2020 11 23
Už kosmoso klausimus atsakingi Europos Sąjungos (ES) ministrai vaizdo konferencijoje ir ES Europos kosmoso agentūros (EKA) tarybos nuotoliniame posėdyje aptarė svarbiausias priemones, taikomas siekiant stiprinti Europos kosmoso pramonę ir plėtrą, Europos vaidmenį globalioje kosmoso ekonomikoje ir Lietuvos indėlį į ES kosmoso projektus.
„Siekiant skatinti inovacijas ir ekonomikos augimą, svarbu užtikrinti bendradarbiavimą tarp kosmoso ir pramonės sektorių, išnaudojant bendrosios rinkos potencialą, stiprinti mažų ir vidutinių įmonių konkurencingumą bei skatinti naujų žaidėjų atėjimą į rinką. Kosmoso technologijomis grįsti sprendimai padės greičiau įveikti esamos krizės padarinius. Tačiau kosmoso sektorius taip pat buvo stipriai paveiktas, todėl svarbu užtikrinti tinkamą paramą bei lengvinti priėjimą prie finansavimo šaltinių sektoriuje veikiančioms įmonėms ir susijusioms pramonės šakoms“, – sakė ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka.
Viceministrė pabrėžė ir spartų Lietuvos kosmoso sektoriaus augimą – Lietuva sėkmingai veikia nanopalydovų, Žemės stebėjimo, fotonikos pramonės srityse ir pasiekia puikių rezultatų įgyvendinant EKA projektus. Be to, kitais metais Lietuva tikisi tapti asocijuota Europos kosmoso agentūros nare.
Lietuva pritaria siekiui stiprinti Europos kosmoso sektoriuje vykdomas programas ir didinti tarptautinį Europos vaidmenį. Šis vaidmuo galėtų būti stiprinamas įgyvendinant projektus, susijusius su aplinkos apsauga, tvariu kosmoso naudojimu, tvariu vystymusi, švietimo ir kitomis sritimis.
Siekiant stiprinti Europos konkurencingumą, visoms valstybėms narėms turi būti užtikrinta prieiga prie globalių rinkų.
Pastaraisiais metais tiek Europoje, tiek visame pasaulyje matomas kosmoso sektoriaus plėtros augimas. Tačiau susiduriama ir su sunkumais – šio sektoriaus pasaulinę plėtrą riboja vienodų sąlygų trūkumas, be to, kosmoso pramonę, kaip ir daugelį kitų sektorių, smarkiai veikia dėl pandemijos besitęsianti krizė.