Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Ar ilgam Baku krypsta nuo Vakarų link Maskvos ir Teherano

  • 2024-09-09
  • kaunieciams.lt
  • Pasaulis, Redakcija

Baku šiuo metu nusigręžia nuo Vakarų į Rusiją ir Iraną, pyksta ant Vakarų šalių dėl jų paramos Armėnijai bei žmogaus teisių Azerbaidžane kritikos, tikisi, kad Maskva ir Teheranas padės pasiekti geoekonominių ir geopolitinių tikslų.

Šis poslinkis padės Rusijai ir Iranui sutvirtinti savo besiplečiantį aljansą. Tai leis Maskvai daryti dar didesnį spaudimą Armėnijai ir Sakartvelui, o Teheranui suteiks erdvės išvengti tarptautinės izoliacijos ir apriboti bet kokias grėsmes, numanomai kylančias dėl didelės azerbaidžaniečių mažumos.

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas, atsižvelgdamas į savo įsipareigojimą laikytis subalansuotos užsienio politikos, gali pasirodyti ne toks sąjungininkas, kokio tikisi nei Maskva, nei Teheranas, kuris po šio posūkio gali pasukti priešinga kryptimi, o tai suteikia Vakarams naujų galimybių.

Ar Azerbaidžanas ilgai išlaikys šią orientaciją, kaip tikisi Maskva ir Teheranas, priklausys nuo to, ar Baku nuspręs dar kartą pakeisti savo užsienio politikos kryptį, o prezidento Ilhamo Alijevo įsipareigojimas siekti pusiausvyros palieka daug erdvės.

Baku, Maskva ir Teheranas turi įtikinamų priežasčių rasti bendrą kalbą. Azerbaidžanas pyksta ant Vakarų apskritai ir ypač ant Prancūzijos dėl jos paramos Jerevanui derybose su Baku, taip pat dėl Vakarų kritikos dėl žmogaus teisių pažeidimų šalyje.

Baku mano, kad Šiaurės-Pietų prekybos tarp Rusijos ir Irano plėtra yra naudinga jam pačiam tiek ekonominiu, tiek politiniu požiūriu. Šis interesas tik padidėjo, nes Baku ir Jerevano derybos gali artėti prie galutinio tikslo – taikos sutarties pasirašymo. Atsižvelgiant į tai, kad abi šalys nusprendė tokioje sutartyje neišspręsti tranzito maršrutų atnaujinimo klausimo, Azerbaidžanas neabejotinai suinteresuotas, jog Maskva ir galbūt net Teheranas būtų jo pusėje kai ateityje spręsis šis klausimas. Mat Baku nori perimti Zangezūro kontrolę arba tikisi alternatyvaus maršruto tarp Azerbaidžano ir Nachičevanės per Iraną.

Maskva ir Teheranas turi vienodai svarbių interesų, siekdami pagerinti santykius su Azerbaidžanu. Rusija pirmiausia nori apriboti Vakarų įtaką Pietų Kaukaze, o tai suteiktų Maskvai laisvesnes rankas ne tik Azerbaidžane, bet ir Armėnijoje bei Sakartvele.

Savo ruožtu Teheranas nori užsitikrinti, kad Baku nepadidins savo susidomėjimo dideliu etninių azerbaidžaniečių skaičiumi Irane, kaip praeityje yra darę Azerbaidžano vadovai, įskaitant Ilhamą Alijevą.

Iranas taip pat tikisi atitraukti Baku nuo glaudžių ryšių su Izraeliu, kuriais, kaip baiminasi Teheranas, gali būti pasinaudota Vakarų puolimo prieš Islamo Respubliką atveju, ir išvengti nestabilumo prie savo sienų, kuriuo galėtų pasinaudoti užsieniečiai arba Irano piliečiai.

Galbūt svarbiausia, bent jau artimiausioje ateityje, yra tai, kad tiek Rusija, tiek Iranas mano, jog gerėjantys ryšiai su Azerbaidžanu padės joms įtvirtinti besiplečiantį ekonominį ir politinį bendradarbiavimą, kuris padės abiem šalims išvengti dabartinės tarptautinės izoliacijos.

