2021 11 10
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Glazge susitikęs su Klimato kaitos konferencijos prezidentu Aloku Sharma, sulaukė gerų žodžių apie Lietuvos pasiekimus valdant klimato krizę.
„Šioje konferencijoje Europos Sąjunga labai glaudžiai bendradarbiauja su Jungtinių Tautų vadovybe ir konferencijos šeimininke Didžiąja Britanija, stumdama visus į priekį keliant ambiciją globaliniam atšilimui mažinti. Derybų dėlionėje, kurioje dalyvauja 197 pasaulio valstybės, Lietuva ir kitos Baltijos šalys daugumai yra pavyzdys, nes mes savo emisijas nuo pagrindinio atkaitos taško – 1990-ųjų – esame sumažinę daugiau nei per pusę“, – sako Simonas Gentvilas.
Nuo 1990 m., kai griuvo tarši sovietinė pramonė, iki 2019 m. globalinį atšilimą sukeliančių šiltnamio dujų kiekis šalyje sumažėjo 58 proc. – ir tai netgi du kartus padidėjus bendrajam vidaus produktui. Įgyvendinus šių metų birželį priimtos Klimato kaitos valdymo darbotvarkės tikslus, Lietuvoje šiltnamio dujų emisijos iki dešimtmečio pabaigos turėtų sumažėti bent 70 proc., lyginant su 1990 metais. Į šiuos teigiamus mūsų šalies skaičius ir atkreipė dėmesį konferencijos vadovas A. Sharma.
Trečiadienį deryboms pasiūlytame COP26 sprendimo juodraštyje dar kartą įtvirtinama Paryžiaus susitarimo nuostata, nurodanti planetos atšilimą išlaikyti gerokai žemesnį negu 2 laipsniai arba ne didesnį nei 1,5 laipsnio palyginus su ikipramoniniu laikotarpiu.
Kad iki 2100 metų būtų išlaikyta 1,5 laipsnio globalinio atšilimo riba, būtina greitai, tvariai ir iš esmės sumažinti pasaulines šiltnamio dujų emisijas, įskaitant anglies dioksido – 45 proc. iki 2030-ųjų, lyginant su 2010 m. lygiu, kol amžiaus viduryje pasaulis pasieks klimato neutralumą.
Juodraštyje įvardijama, kad dėl žmogaus veiklos globalinis atšilimas padidėjo apie 1,1 laipsnio ir jau kiekviename regione jaučiamas jo poveikis.
Aplinkos ministerijos delegacija Klimato kaitos konferencijoje Glazge toliau dirbs ketvirtadienį ir penktadienį, iki pat COP26 uždarymo.