Smulkūs verslininkai išanaudoja savo mobilumo galimybes. Jiems nereikia sudėtingų prekių tiekimo schemų. Viskas gana paprasta: produkcija ant prekystalio atkeliauja tiesiai iš daržo arba iš giminaičio vairuojamo vilkiko.
Iki lysvių – keli metrai
Nesudėtingu būdu jau 20 metų prekiauja Kauno rajone šalia Ringaudų gyvenvietės ūkininkaujanti šeima. Šiais metais ūkininkai priėmė svarbų sprendimą: šalia kelio stovėjusį medinį prekystalį pakeitė patalpomis – atidarė 40 kvardatinių metrų ploto sodo ir daržo gėrybių krautuvėlę.
„Ar ne rizikinga atidaryti krautuvę, kai ne per toliausiai vekia „Maxima?“, – portalas „kauniečiams.lt“ pasitreiravo ūkininko Martyno.
Trisdešimtmetis vyras nedidelėje parduotuvėje vaikščiojo vilkėdamas šortus, basas. Jis kažką tvarkė daržovių lentynoje, paskui drėgnu šepečiu kai kuriose vietose brūkštelėjo per grindis.
„Prie šio kelio prekiavome dar tada, kai netoliese nebuvo „Maximos“. Prekyba sekėsi gerai, tačiau kai „Maxima“ atsidarė, pamatėme, kad pirkėjų sumažėjo. Tačiau gana greitai jie vėl sugrįžo pas mus. Priežastis paprasta – žmonės nori kuo šviežesnių produktų, o mes juos ant prekystalio vežiame tiesiai iš savo lauko, kuris yra greta parduotuvės“, – pabrėžė Martynas.
Džiaugiasi ūkininko sumanymu
„Kauniečiai.lt“ žurnalistas krautuvėje apsilankė apie 14 valandą. Prie jos stovėjo keturi automobiliai, o viduje šalia prekystalio buvo išsirikiavusi kelių žmonių eilutė.
Paprašyta paaiškinti, kodėl renkasi šią daržovių parduotuvę, Mitkūnų kaimo gyventoja Janina pasakojo: „Čia visada nusiperku šviežių daržovių. „Maximoje“ ir kitur jų neperku. Žinoma, be prekybos centrų šiais laikais sunku išsiversti, bet, manau, žmonės labai vertina tokias nedideles parduotuves, kur produkcija yra ypač šviežia. Mes čia jau dešimt metų perkame daržoves, vaisius. Džiaugėmės, kad ūkinininkas sugalvojo atidaryti nedidelę krautuvėlę. Argi ne puiku: perkame daržoves, o už lango matosi, kur jos auga“, – sakė Janina.
Ūkininkas Martynas atkreipė dėmesį, kad naujoje krautuvėje sudėliotos daržovės ir vaisiai ilgiau išlaiko šviežumą.
„Vasaros metu ant prekystalio lauke laikomos daržovės ir vaisiai greitai apvysdavo, todėl sulaukdavome pastabų, kad vakarop jie atrodo nelabai patraukliai. Dabar, tikiuosi, tokių pastabų nesulauksime“, – vylėsi Martynas.
Pasak jo, naujoji krautuvė veikia beveik tris savaites. Prekybos apimtys kol kas yra panašios kaip ir prekiaujant nuo paprasto prekystalio.
Kalnas arbūzų
Maždaug už kilometro nuo Martyno krautuvėlės šalia kelio jau daug metų prekiaujama arbūzais. Keliu Ringaudai – Kačerginė važiuojantys žmonės šią vietą neblogai pažįsta, tačiau ne visi žino, kad arbūzus pardavinėjantys ir šašlykus kepantys pietiečiai susidūrė su dramatiškomis problemomis. Susirgęs vėžiu mirė prekyvietę daug metų nuomojęs verslininkas. Dėl tos priežasties iki šiol dar neveikia šalia arbūzų prekystalio esanti šašlykinė.
„Ji greitai atsidarys. Mes planuojame tęsti savo veiklą. Kol kas pardavinėjame tik arbūzus“, – sakė azerbaidžianietis Šakiras.
Jis mikliai įritino į žurnalisto automobilio bagažinę kone 10 kilogramų sveriantį arbūzą. Jokiu būdu nenorėjo paimti pinigų ir tikino, jog tai ne koks nors kyšis, bet draugiškumo išraiška.
„Aš žinau, kad gerų žmonių yra daugiau nei blogų ir tokiu žinojimu visada vadovaujuosi. Pasitaiko, kad 14 eurų kainuojantį arbūzą parduodu už 7 eurus. Taip darau tuomet, jei man pasirodo, kad žmogus labai nori arbūzo, bet abejoja, ar gali išleisti tam tikrą sumą pinigų. Abejoja ne todėl, kad pinigų gaili, bet gal tuo metu jų turi labai mažai. Pasitaiko ir atvirkščiai. Kai kurie žmonės neima grąžos – net ir 5 eurų. Toks yra draugiškas bendravimas. Prekybos centruose taip nebūna“, – savo patirtimi dalijosi (rusų kalba) azerbaidžianietis.
Nevengia vaisių iš užsienio
Jis patikino, kad šalia kelio pardavinėjami arbūzai yra ypač skanūs ir atsakingai atrinkti.
„Puikiai išmanau, kaip atrodo patys skaniausi arbūzai. Kiekvieną arbūzą pačiupinėju ir tik tada nusprendžiu, ar jis tinka ant prekystalio. Prekybos centruose arbūzai tiekiami urmu, todėl, mano nuomone, kokybės gatantijos yra visiškai ne tokios“, – svarstė smulkusis prekiautojas.
Jis atkreipė dėmesį, kad dabar pardavinėja arbūzus iš Maroko. Netrukus prasidės derliaus nuėmimas Azerbaidžiane, todėl tikimasi, kad liepos mėnesį šalia kelio Ringaudai – Kačerginė jau bus arbūzų iš Šakiro gimtinės.
Ir Martynas, ir Šakiras pabrėžė, kad norint sėkmingiau prekiauti, reikia pasiūlyti įvairesnio asortimento – nebūtinai iš šalia esančių laukų.
„Didžiausią produkcijos dalį sudaro mūsų laukuose užaugintos gėrybės. Tačiau siūlome ir kai kurių atvežtinių vaisių – pavyzdžiui, trešnių. Įvairovė tikrai nepakenks“ – įsitikinęs Martynas.