Azerbaidžanas yra labai svarbus šioms pastangoms, nes jis siūlo daug trumpesnį ir geriau išvystytą prekybos kelią tarp Rusijos ir Irano, nei ilgesni ir mažiau išvystyti geležinkeliai ir greitkeliai per Centrinę Aziją ar tranzitas Kaspijos jūra, atsižvelgiant į laivybos ir ypač intermodalinių uostų pajėgumų apribojimus abiejose šalyse.

Taigi visos trys šalys yra suinteresuotos naujausia Baku pozicija, kurioje Maskvos ir Teherano interesai yra strateginiai bei ilgalaikiai, o Azerbaidžano – beveik neabejotinai taktiniai.

Dėl savo padėties ir nuo pat nepriklausomybės atgavimo 1991 m. Azerbaidžanas laikosi subalansuotos užsienio politikos, o ne požiūrio, kuris nuolat susietų šalį su kuria nors išorine šalimi ar šalių grupe.

Praktiškai tai reiškia, kad Baku santykiai su kitomis šalimis buvo staigiai vingiuoti kaip amerikietiški kalneliai. Pavyzdžiui, vien per pastarąjį dešimtmetį Azerbaidžano santykiai su Iranu buvo arti karo, o po kelių mėnesių tapo kur kas šiltesni. Baku ryšiai su Maskva ir Vakarais ne kartą kilo ir krito, nors abi pusės daug kalbėjo apie susitarimus, kurie atlaikys laiko išbandymą, arba konfliktus, kurie atrodė neišsprendžiami.

Kažkas panašaus gali pasikartoti. Nors Baku turi svarbių interesų plėsti ryšius su Rusija ir Iranu bei taip mažinti ryšius su Vakarais, jis taip pat turi daug nepriklausomų interesų, kurie nukreipti priešinga linkme.

Todėl dabartinis Baku nusigręžimas nuo Vakarų į Rusiją ir Iraną gali trukti neilgai. Tiesą sakant, jis gali baigtis, kai Baku ir Jerevanas pasirašys taikos sutartį. Atrodo, kad ignoruodami šią galimybę, kai kurie Maskvoje džiaugiasi tuo, kas, kaip jie tikisi, yra Azerbaidžano strateginis užsienio politikos pokytis, kuris sugrąžins Baku į Kremliaus orbitą neribotam laikui. Vis dėlto Vakarų vyriausybės turės ir toliau sutelkti dėmesį į Baku polinkį „perbalansuoti” savo užsienio politiką ir netgi stengtis skatinti kitą pokytį, ypač atsižvelgiant į ilgą sudėtingų ir net prieštaringų ėjimų Pietų Kaukazo šachmatų lentoje tradiciją.

Paul Goble , Eurasia Daily Monitor

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Gitano Nausėdos metinis pranešimas

Girių burtai: naktiniai žygiai Lietuvos pelkynuose ir miškuose

Kai leidžiama eiti miegoti vėliau: naktiniai nuotykiai su vaikais

Žvejyba birželį: svarbiausi draudimai ir taisyklės, kuriuos privalu žinoti

Kauno rajono pasididžiavimas: Vandžiogalos „Verpetukas“ triumfavo tarptautiniame konkurse Kroatijoje

Kaunas ir Torunė žengia į naują partnerystės etapą

Vištienos fajitas – vasariška fiesta jūsų lėkštėje

Kauno policijos informacija

Turite laisvą būstą Kauno rajone? Savivaldybė siūlo stabilią 5 metų nuomos sutartį

Šios savaitės renginiai Kauno rajone

Neveronyse – bendruomenės išsvajotas parkas: atveria erdves sportui ir laisvalaikiui

„Sapieginės 2026“ kvietė pažinti Zapyškio krašto kultūrinę tapatybę

Antradienio horoskopas: žvaigždės perspėja apie painiavą jausmuose

NATO naikintuvai lydėjo Rusijos orlaivius

Kaip Kaune atnaujinti spintą už 100 eurų: 4 taisyklės, kurias naudoja patyrę pirkėjai

Tomas Čyvas

Bekiaušė Rusijos opozicija kuria niekalus

Vasariški orai tik antroje savaitės pusėje

Žemės ūkis, sveikata ir energetika atiteks Demokratams??

