Įprasta manyti, kad JAV kariauna yra geriausiai planetoje aprūpinta ir bemaž nieko nestokoja, yra idealiai motyvuota. Tik štai portalas Military.com pabaksnojo į buitines JAV kariškių problemas.
Naujoje JAV vyriausybės priežiūros tarnybos ataskaitoje teigiama, kad Pentagonas nepakankamai stebi, kiek būsto yra aplink bazes esančiose bendruomenėse, todėl kai kurie tarnybos nariai priversti palikti šeimas kitose valstijose, dirbti papildomus darbus ar gyventi poilsio automobiliuose, kad galėtų susimokėti už nuomą.
Be to, trečiadienį paskelbtoje Vyriausybės atskaitomybės tarnybos ataskaitoje pažymima, kad Pentagonas “reguliariai nevertina” padarinių – tiek finansinių, tiek gyvenimo kokybės sunkumų – kuriuos ši būsto krizė sukėlė kariams.
Ataskaita yra tik naujausia iš daugybės vyriausybės tyrimų ir žiniasklaidos pranešimų, kurie rodo, kad Pentagonas nesirūpina karių būsto poreikiais, o problema pasiekė tokį lygį, kad ją išspręsti iš esmės galima tik po kelerių metų. Gi lengvesni sprendimai, pavyzdžiui, atlyginimų didinimas, pasirodė esą neveiksmingi.
Portalas Military.com kreipėsi į Pentagoną, prašydamas reaguoti arba pakomentuoti išvadas, tačiau atsakymo laiku negavo. Ataskaitoje teigiama, kad problemos esmė yra ta, jog Gynybos departamentas ir tarnybos reguliariai eatlieka būsto poreikių ir rinkos analizės.
Šiais tyrimais siekiama padėti bazių vadams ir kariuomenės vadovams suprasti ne tik tai, kiek būsto yra bazės teritorijoje, bet ir “ekonomines tendencijas, kurios gali turėti įtakos būsto pasiūlai ir paklausai”.
Ataskaitoje taip pat teigiama, kad pagal Pentagono politiką būsto poreikių ir rinkos analizės turi būti atliekamos “ne rečiau kaip kas ketverius metus”, paliekant atvirą interpretaciją, ar tai reiškia ne rečiau kaip kas ketverius metus, ar ne dažniau kaip kas ketverius metus.
Kadangi Pentagono vadovai nesiėmė aiškinti, tyrėjai nustatė, jog “tarnybos iš esmės vadovavosi savo pačių gairėmis”, todėl tarp šakų atsirado didelis atotrūkis.
Pavyzdžiui, karinio jūrų laivyno visos ataskaitos buvo parengtos per pastaruosius penkerius metus, o didžioji dauguma (89 %) karinių oro pajėgų ataskaitų buvo daugiau nei 10 metų senumo. Pavyzdžiui, Jūrų pėstininkų korpuso Havajų bazės pareigūnai sakė tyrėjams, kad jų 2018 m. ataskaita “apribojo įrenginio gebėjimą veiksmingai planuoti atnaujintus būsto reikalavimus”.
Ataskaitoje pažymėta, kad net ir visiškai laikantis šios taisyklės, tarnybos vis tiek negalėjo susidaryti aiškaus problemos vaizdo. “Karinių jūrų pajėgų Key West oro pajėgų stotis mums pasakė, kad net ir dar 2021 m. atlikta būsto poreikių ir rinkos analizė buvo pasenusi, atsižvelgiant į sparčius vietos būsto rinkos pokyčius jų regione”, – sakoma ataskaitoje.
Karinio jūrų laivyno bazė Key West mieste yra akivaizdus pavyzdys, su kokiomis problemomis ne dėl savo kaltės gali susidurti tarnybos nariai, norėdami gauti būstą. 2022 m. portalas Military.com pranešė, kad dėl dviejų kareivinių pastatų uždarymo apie 80 jūreivių
suskubo ieškoti naujos gyvenamosios vietos brangioje ir nedidelėje bendruomenėje, kurią sudaro salų
grupė piečiausiame Floridos pakraštyje.
