Rudenį į Lietuvos miškus plūsta miško gėrybių išsiilgę gyventojai, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje laukia ne tik kepurėtieji, bet ir pavojingi voragyviai – erkės.
Erkės tyko visur
Lietuva yra erkinio encefalito endeminė teritorija, t. y. užsikrėtusių erkių yra visoje šalyje, todėl planuojant leisti laiką gamtoje, derėtų nepamiršti tinkamos aprangos – ji turėtų būti šviesi, gerai priglundanti, dengianti kuo daugiau kūno (ilgos rankovės, ilgos kelnės). Drabužius geriausia apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis). Grįžus iš miško ar parko, labai svarbu kruopščiai save apžiūrėti, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose. Taip pat patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius iš karto išskalbti ar pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai.
Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikėtų ją nedelsiant ištraukti, suimant kuo arčiau odos ir pašalinant staigiu judesiu. Įsisiurbimo vietą rekomenduojama nuplauti vandeniu su muilu arba dezinfekuoti. Tirti erkes dėl jų platinamų ligų nėra tikslinga, nes net ir nustačius ligų sukėlėją ne kiekvienas asmuo užsikrečia.
Po erkės įsisiurbimo rekomenduojama sveikatą stebėti apie vieną mėnesį, per kurį gali pasireikšti pirmieji erkių platinamų ligų požymiai (karščiavimas, galvos, sąnarių, raumenų skausmas, bendras organizmo silpnumas, paraudimas erkės įsisiurbimo vietoje), juos pastebėjus būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Esant poreikiui dėl erkių platinamų ligų asmeniui tirtis rekomenduojama ne anksčiau kaip po 3–4 sav.
Tikslingiausia prevencija – skiepai nuo erkinio encefalito
„Norintiems pasiskiepyti pirmą kartą ir įgauti imunitetą reikės mažiausiai trijų erkinio encefalito vakcinos dozių, įskiepytų nustatyta tvarka. Vėliau derėtų nepamiršti imunitetą sustiprinti – pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3 ar 5 metus, priklausomai nuo amžiaus. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei vienerių metų amžiaus vaikus ir suaugusiuosius“, – primena NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Brigita Rašimaitė.
Šiuo metu Lietuvoje skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami tiek vaikams, tiek suaugusiems. Specialistė atkreipė dėmesį, kad labiausiai rekomenduojama pasiskiepyti tiems gyventojams, kurie daug laiko praleidžia gamtoje. Dirbančius asmenis, kurių veikla yra susijusi su darbu gamtoje, turėtų skiepyti darbdaviai.