2021 04 01
Siekiant užtikrinti nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų teises, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė bei švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė šiandien Lietuvos Respublikos Seime vykusios spaudos konferencijos metu pristatė naujausią informaciją ir prevencines priemones dėl smurto artimoje aplinkoje.
Vidaus reikalų ministerija kartu su Socialinės apaugos ir darbo ministerija šiuo metu ruošia vieną iš svarbių priemonių kovai prieš smurtą artimoje aplinkoje – Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderį. Tai greitos reakcijos priemonė, suteiksianti teisę policijos pareigūnams nedelsiant įvykio vietoje atskirti auką ir įtariamą smurtautoją. Orderis būtų skiriamas nedelsiant įvykio vietoje policijos pareigūno ar prokuroro 72 valandoms, per tą laiką kreipiamasi į teismą dėl orderio pratęsimo maksimaliam 15 kalendorinių dienų laikotarpiui.
„Orderis būtų mažiau invazinė priemonė nei areštas ir laisvės atėmimas, tačiau veiksmingesnis nei tiesiog paprastas įspėjimas,“ – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė. – „Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, policijos pareigūnas per 24 valandas nuo pranešimo gavimo kreipiasi į apylinkės teismą dėl laikinųjų smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonių skyrimo. Tuomet teismas sprendimą dėl šių priemonių skyrimo priima ne vėliau kaip per 24 valandas. Taigi auka su smurtautoju lieka 48 valandas. Dėl to policijos pareigūnai iš esmės dažniausiai yra priversti smurtautoją uždaryti į areštinę.“
Orderį ar analogišką jam priemonę turi 12 šalių: Olandija, Čekija, Danija, Austrija, Liuksemburgas, Belgija, Italija, Vengrija, Vokietija, Suomija, Slovėnija, Slovakija. Nuo 2020 m. lapkričio tokį orderį įvedė ir Lenkija. Numatoma nauja tvarka Lietuvoje galėtų pradėti veikti 2022 metais.
Vidaus reikalų ministerija kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija (LMTĮA), Bendruoju pagalbos centru (BPC) kovai su smurtu artimoje aplinkoje parengė bendrą veiksmų planą.
BPC yra sudariusi galimybę nukentėjusiems nuo smurto asmenims išsikviesti pagalbą SMS žinute, Policija užtikrina nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų informavimą apie specializuotos pagalbos centrus paskambinus bendruoju policijos numeriu 8-700-60000 bei imasi aktyvių veiksmų, įgyvendinant smurto artimoje aplinkoje prevenciją.
Nuo 2020 m. kovo mėnesio vykdoma kasdienė policijoje registruojamų smurto artimoje aplinkoje įvykių stebėsena, o atsižvelgiant į stebėsenos rezultatus, vykdomos prevencinės ir kontrolės priemonės: bendruomenės pareigūnai organizuoja susitikimus bendruomenėse, informacija dalijamasi socialiniame tinkle Facebook, YouTube, sudaryta galimybė apie smurtą artimoje aplinkoje pranešti elektroniniu paštu ir per elektroninių paslaugų sistemą Epolicija, vykdomi pareigūnų mokymai. Taip pat kaupiami duomenys apie pasikartojančius smurto atvejus, o su smurtautojais pravedami pokalbiai, siūloma jiems dalyvauti elgesio keitimo programose.
Nuo smurto dažniausiai nukenčia darbingo amžiaus moterys, tačiau auga smurtas prieš vyrus. Smurtautojo portretas įgauna naujų bruožų, tačiau tuo pačiu išlieka nekintantis: tai Užsiregistravęs užimtumo tarnyboje arba niekur nedirbantis, profesinį išsilavinimą turintis 25-59 metų vyras, būdamas neblaivus smurtavęs prieš sutuoktinę ar sugyventinę.
„Nors smurtinių įvykių skaičius sąlyginai ir stabilizuojasi, smurto pasekmės išlieka skaudžios, o šiandieninė situacija ima panašėti į sunkias pagirias: smurtautojo portretas įgauna vis naujų bruožų, ryškėja ilgalaikio girtavimo pasekmės, stebimas karantino nuovargis, neapibrėžtumas ir nusivylimas, prastėjanti psichologinė asmenų, ypač paauglių, savijauta. Dažnai aukos tiesiog neturi galimybių pranešti apie smurtą, dėl to norėčiau paprašyti visų visuomenės narių nelikti abejingais ir, jei sužinote apie smurto atvejus, netylėkite, praneškite,“ – į visuomenę kreipiasi Agnė Bilotaitė.
2020 m. Policijoje registruota smurto artimoje aplinkoje įvykių – 58 553. Šiais metais iki kovo 30 d. įvykių užregistruota jau 13 013.