Tarnybon stoja 150 karių

HE tiltas uždarytas, o Pažaislis prieinamas

„Pirmoko kraitelė“ Kauno rajone

Kaune startuoja nemokamas orientacinis žaidimas: kviečia atrasti ryšio istoriją

Vištienos burrito dubenėlis su gaivia mangų salsa

Tremties atmintis ir atsakomybė

Policija skelbia ieškanti Celofano

Nauji dviračių takai Kaune: kaip Žvejų ir Ąžuolyno gatvėse sutilps pėstieji ir dviratininkai?

Abiturientai laikys egzaminus

Nekalbėkite apie pinigus rusiškai

Kaunas kviečia interaktyviai pažinti miesto istoriją

Pirmadienio horoskopas: vienam ženklui žvaigždės žada didelį postūmį karjeroje

Ryklys norėjo suėsti moterį

Rašomas nuosprendis Kaišiadorių mero „čekiukų” byloje

KTU pristatė visuomenės atsparumo ir gynybos technologijų perspektyvą 

Ženevoje laukiamas kairuolių siautėjimas

„Eikite ir skelbkite!“ (Mt 10, 7) XI eilinis sekmadienis

Pasaulio lietuvių renginiai

Neveronyse atidaryta aktyvaus laisvalaikio erdvė

A. Ažubalis: Kodėl balsuojama prie Lietuvą?

Sparčiai brangsta pigiausias būstas

Birželio 14-osios horoskopas: vieniems – jausmų audros, kitiems – romantiška sėkmė

Keičiasi eismo tvarka Užnemunės gatvėje

Istorinis laiškas Gedulo ir Vilties dienos proga

Trumpas dalyvaus G7 darbo sesijoje su Zelenskiu

Konservatoriai dar nepatvirtino kandidato į merus Kaune

Ieškote stabilaus ir įdomaus darbo? Kauno rajone kuriami baldai pasaulio mados sostinėms

Šeštadienio horoskopas: žvaigždės pataria pasikliauti intuicija, o ne protu

Apie 900 gyventojų vakar vakare neturėjo elektros

Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys pakeliui į Europos krepšinio elitą?

Kauno žalgiriečiai vėl laimėjo KLK

Teismui perduota baudžiamoji byla dėl nužudymo Marijampolėje

Kauno rajone startavo unikalus projektas: Neveronyse atnaujintas kryžius ir krepšinio aikštelė

Vasaros gaiva lėkštėje: žuvies takai su mangų ir avokadų salsa

Minint Gedulo ir vilties dieną – pažinimą, istoriją ir muziką sujungiantis renginys 

Nepagražinta antrinės automobilių rinkos padėtis

Neveronyse prasideda gimnazijos rekonstrukcija

Rekonstruojamas „Via Baltica“ ruožas nuo Garliavos iki Mauručių

Vilniuje prasideda konferencija EBIT: atvyksta pasaulinio lygio pranešėjai ir Lietuvos lyderiai

Penktadienio horoskopas: kam Mėnulis Skorpione atneš aistrą, o kam – pavydą?

Neveronyse prasideda gimnazijos rekonstrukcija

Nuo liepos aiškesnis kanapių gaminių eksporto reguliavimas

Kauno miesto muziejui vadovaus Simonas Jazavita

„Neptūnas” – per žingsnį nuo bronzos

Į gamtą sugrįžo baliniai vėžliukai

Kauno įmonė imasi didelio projekto: modernizuos gatves kaimyniniame rajone

Olandiškas orkaitėje keptas blynas su braškėmis ir rabarbarais

Vilniaus, Utenos ir Panevėžio apskrityse laukiama audros

Kauno technologijos universiteto talentai Birštone: kviečia į architektūros parodą po atviru dangumi

Sukčiai iš Kauno apskrities gyventojos išviliojo 200 tūkst. eurų

Vandžiogaloje kyla modernus sporto kompleksas: prasidėjo gimnazijos stadiono rekonstrukcija

Birželio 11-osios horoskopas: kam žvaigždės žada sėkmę derybose ir meilėje?

Kaune vietoje Rokelių pervažos bus autotunelis

Kas galimai vogė už 288 EUR?

