Lietuvos zoologijos sode – ypatingas įvykis: neseniai čia pasaulį išvydo stumbrų jauniklis. Stumbrė Dulina beveik prieš mėnesį atsivedė sveiką, apie 15 kg sveriantį „mažylį”. Nuo pat gimimo Kaugerdu pavadintas stumbriukas gyvena kartu su mama, atskirai nuo kitų gentainių – zoologijos sodo darbuotojai taip rūpinasi jo saugumu ir leidžia jam palaipsniui priprasti prie aplinkos. Dabar, jau pakankamai sustiprėjęs, jis žvaliai laksto po aptvarą ir džiugina lankytojus savo žaismingumu bei energija.
Tačiau šio jauniklio gimimas – ne tik pramoga lankytojams. Tai dar vienas svarbus žingsnis siekiant išsaugoti atkurtą, tačiau vis dar pažeidžiamą didžiausio Europos sausumos žinduolio – stumbro – populiaciją.
„Naujos gyvybės atsiradimas visada primena apie atsakomybę saugoti tai, kas trapu. Kaugerdas mūsų stumbrei Dulinai – jau ketvirtasis jos atvestas jauniklis. Visus juos stumbrė sėkmingai užaugino“, – teigia Rimgailė Pėtelytė-Brazaitienė, Viršutinės Lietuvos zoologijos sodo teritorijos dalies vadovė. Ji priduria, kad nors stumbrų populiacija jau atkurta, ši rūšis vis dar įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Jos apsauga vykdoma tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu, nes gamtoje rūšies statusas tebėra arti grėsmės ribos.
„Kiekvienas jauniklis – ne tik naujas gyvūnas mūsų zoologijos sode, bet ir ženklas, kad stumbrai išliks, o ateities kartos turės galimybę pamatyti šį didingą gyvūną ne tik knygose ar nuotraukose“, – dalijasi R. Pėtelytė-Brazaitienė.
Ji primena, kad stumbrų padėtis išlieka trapi, nes gamtoje gyvenančių individų nėra daug, o genetinė įvairovė – ribota.
Lietuvos zoologijos sodas yra sukaupęs vertingą patirtį veisiant stumbrus: stumbrės Dulinos pirmagimis patinas šiuo metu yra pagrindinis reproduktorius Dzūkijos nacionalinio parko aptvare, o jo palikuonys jau paleisti į laisvę – siekiant didinti ten gyvenančių stumbrų genetinę įvairovę. Kiti Dulinos jaunikliai taip pat sėkmingai prisidėjo prie populiacijos gausinimo: vienas jų šiuo metu gyvena „Žvėrinčiuje“ prie Telšių, kitas – pagal tarptautinę veisimo programą – išvežtas į Čekiją. Iš viso Lietuvos zoologijos sode atvesta jau 10 stumbrų jauniklių.
Atkurtos stumbrų populiacijos atsiradimas – tai skaudžios žmogiškos klaidos ištaisymas. XX a. pradžioje, tarpukario laikotarpiu, stumbrai laukinėje gamtoje buvo visiškai išnaikinti. Kai kurie Europos zoologijos sodai buvo išsaugoję vos keletą individų, iš kurių ir pradėta rūšies atkūrimo veikla. 1952 m. Lenkijoje pirmieji jauni stumbrai buvo paleisti į laisvę, o Lietuvoje šis procesas prasidėjo 1973 m.
Lietuvoje gyvenantys stumbrai priklauso lygumų linijos populiacijai, atkurta iš vos 7 individų. Remiantis 2023 m. duomenimis, šalyje šiuo metu gyvena apie 300 stumbrų.