Antradienį Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis (į Seimą išrinktas Kaune, Centro-Žaliakalnio apygardoje) Rygoje vykusiame Baltijos šalių ir Lenkijos užsienio reikalų ministrų susitikime teigė, kad gilesnis šalių bendradarbiavimas kuria naują saugumo architektūrą Rytiniame flange.
„Kai karas Ukrainoje bus laimėtas, mes privalėsime nuspręsti, kaip mes apginsime Ukrainą, kaip jai padėsime save apginti, kaip užtikrinsime, kad tai, kas nutiko pernai vasario 24–ąją, nepasikartotų. Gerai, kad mes galime susirinkti ir diskutuoti ne tik praktinius aspektus, bet ir apie ateities kelią. Estija, Latvija Lietuva bei Lenkija visuomet pasižymėjo blaiviu požiūriu dėl grėsmių iš Rytų ir dėl pagalbos mūsų draugams. Šis sustiprintas bendradarbiavimas, ši aplinka, kurią kuriame, yra naujos Europos saugumo architektūros pamatų gimimas“, – sakė ministras.
Baltijos šalių ir Lenkijos užsienio reikalų ministrų susitikime aptartos regiono saugumo, NATO darbotvarkės, paramos Ukrainai, sankcijų Rusijai ir Baltarusijai, kovos su nelegalia migracija, energetikos ir kitos temos.
„Esame šalys – vienmintės visais šiais aktualiausiais mūsų bendradarbiavimo klausimais ir esame pasirengusios tęsti nuolatines konsultacijas tokiu formatu. Šiandien svarbiausia mūsų užduotis – toliau remti Ukrainą. Negalime pasiduoti nuovargiui. Kuo greičiau Ukraina gaus reikiamą amuniciją, tuo greičiau ji galės pasiekti pergalę“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras.
Pasak G. Landsbergio, svarbu, kad NATO viršūnių susitikimas Vilniuje būtų pasiekta pažanga ne tik teikiant praktinę paramą Ukrainai, bet ir plėtojant šalies politinį dialogą su NATO. „Artėjant Vilniaus susitikimui, turėtume aptarti Ukrainos euroatlantinius siekius. Patikimiausia saugumo garantija Ukrainai yra jos europinė ir euroatlantinė integracija“, – teigė G. Landsbergis.
G. Landsbergis pabrėžė, kad regiono saugumą sustiprintų padidintas NATO Rytų flango saugumas ir Suomijos bei Švedijos narystė Aljanse. Lietuvos diplomatijos vadovo teigimu, Baltijos šalys ir Lenkija turi veikti kartu tiek skatinant nuolatinį karinės paramos su Rusijos agresija kovojančiai Ukrainai plėtimą, tiek siekiant suvienodinti procedūras, kad būtų išvengta sankcijų Rusijai apėjimo.
„Privalome veikti išvien ES lygiu siekiant spręsti visoms šalims aktualias nelegalios migracijos instrumentalizavimo, strateginės energetinės infrastruktūros objektų didinimo, transporto koridorių kariniam mobilumui ir Ukrainos junglumui su Baltijos jūros uostais problemas“, – teigė G. Landsbergis.
Po susitikimo Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai Gabrielius Landsbergis, Edgars Rinkevičs, Urmas Reinsalu ir Zbigniew Rau pasirašė bendrą deklaraciją dėl šių šalių sustiprinto bendradarbiavimo regione.
URM informacija ir nuotr.