Karinis jūrų laivynas bandė spręsti šią problemą siūlydamas net jauniausiems vienišiems bazės jūreiviams būsto pašalpą. Tačiau papildomi pinigai nieko negalėjo pakeisti, nes vietovėje, kurioje buvo gausu turistų, pasiruošusių mokėti didesnes kainas, būsto paprasčiausiai buvo mažai.
Vienas jūreivis tuo metu portalui Military.com pasakojo, kad du jo kolegos “Craigslist’e rado kažką, kur gyvena su dar aštuoniais žmonėmis viename name”.
Praėjus metams, bazė vis dar susidūrė su sunkumais. Ataskaita patvirtino šiuos pranešimus, teigdama, kad “šioje vietoje dislokuoti kariškiai kalba apie didelius sunkumus ieškant laisvo ir įperkamo būsto, nepaisant to, kad naujausioje būsto poreikių ir rinkos analizės ataskaitoje nurodytas būsto perteklius”.
Ataskaitoje pažymima, kad Key West “didelė dalis atostogų būstų” atlieka svarbų vaidmenį, nes, nors tai ir yra prieinamas būstas, daugeliui
tarnybos narių “ilgalaikė nuoma yra per brangi”.
Gyvenimas su termitais arba be oro kondicionieriaus
Tyrėjai teigė, kad 2022-2024 m. aplankė septynias bazes. Keturios iš jų buvo visoje šalyje: Fort Bliss, Teksase; Mountain Home oro pajėgų bazėje, Aidaho valstijoje; Karinių oro pajėgų aviacijos stotyje Key West ir Camp Lejeune, Šiaurės Karolinoje, taip pat trijose bazėse Havajuose:JAV kariuomenės garnizonas Havajuose, Jūrų pėstininkų korpuso bazė Havajuose ir Jungtinė Perl Harboro-Hikamo bazė.
Jie taip pat surengė 15 diskusijų grupių, kuriose tarnautojai pasakojo, kad būsto problema turi ne tik finansinį poveikį, bet ir daro įtaką jų gyvenimo kokybei ir misijos vykdymui.
Kaip ir ankstesniame portalo Military.com pranešime, Key Weste tiriantiems pareigūnams buvo pasakyta, kad ilgalaikių nuomos sutarčių yra nedaug ir paprastai joms reikia didelių pradinių įsikūrimo išlaidų. Tyrėjams buvo paaiškinta, jog tarnybos nariai turėjo “atsiimti pensijų santaupas, turėti didelių kreditinių kortelių skolų arba papildomai įsidarbinti”, idant galėtų susimokėti už nuomą, komunalines paslaugas, dujas ir maisto produktus.
“11 iš 15 diskusijų grupių dalyviai pažymėjo, kad jie arba kiti jų pažįstami turėjo antrą darbą, idant gautų papildomų pajamų, nes būsto ir pragyvenimo išlaidos buvo didelės”, – sakoma ataskaitoje.
Visoje šalyje kai kurie tarnybos nariai buvo priversti gyventi namuose be oro kondicionierių, nors gyveno karštame ir drėgname klimate. Vienas iš jų tyrėjams pasakojo, kad “turėjo apsistoti prastos kokybės name mieste, kuriame buvo daug termitų, kad tik turėtų kur gyventi”.
“Dviejose įstaigose diskusijų grupių dalyviai pasakojo, kad gyveno arba pažinojo kitus, kurie gyveno poilsio automobiliuose, nes būstus buvo sunku rasti ir įpirkti”, – sakoma ataskaitoje.
Kiti pasirinko gyventi toliau nuo bazės – vienas karys sakė, kad į darbą važinėjo dvi valandas, o dviejų skirtingų bazių kariai sakė, palikę savo šeimas kitose valstijose, kad galėtų susimokėti už nuomą.
