Lietuvoje apsistojusios ukrainienės pabėgėlės susiduria su integracijos iššūkiais. Nepaisant sunkumų, vis daugiau jų įsitraukia į bendruomenes, ieško naujų galimybių ir pradeda savo verslus, naudodamosi vietine parama bei antreprenrystės programomis.
Šį rudenį Tech-Park Kaunas startuolių bendruomenė atvėrė verslo inkubavimo programą, skirtą būtent ukrainietėms. „Programa sulaukė didelio susidomėjimo – gavome beveik 100 paraiškų, iš kurių atrinkome 20 dalyvių. Norime padėti šioms moterims įgyvendinti jų verslo idėjas ir suteikti realias galimybes sėkmingai pradėti naują veiklą“, – sako Živilė Paužaitė, Tech-Park Kaunas kokybės vadovė ir viena iš programos organizatorių. Programa įgyvendinama pagal „Interreg BJR“ iniciatyvą „BSI_4Women“ ir siekia suteikti antreprenerystės žinių, mentorių pagalbą bei išteklius, reikalingus verslui pradėti Lietuvoje.
Tikslinga pagalba ir tarptautinė integracija
Programoje dalyvaujančios moterys gilina žinias apie verslo kūrimo Lietuvoje teisinius bei kultūrinius aspektus, gauna poinkubacinę pagalbą. Užsiėmimai vyksta hibridiniu formatu – internetu ir gyvai, ukrainiečių kalba, taip užtikrinant maksimalų patogumą dalyvėms.
Tech-Park Kaunas direktorius Paulius Nezabitauskas akcentuoja programos reikšmę ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinei startuolių bendruomenei: „Ši programa ne tik skatina ukrainiečių įgalinimą, bet ir padeda kurti stiprią bei atsparią bendruomenę. Investuojant į moterų antreprenerystę, prisidedame prie ilgalaikio socialinio ir ekonominio tvarumo.“
Dalyvės pabrėžia teisinių žinių poreikį
Programos dalyvės pabrėžia, kad užsiėmimai neapsiriboja teorija – didelis dėmesys skiriamas praktinėms žinioms ir individualiam mentorių palaikymui. „Didžiausi mano iššūkiai – kalbos barjeras dirbant Lietuvoje, pradinio kapitalo poreikis ir teisinių žinių aspektai. Labiausiai vertinu programos metu lankytas paskaitas ir konsultacijas apie finansinį ir teisinį raštingumą. Manau, kad tai ne tik mokymai, bet ir investicija į sėkmingą ateitį“, – dalijasi viena iš dalyvių, Olena Grytsenko.
Programos metu moterys rengia išsamų verslo planą ir ruošiasi jį pristatyti potencialiems investuotojams Demo dienos metu, kuri įvyks 2025 m. sausį Kaune. Finalistės taip pat dalyvaus tarptautiniame verslo pristatymų renginyje Lenkijoje.
Praktinė nauda ir mentorystės svarba
Tech-Park Kaunas veiklos organizavimo departamento direktorė Vaiva Kelmelytė pabrėžė, kad programos tikslas – ne tik padėti kurti verslus, bet ir stiprinti pasitikėjimą savimi: „Pradedančioms verslininkėms dažnai trūksta praktinių patarimų, kaip gauti pradinį finansavimą ir įveikti pirmųjų metų iššūkius. Mentorystė ir tinklaveikos renginiai, skatinantis praktikos ir pavyzdžių dalinimąsi, prisideda prie jų sėkmės.“