Europoje šiandien veikia apie 200 papildymo vandeniliu stotelių, juo varomi laivai, automobiliai ir kitos transporto priemonės, vandenilis testuojamas ir gyvenamųjų namų šildymui. Klaipėdos uostas tikisi jau po poros metų tapti pirmuoju Lietuvoje ir Baltijos šalyse gaminančiu ir tiekiančiu žaliąjį vandenilį laivams, viešajam bei asmeniniam transportui. Visuomenė kviečiama susipažinti su projektiniais žaliojo vandenilio gamybos Klaipėdos uoste pasiūlymais.
„Nei Klaipėdos uostas, nei miestas, nei visas pasaulis netaps aplinkai draugiškesnis, jei nesiimsime inovatyviausių sprendimų kovai su aplinkos kaita. Prieš porą metų pradėjome svarstyti apie žaliojo vandenilio gamybą, siekdami spręsti aplinkosaugos problemas ir mažinti CO2 emisijas. Šiandien jau esame pasiruošę pradėti įgyvendinti žaliojo vandenilio gamybos projektą. Tikiu, kad projektas taps svarbiu žingsniu ne tik uostui, bet ir visos Lietuvos tvarios energetikos plėtrai“, – teigia Algis Latakas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius.
Žaliojo vandenilio gamybos Klaipėdos uoste galimo poveikio aplinkai vertinimo dokumentaciją ir procese dalyvavusių istitucijų išvadas išanalizavusi atsakinga institucija Aplinkos apsaugos agentūra yra priėmusi sprendimą, kad vandenilio gamyba galima Uosto direkcijos laivyno bazės teritorijoje, esančioje Nemuno g. 40. Uosto direkcijai patikėjimo teise priklausančiame žemės sklype numatoma įrengti aikštelę, kurioje stovės vandenilio gamybos įrenginiai, o greta – laivų ir autotransporto pildymo stotelės. Teritorijoje bus įrengiami nauji ir rekontruojami seni inžinerineriniai tinklai (elektra, vandentiekis, nuotekos). Kad prie įrangos būtų galima privažiuoti, autobusams apsisukti ir prisipilti aplinkai draugiškų degalų, numatyta įrengti naujas dangas, autobusų palaukimo vietas. Taip pat numatoma ir kita reikalinga infrastruktūra: takai, tvora, apšvietimas, vaizdo kameros ir kita.
Klaipėdos uoste žaliasis vandenilis bus gaminamas elektrolizės būdu – naudojant polimerinių elektrolitų membranos (PEM) tipo elektrolizerį arba lygiavertį. Vandenilio gamybos įrangai Klaipėdos uoste planuojamas elektros poreikis – iki 3 MW.
Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje pateikiama, kad vienam kilogramui vandenilio pagaminti reikia apie 22–23 litrų vandens. Per parą Klaipėdos uoste pagaminti 500 kilogramų vandenilio prireiks maždaug 11 m3 vandens. Įrangai dirbant visu pajėgumu ir per metus pagaminant apie 127 tonas vandenilio, vandens poreikis sieks apie 4200 m3. Į šį kiekį įskaičiuotas vanduo, skirtas vandenilio gamybai, vandens demineralizacijai ir įrenginiams aušinti. Jei šį sunaudojamo vandens kiekį palygintume su standartine automobilių plovykla, žaliojo vandenilio gamyba uoste sunaudos maždaug 10 kartų mažesnį vandens kiekį nei plovykla.
Žaliojo vandenilio gamybos ir pildymo juo stotelių projektai Klaipėdos uoste iš dalies bus finansuojami 2021–2027 metų Europos Sąjungos investicijų programos ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis. Bendra vandenilio gamybos ir papildymo juo stotelių projektų vertė, planuojama, sieks apie 10,5 mln. Eur, ES lėšomis bus finansuojama apie 6 mln. Eur.
Vandenilis (H2) – bespalvės, bekvapės dujos. Tai labiausiai visatoje paplitęs cheminis elementas. Dažniausiai vandenilis sudaro įvairius cheminius junginius su kitais elementais – jis yra pagrindinis vandens, mineralų ir rūgščių elementas. Žaliasis vandenilis gaminamas iš vandens, naudojant atsinaujinančią elektros energiją. Šiandien vandenilis, kaip aplinkai draugiški degalai laivams, vilkikams, automobiliams, įvairiai technikai ir net namams šildyti, įsitvirtina visame pasaulyje vis sparčiau.
Žaliojo vandenilio gamybos Klaipėdos uoste projektinius pasiūlymus rengė UAB „Inžinerinis projektavimas“.
Susipažinti su žaliųjų degalų (vandenilio) gamybos ir papildymo punktų Klaipėdos uoste projektiniais pasiūlymais galima internetinėje svetainėje https://www.klaipeda.lt/lt/pp/informuojame-apie-kitu-inzineriniu-statiniu-inzineriniu-tinklu-naujos-statybos-ir-rekonstravimo-nemuno-g.-40-klaipedoje-projekto-projektinius-pasiulymus-bei-viesa-svarstyma-su-visuomene-504/
Viešas visuomenės supažindinimas vyks Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos patalpose (2 a. salėje, adresu Liepų g. 11, Klaipėda) liepos 29 dieną 16 val.
Klaipėdos uosto informacija ir nuotr.