Kauno meras įvertino vyriausybės ir Seimo darbą

Įspėta įmonė „Kauno autobusai“

Karmėlavoje išgaudyta 2 mln. eurų vertės kontrabanda

„Sidabrinės gervės naktys“ atvyksta į Kauno pašonę: festivalyje – ir kaunietės režisierės filmas

„Alio, alio – kalba Kaunas“

Jonučiuose atidaryta moderni lauko sporto salė: bendruomenės idėja virto realybe

Priedanga

Kauno rajone pirmoji modulinė priedanga

Kauno rajonas rodo pavyzdį: Garliavoje atidaryta pirmoji Lietuvoje modulinė priedanga

Laikinai uždaromas Kauno hidroelektrinės tiltas

Pamiršote palaistyti augalą? Padės Kauno studentai

Dienos horoskopas: jausmų ir proto kova laukia kelių ženklų

Naujas baseinas Kaune

Kaune didelis gaisras

Demokratai derėsis su socdemais dėl koalicijos

Kaunas kviečia Gedulo ir vilties dienai

Atmesta opozicijos iniciatyva tirti RC duomenų vagystę

Spaudžia terminas: Kauno rajono gyventojams – paskutinis šansas įteisinti gręžinius be baudų

Pinigai internete nėra saugūs

Vasaros pradžios desertas: braškių ir rabarbarų trupiniuotis

Olimpinė diena Kaune: Nemuno saloje apdovanoti geriausi šalies moksleiviai sportininkai

Gegužę darbo rinka liko stabili

Kauno rajonas džiaugiasi pergalėmis: mokiniai – tarp sportiškiausių Lietuvoje

Antradienio horoskopas: vienam ženklui – lemtingas pokalbis, kitam – kūrybinis proveržis

Šios savaitės renginiai Kauno rajone

Vasara ir jos pavojai

Kauno policija praneša

Koaliciją formuos Briuselyje?

Kauno rajono mokiniai vieni sportiškiausių Lietuvoje

Prasideda priėmimas į KTU doktorantūrą

Gitano Nausėdos metinis pranešimas

2026-06-16

Girių burtai: naktiniai žygiai Lietuvos pelkynuose ir miškuose

2026-06-16

Kai leidžiama eiti miegoti vėliau: naktiniai nuotykiai su vaikais

2026-06-16

Žvejyba birželį: svarbiausi draudimai ir taisyklės, kuriuos privalu žinoti

2026-06-16

Kauno rajono pasididžiavimas: Vandžiogalos „Verpetukas“ triumfavo tarptautiniame konkurse Kroatijoje

2026-06-16

2026-06-16

Kaunas ir Torunė žengia į naują partnerystės etapą

2026-06-16

Vištienos fajitas – vasariška fiesta jūsų lėkštėje

2026-06-16

Kauno policijos informacija

2026-06-16

Turite laisvą būstą Kauno rajone? Savivaldybė siūlo stabilią 5 metų nuomos sutartį

2026-06-16

Šios savaitės renginiai Kauno rajone

2026-06-16

Neveronyse – bendruomenės išsvajotas parkas: atveria erdves sportui ir laisvalaikiui

2026-06-16

„Sapieginės 2026“ kvietė pažinti Zapyškio krašto kultūrinę tapatybę

2026-06-16

Antradienio horoskopas: žvaigždės perspėja apie painiavą jausmuose

2026-06-16

NATO naikintuvai lydėjo Rusijos orlaivius

2026-06-15

Kaip Kaune atnaujinti spintą už 100 eurų: 4 taisyklės, kurias naudoja patyrę pirkėjai

2026-06-15
Tomas Čyvas

Bekiaušė Rusijos opozicija kuria niekalus

2026-06-15

Vasariški orai tik antroje savaitės pusėje

2026-06-15

Žemės ūkis, sveikata ir energetika atiteks Demokratams??

2026-06-15

Tarnybon stoja 150 karių

2026-06-15

HE tiltas uždarytas, o Pažaislis prieinamas

2026-06-15

„Pirmoko kraitelė“ Kauno rajone

2026-06-15

Kaune startuoja nemokamas orientacinis žaidimas: kviečia atrasti ryšio istoriją

2026-06-15

Vištienos burrito dubenėlis su gaivia mangų salsa

2026-06-15

Tremties atmintis ir atsakomybė

2026-06-15

Policija skelbia ieškanti Celofano

2026-06-15

Nauji dviračių takai Kaune: kaip Žvejų ir Ąžuolyno gatvėse sutilps pėstieji ir dviratininkai?

2026-06-15

Abiturientai laikys egzaminus

2026-06-15

Nekalbėkite apie pinigus rusiškai

2026-06-15

Kaunas kviečia interaktyviai pažinti miesto istoriją

2026-06-15

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos