Dirbti sau daugeliui žmonių atrodo kaip svajonė. Dažnam labai patraukliai atrodo ne tik tai, kad galima kur kas paprasčiau kontroliuoti darbo laiką, tačiau mėgstama ir tai, kad nebetenka būti prisirišus prie konkrečios vietos.
Nusprendus dirbti sau – reikia ne tik registruoti veiklą, tačiau ir pasidomėti mokesčiais. Jie mokami tam, kad būtų gaunamos socialinės garantijos. O tai – saugumo rodiklis, kad prireikus pagalbos – valstybė išties Jums ranką.
Mėgstamas veiklos tipas
Nors yra ne vienas galimas veiklos registravimo tipas, taip pat mūsų šalyje yra siūloma ir gana daug skirtingų juridinio asmens tipų, tačiau individuali veikla pagal pažymą – mėgstama labai. Geriausiai tai įrodo augantis šios veiklos registravimo tempas.
Štai per 2021-uosius metus mūsų šalyje asmenų dirbančių pagal pažymą skaičius siekė net 187 844, o 2022-ais metais per visus metus – 199 986. Iš viso per metus prieaugis pasiekė 6,46 %. Nors šių metų statistikos dar nėra, tačiau faktas, kad poreikis dirbti sau – išlieka ir tikėtina, jog auga.
Socialinės garantijos – ramus gyvenimas
Nors daugeliui žmonių mokesčių mokėjimas yra vienas nemėgstamiausių darbų, tačiau reikia nepamiršti, kad dirbantys pagal pažymą – taip kaupia socialines garantijas, gaus išmoks, kai jų reikia.
Dirbantys pagal pažymą yra draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu. Tai suteikia galimybę pasinaudoti medicinine pagalba, kai jos reikia.
Taip pat mokamos įmokos ir valstybiniam socialiniam draudimui gauti. Taigi, pagal poreikius, asmuo, kuris verčiasi veikla, gaus senatvės pensiją, motinystės arba VPA išmokas, taip pat ir ligos išmokas.
Sodra patikslina, kad: „VSD įmokų galite nemokėti, jei tai Jūsų pirma savarankiška veikla po 2018-01-01 arba nuo paskutinės savarankiško darbo dienos jau yra praėję 10 metų“. Tačiau tokiu atveju nebus gaunamos minėtos socialinės garantijos, tad reikia įvertinti rizikas.
Daugiau apie mokesčius…
Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) yra mokamas vienas mokestis. Tai yra gyventojų pajamų mokestis – GPM. Jis nesuteikia Jums jokių socialinių garantijų. Tai yra sutelktinis mokestis, kuris papildymas valstybės biudžetą padeda visuomenei gyventi geriau, saugiau, patogiau.
VMI puslapyje nurodoma, kad GPM mokesčio dydžiai kinta priklausomai nuo to – kokios yra pajamos.
- „Kai individualios veiklos metinis pelnas (iš pajamų atėmus išlaidas) neviršija 20 000 Eur, faktiškai apskaičiuota pajamų mokesčio suma sudaro 5 proc. pelno.
- Kai individualios veiklos metinis pelnas (iš pajamų atėmus išlaidas) viršija 20000 Eur, pajamų mokesčio dydis atitinkamai didėja nuo 5 proc. iki 15 proc.
- Kai individualios veiklos metinis pelnas pasiekia 35000 Eur sumą, taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas“.
Patikslinama, kad GPM mokesčio formulė yra: (Pajamos – išlaidos) x 15 proc. – kreditas.
Kiti mokesčiai yra mokami Sodrai ir jie suteikia galimybę gauti minėtas socialines garantijas. Sodrai yra mokamas PSD bei VSD mokesčiai. Kuo didesnės veiklos pajamos – tuo daugiau sumokėti teks, kadangi mokama nuo pajamų. Visgi, kai uždarbis yra lygus 0 eurai – tuomet ir mokėti netenka (išskyrus minimalų PSD, kuris kinta priklausomai nuo tuo metu šalyje esančio MMA).
Visi turime prisidėti prie gyvenimo kokybės ir tai daryti galime atsakingai mokėdami mokesčius. Svarbiausia – nepamiršti ir tinkamai vesti veiklos apskaitos. Tai leis būti ramu, kad neteks susidurti su VMI patikrinimais. Greita ir paprastai apskaitą vesti bei išrašyti sąskaitas galite sąskaita123 sistemoje.
Sąskaita 123 taip pat jau veikia ir Latvijoje su prekiniu zenklu Rēķini 123, o pasaulyje su Invoice 123