ukrainą vasario 24 dieną. Severodonecko gatvėse vyksta įnirtingos kovos. Ukrainos pareigūnai įvardija du įsibrovėlių pagrindinius tikslus.
***
Rusijos okupantai vykdo puolimo veiksmus Severodonecko, Toškivkos ir Ustynivkos rajonuose. Apie tai buvo pranešta Ukrainos ginkluotųjų pajėgų (UGP) generalinio štabo “Facebook” puslapyje.
“Severodonecko kryptimi priešas vykdo puolimo veiksmus Severodonecke, Toškovkos ir Ustinovkos gyvenviečių rajonuose, tęsiami koviniai veiksmai”, – teigiama Generalinio štabo pranešime.
Bachmuto kryptimi kovos tęsiasi Kamyševachos, Novoluganskoje ir Berestovo gyvenviečių rajonuose.
“Avdijivkos, Kurachivkos, Novopavlovkos ir Zaporožės kryptimis priešas nesėkmingai bando sustiprinti grupuotę ir užpildyti nuostolius pasenusia ir atgauta technika”, – rašoma pranešime.
Severodonecke -gatvių mūšiai
Rusijos puolimo epicentre atsidūrusio Ukrainos rytinio Sjevjerodonecko miesto gatvėse vyksta įnirtingos kovos, pirmadienį pranešė meras Oleksandras Striukas.
O. Striukas pirmadienį telefonu naujienų agentūrai AP sakė, kad „Rusijos kariai įžengė į miestą ir vyksta gatvių mūšiai“. Anot jo, ukrainiečių gynėjai bando išstumti puolančias Maskvos pajėgas.
Meras nurodė, jog „rusų kariai pasistūmėjo kelis kvartalus miesto centro link“.
„Neturime elektros ir ryšių; miestas visiškai nuniokotas“, – pridūrė jis.
Pasak mero, Sjevjerodonecke likę 12–13 tūkst. civilių gyventojų nuo nesiliaujančio Rusijos bombardavimo slepiasi rūsiuose ir bunkeriuose.
O. Striuko teigimu, „aukų skaičius auga kas valandą, tačiau negalime suskaičiuoti žuvusiųjų ir sužeistųjų gatvėse vykstant kautynėms“.
Mero duomenimis, nuo karo pradžios žuvo 1,5 tūkst. miesto gyventojų.
Severodoneckas jau kurį laiką vadinamas “antruoju Mariupioliu” (šį uostamiestė po kelių mėnesių apgulties visiškai sugriovė ir užėmė rusų pajėgos). (BNS)
Įvardijo du okupantų tikslus
Pagrindiniai okupantų tikslai šiuo metu yra pasiekti Luhansko ir Donecko sričių geografines ribas ir atimti iš Ukrainos priėjimą prie jūrų.
Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Anna Maliar tai sakė informaciniame pranešime “Telemaratono”eteryje.
“Putinas įsakė pasiekti geografines Donecko ir Luhansko sričių ribas, o tada judėti į pietus ir į rytus. Jų užduotis – atimti iš mūsų galimybę naudotis dviem jūromis. Tiesą sakant, jie jau turi problemų dėl Azovo jūros ir aplink ją esančių laikinai okupuotų teritorijų. Jie taip pat turi tikslą atimti iš mūsų prieigą prie Juodosios jūros”, – sakė A. Maliar. (UNIAN.ua)
Paskaičiuota žala
Bendra tiesioginė žala Ukrainos ekonomikai dėl gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų bei infrastruktūros sugadinimo ir sunaikinimo gegužės 25-ąją siekė apytikriai 105,5 mlrd. JAV dolerių, per savaitę išaugusi daugiau kaip 8 mlrd. dolerių, rodo Kyjivo ekonomikos mokyklos karo žalos tyrimų „Rusija sumokės“ naujausi duomenys.
Bendrieji Ukrainos ekonomikos nuostoliai dėl Rusijos invazijos, paskaičiuoti Ekonomikos ministerijos ir Kyjivo ekonomikos mokyklos – tiesioginiai ir netiesioginiai (bendrojo vidaus produkto mažėjimas, sustoję investicijos, darbo jėgos netekimas, papildomos išlaidos gynybai, socialinei paramai ir panašūs) – svyruoja nuo 564 mlrd. iki 600 mlrd. dolerių.
Tuo tarpu analitikai apskaičiavo, kad vien tik per savaitę iki gegužės 25-osios būsto fondui buvo padaryta žalos už 5,5 mlrd. dolerių, ir ji išaugo iki 39,3 mlrd. dolerių. Daugiausiai gyvenamųjų namų sunaikinta Mariupolyje, Charkivas, Černihive, Severodonecke ir Lysyčanske. Iš viso dėl karo sugadinta, sunaikinta ar prarasta daugiau kaip 44 mln. kvadratinių metrų būsto.
„Bendra dokumentais įrodyta tiesioginė žala Ukrainos įmonėms jau siekia 11,3 mlrd. dolerių. Per savaitę ši suma padidėjo 591 mln. dolerių. Nuo tada, kai Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, buvo apgadintos arba sunaikintos mažiausiai 227 įmonės, gamyklos ir fabrikai“, – pažymima ataskaitoje.
Joje taip pat pateikiami duomenys apie lengvųjų automobilių nuostolius – jie siekia beveik 1,6 mlrd. dolerių arba apie 105 tūkst. automobilių, o didžiausi jų – Donecko, Charkivo, Luhansko, Černihivo ir Kyjivo srityse.
Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios padaryta žala infrastruktūrai: sugriauta mažiausiai 23,8 tūkst. kilometrų kelių, 6,3 tūkst. geležinkelio bėgių ir 41 geležinkelio tiltas, 643 sveikatos priežiūros įstaigos, 1123 švietimo įstaigos, 621 vaikų darželis, 192 kultūros ir 115 religinių pastatų, 178 sandėliai, 99 administraciniai pastatai, 28 naftos bazės ir 19 prekybos centrų.
BNS, kaunieciams.lt