“Diskusijų grupės Mountain Home oro pajėgų bazėje dalyviai teigė, kad būsto šalia bazės nėra daug, todėl daugelis karių ieško būsto už maždaug 50 mylių, Boise, Aidaho valstijoje”, – pažymima ataskaitoje.
Daugelio šių problemų Pentagono vadovai nepastebi, nes paprasčiausiai nesidomi. Tyrėjai nustatė, kad nors Pentagonas turi tokių priemonių gauti grįžtamąjį ryšį apie bazės būsto problemas, jis “reguliariai nevertina poveikio, kurį ribota pasiūla ar
neįperkamas būstas daro visiems kariškiams”.
“Nuomininkų pasitenkinimo apklausa nėra atliekama privačiame sektoriuje gyvenantiems kariams, t. y. didžiajai daliai karių, o tai riboja tarnybų galimybes suprasti ribotos pasiūlos ar neįperkamo būsto finansinį poveikį bei poveikį karinio personalo gyvenimo kokybei”, – priduriama ataskaitoje.
Ribotos pastangos padėti
Apskritai Pentagono vadovams nėra naujiena, kad kariai susiduria su būsto paieškos problemomis, ir buvo keletas atvejų, kai, Kongresui padedant ar primygtinai reikalaujant, jie bandė spręsti šią problemą mokėdami didesnį atlyginimą.
Antai 2021 m., kilus COVID-19 pandemijos sukeltai būsto krizei, gynybos sekretorius Lloydas Austinas padidino būsto išmoką, sakydamas, kad “būtiniausi dalykai, tokie kaip maistas ir būstas”, neturėtų būti tarp dalykų, dėl kurių kariai nerimauja. Ši politika buvo laikina.
Visai neseniai Pentagonas įvedė “priemokas už ekonominius sunkumus”, kurias Kongresas leido mokėti 2023 m. Tačiau Kongreso skirta pinigų suma reiškė, kad jauniausi tarnybos kariai pusę metų gaus tik apie 20 JAV dolerių per mėnesį.
Praėjusiais metais į didžiulį karinės politikos įstatymo projektą Kongresas įtraukė formuluotę, kuri leistų lanksčiau koreguoti būsto išmokas, atsižvelgiant į rinkos sąlygas. Šių metų Atstovų Rūmų gynybos įstatymo projekto versijoje taip pat yra formuluotė, pagal kurią būsto pašalpa apimtų nuo 95 proc. iki 100 proc. būsto išlaidų, nors nėra jokių garantijų, kad ši nuostata bus įtvirtinta.
Tyrimo ataskaitoje pažymima, kad būsto pašalpos apskaičiavimo būdas “gali būti netinkamas, ypač vietovėse, kuriose būsto pasiūla yra ribota arba jo kaina didelė”. Pragyvenimo išlaidų koregavimas (angl. COLA) yra naudingas kai kuriems gyventojams, tačiau jis taikomas ne visose vietovėse. Pavyzdžiui, jis neprieinamas Key Weste, kur kariai patiria didelę finansinę naštą.
Tuo tarpu, kaip teigiama ataskaitoje, paties Pentagono gairėse sakoma, kad jis turėtų siekti privatizavimo, daugiau karinių statybų ar nuomos. Tačiau tyrėjai nustatė, kad Gynybos departamentas “susiduria su sunkumais, todėl pastangos buvo ribotos”.
Be kitų rekomendacijų, Pentagonui siūloma sudaryti ir tvarkyti kritinių būsto zonų sąrašą bei sukurti planą, “kaip departamentas galėtų reaguoti ir spręsti finansinio bei gyvenimo kokybės poveikio problemas…, pavyzdžiui, pasitelkdamas įgyvendinamus sprendimus būsto pasiūlai didinti arba papildomas strategijas, pavyzdžiui, alternatyvias kompensacijas”. Ataskaitoje Pentagonui taip pat rekomenduojama, naudotis savo kariuomenės statuso tyrimu, kad geriau suprastų, kur ribota pasiūla ar neįperkamas būstas apsunkina kariams reikalus.