Šių metų sausio ir vasario mėnesiais dvi choreografės, šokėjos ir Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz šiuolaikinio šokio universiteto Berlyne absolventės Grėtė Šmitaitė (Vokietija / Lietuva) ir Hanna Kritten Tangsoo (Vokietija / Estija) reziduoja Kauno menininkų namuose. Čia jos vysto savo naujo šokio performanso „Limitation Piece“ tiriamąją dalį, reguliariai susitinka su savo mentore Kaune, filosofe dr. Jurga Jonutyte. „Limitation Piece“ premjera įvyks šių metų liepos 21-22 dienomis „Tanzfabrik“ UferstudiosBerlyne, kartu su šokėjais Johanna Ackva, Camille Chapon, Jacquesu-André Dupontu, Ewa Dziarnowska, Ivanu Ekemarku, Forough Fami, Anna Fitoussi, Magdalena Meindl, Julia Plawgo, Lyllie Rouviere, Sunayana Shetty, Alistair Watts. Rezidencijos metu Grėtė ir Hanna Kritten ypatingą dėmesį skiria džiaugsmui ir energijai, kuri atsiranda šokyje kaip bendravimo formoje. Kviečiame skaityti trumpą pokalbį su choreografėmis.
Grėte ir Hanna Kritten, ar dažnai dirbate kartu?
Grėtė ir Hanna Kritten: 2014-2017 m. kartu studijavome Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz šokio mokykloje Berlyne, programoje pavadinimu „Šokis. Kontekstas. Choreografija“. 2017-ųjų metų balandžio mėnesį mūsų, kaip choreografių, pirmąjį kartu sukurtą pasirodymą pristatė HZT BA šiuolaikinio šokio festivalis. Po šio pasirodymo Tanzfabrik Berlin pasiūlė ko-prodiusuoti tolimesnį kūrinio vystymą ir jo premjerą Berlyne šių metų liepą. Tai pirmas kartas, kai dirbame kartu už universiteto ribų.
Šiuo metu abi gyvenate Berlyne. Kaip jums kilo mintis sudalyvauti Kauno menininkų namų rezidencijoje?
Grėtė: Pati esu iš Kauno, čia lankiau pirmąsias šokio pamokas, mano mokytojai buvo Marijanas Staniulėnas, Birutė Letukaitė, Linutė Puodžiukaitė, Marius Pinigis ir kiti. Baigusi KTU gimnaziją, išvykau studijuoti choreografiją Berlyne. Šie metai – pirmieji po universiteto baigimo. Šiuo metu tęsiu savo meninę praktiką ir gyvenu ten, kur randu kažką įdomaus ir vertingo savo kūrybai. Dirbti Lietuvoje labai noriu. Tuo pat metu galvoju apie tai, kaip darbas gimtojoje šalyje leistų man toliau vystytis kaip menininkei. Džiaugiuosi proga dirbti kartu su Hanna Kritten Kauno menininkų namuose, nes tai leidžia mums tęsti savo choreografinį tyrimą, vystome naują choreografinį kūrinį, turime galimybę savo darbu pasidalinti su Kauno publika, suvokti jų reakcijas į tai, ką darome.
Hanna Kritten: Lietuvoje esu pirmą kartą. Studijų Berlyne metu kartu su Grėte atradome nemažai panašumų ir bendrų interesų – tai susiejome su mūsų bendra baltiška kilme ir istorija. Tai mus įkvėpė ieškoti galimybių tęsti kūrybinį bendradarbiavimą Baltijos šalyse. Rezidencija Kauno menininkų namuose yra mūsų pirmasis žingsnelis šia kryptimi. Kita bendra rezidencija planuojama šių metų birželį Menų spaustuvėje Vilniuje. Ten kūrinį „Limitation piece“ pristatysime pilna sudėtimi.
Ar konteksto pakeitimas yra svarbus jums arba jūsų kūriniui “Limitation piece”?
