Nacionalinis susivienijimas išplatino protesto pareiškimą dėl visuotinio nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įvedimo ir dabar galiojančių NT mokesčių didinimo.
Proteste išvardijami svarbiausi motyvai, kodėl šiuo metu negali būti įvedamas visuotinis NT mokestis ir negali būti didinami galiojantys NT mokesčiai.
Pirma, visuotinio NT mokesčio idėja ir NT mokesčių didinimas niekada nebuvo aiškiai deklaruota per rinkimus, todėl jo įvedimas reiškia atvirą rinkėjų apgavystę.
Antra, NT mokestis smogs labiausiai mažiausias pajamas turintiems šalies gyventojams. Bankai ir stambieji investuotojai gebės išvengti realios mokesčių naštos, o papildoma finansinė našta teks eiliniams daugiabučių gyventojams, sodo namelių savininkams ir pensininkams.
Trečia, šis mokestis tik dar labiau padidins socialinę atskirtį. Daugelis mažiausias pajamas gaunančių žmonių bus priversti mokėti naują duoklę arba netgi parduoti savo vienintelį būstą.
Protesto pareiškime išreiškiamas pritarimas praėjusį savaitgalį Vilniaus Katedros aikštėje vykusio mitingo prieš NT mokestį dalyvių pasipiktinimui dėl NT mokesčių didinimo.
Nacionalinis susivienijimas pripažįsta, kad privalomi turto mokesčiai gali būti reikalingi, tačiau papildoma mokesčių našta negali būti užkraunama gyventojams tol, kol valdžia negarantuoja skaidraus ir sąžiningo jau šiuo metu surenkamų mokesčių panaudojimo.
Šiandien valdžia, prisidengdama visuomenės saugumo ir valstybės gynybos stiprinimo argumentais, skelbia būtinybę didinti mokesčius, tačiau realūs valdžios veiksmai ir darbai šios grėsmės akivaizdoje yra priešingi.
Karo grėsmės akivaizdoje vietoj civilių apsaugos priemonių (pvz., slėptuvių įrengimo) dešimtmečiais tęsiamos Nacionalinio stadiono statybos, kainuojančios 150–180 mln. eurų, rengiami pretenzingi planai 100 mln. eurų vertės naujai LRT būstinei statyti.
Svaiginančiu greičiu dėl neefektyvaus viešųjų lėšų valdymo yra didinama „Rail Baltica“ projekto kaina, išaugusi nuo 5,8 mlrd. eurų iki daugiau nei 15 mlrd. eurų.
Steigiamos naujos ministerijos, kurių išlaikymas mokesčių mokėtojams kasmet kainuos milijonus eurų, nors jau dabar valdininkų skaičius lyginant su kitomis ES valstybėmis yra neproporcingai didelis.
Milijonai eurų švaistomi Vyriausybės programų reklamai, neskaidriems viešiesiems pirkimams, abejotinoms konsultacijoms ir „žaliesiems“ projektams.
Ypač ciniškas 40 mln. eurų pensijų lėšų pasisavinimo atvejis, tariamai juos vienam asmeniui pralošus azartiniuose žaidimuose ar grupei asmenų juos pasisavinus, rodo cinišką valdžios abejingumą paprastų žmonių interesams.
Karo grėsmės akivaizdoje milijonai eurų yra nukreipiami ideologinėms institucijoms ir jų programoms, tokioms kaip lyčių lygybės ar lygių galimybių agentūros, kurių veikla skirta visuomenės vertybių keitimui, o ne realių problemų sprendimui. Tai liudija, kad esama mokesčių sistema jau dabar leidžia švaistyti valstybės biudžeto lėšas.
Esant tokiai situacijai, kiek bebūtų papildomai surinkta mokesčių, yra rizikos, kad šios lėšos bus iššvaistytos ar išgrobstytos. Todėl valdžia pirmiausia privalo parengti griežtą valstybės taupymo programą ir užtikrinti, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų skiriami tik būtiniausiems visuomenės ir valstybės poreikiams. Priešingu atveju visuotinis NT mokestis bus ne kas kita, kaip neatsakingas ir nesąžiningas valdžios elgesys, turintis aiškių gyventojų reketavimo požymių.
Turint mintyje NT turto mokestinės vertės indeksavimą, reikalaujama įvesti dabar galiojančių neapmokestinamų NT verčių indeksavimą.
„Lietuva nėra valdžios nuosavybė. Lietuva – tai mūsų visų namai!“,- skelbiama NS protesto pareiškime.
Pareiškimas pridedamas.
Politinės partijos Nacionalinis susivienijimas pirmininkas prof. Vytautas Radžvilas