Grėtė ir Hanna Kritten: Konteksto pakeitimas nėra centrinė šio kūrinio ašis. Kita vertus, žinoma, kad jis vienaip ar kitaip dalyvauja bendrame galvojimo procese. Visa tai atsiskleis laikui bėgant. Šiuo metu mūsų prioritetas buvo pasirinkti tą vietą, kuri suteiktų erdvę ir paramą, būtiną kūrinio vystymui. Kauno menininkų namų rezidencijų programa mums tiko, todėl džiaugiamės galimybe ja pasinaudoti.
Gal galėtumėte daugiau papasakoti apie skirtingas savo tyrimo fazes ir koks esminis skirtumas tarp sausio ir vasario mėnesio rezidencijos etapų? Kodėl abu jie svarbūs? Ką naujo jie suteiks jūsų kolegoms Berlyne?
Grėtė ir Hanna Kritten: Rezidencija Kauno menininkų namuose – pirmasis etapas „Limitation piece“ kūrybos procese. Čia mes aptariame skirtingas idėjas, sceną atvėrėme skirtingoms grupinėms praktikoms su žmonėmis iš Kauno. Sausio mėnesį didžiausią dėmesį skyrėme šokiui kaip bendravimo formai – tarp skirtingų šokėjų kūnų bei tarp šokėjų ir auditorijos. Mūsų tikslas yra ištyrinėti skirtingas galimybes ir būdus dalintis energija. Vasario mėnesį toliau dirbsime su kūrinio struktūra ir dramaturgija. Tam, kad nusistovėtų skirtingos idėjos, buvo svarbu tarp šių etapų pasilikti pertrauką.
Jūsų naujas kūrinys vadinasi „Limitation Piece“, kokias konkrečias ribas turite omenyje?
Grėtė ir Hanna Kritten: Vadiname tai „Limitation Piece“, nes tos sąlygos su kuriomis dirbame mums pasirodė gan ribotos.
Apie kokias sąlygas kalbate?
Grėtė ir Hanna Kritten:
Neaprėpti visko, kaip nesibaigiančios begalybės.
Domėjomės tuo, ką galim ir ko negalime
Ir tada pradėjome žaisti su riba tarp to, kas apibrėžta minties,
Kiek tai yra formulavimo triukas ir kiek nuolat kintantis ir galimai keičiamas suvokimas.
Koks jūsų santykis su auditorija? Ar jums svarbu tai, kad jūsų kūrinį pamatys žiūrovas?
Grėtė ir Hanna Kritten: Kuriame choreografiją tam, kad atrastume savo santykį su žiūrovu.
Kokie šiuolaikinio šokio atlikėjai ir jų darbo metodai svarbūs jūsų kūrybai?
Grėtė ir Hanna Kritten: Tikrai esame patyrusios viena kitos ir kitų šokėjų, su kuriais dirbame, įtaką. Negalime paneigti ir Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz šokio universiteto Berlyne bei visos Berlyno aplinkos, kurioje praleidome pastaruosius kelerius metus, įtakos.
Atviros Grėtės Šmitaitės ir Hannos Kritten Tangsoo choreografinio tyrimo dirbtuvės: 13-14.01.2018 12 – 16 val. Kauno menininkų namuose
Grėtės Šmitaitės ir Hannos Kritten Tangsoo choreografinio tyrimo „Limitation piece“ pristatymas 23.02.2018 19 val. Kauno menininkų namuose
Tyrimo pristatymas#2: 2018-ųjų birželį, Menu spaustuvėje, Vilniuje
“Limitation Piece”premjera: 21.07.2018 ir 22.07.2018 Tanzfabrik Uferstudios Berlyne
Nuotr. aut. Inga Navickaitė
The post Apie džiaugsmą | Pokalbis su choreografėmis Grėte Šmitaite ir Hanna Kritten Tangsoo appeared first on Kauno menininkų namai.
Šaltinis: http://kmn.lt/rezidentai/apie-dziaugsma-pokalbis-su-choreografemis-grete-smitaite-ir-hanna-kritten/