Lietuvos mokslininkai sulaukė reikšmingos paramos iš Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kuri leido jiems tapti visateise didžiausio senėjimo tyrimo Europoje SHARE-ERIC nare. Tyrimą Lietuvoje vykdo Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto, Kauno technologijos universiteto, Lietuvos socialinių mokslų centro ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai.
Vyriausybės parama leidžia Lietuvai ne tik dalyvauti didžiausiame Europos Sąjungoje visuomenės senėjimo tyrime SHARE (Survey on Health, Aging and Retirement in Europe), bet ir tapti šio tyrimo infrastruktūros konsorciumo ERIC (European Research Infrastructure Consortium) nare su sprendimo priėmimo teise.
Visuomenės senėjimas yra opi tiek Lietuvos, tiek visos Europos Sąjungos šalių problema, kuri jau šiandien veikia darbo rinką, socialinės ir sveikatos apsaugos, švietimo sistemas ir daugelį kitų visuomenės gyvenimo sričių. Senėjimo indeksas sparčiai auga: „Eurostat“ duomenimis, 2017 m. Europos Sąjungoje senėjimo indeksas buvo 30,5, 2060 m. jis pasieks 51,6, o Lietuvoje bus dar didesnis – 63,9, tai reiškia, kad didesnė visuomenės dalis bus vyresnio amžiaus. Nepaprastai svarbu ruoštis sparčiai artėjantiems iššūkiams remiantis patikimais moksliniais tyrimais ir duomenimis. Šią gyvybiškai svarbią galimybę suteikia lietuvių tyrėjų dalyvavimas SHARE-ERIC tinkle.
„Prisijungimas prie šio tinklo yra didelis laimėjimas Lietuvai. Šių tyrimų rezultatai leis užtikrinti duomenimis grįstus sprendimus, kokių ir reikia šiandienos ir ateities Lietuvai“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.
Vienas iš VU tyrimą koordinuojančių mokslininkų, VU Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto profesorius Antanas Kairys sako: „Labai džiugu, kad Lietuva tampa visaverte SHARE tyrimo dalyve. Jau nuo 2014 m. bendradarbiaujame su šiuo tyrimu, bet visavertis Lietuvos įsitraukimas atveria dar daugiau galimybių. Lietuvos mokslininkai gali naudotis aukštos kokybės tarptautiškai palyginamais duomenimis senėjimo tematika, kelti kompetencijas mokslinių tyrimų ir duomenų analizės srityse, o socialinę ir sveikatos politiką formuojančios institucijos gali panaudoti šiuos duomenis analizuodamos sprendimų poreikį ar sekdamos padarytų sprendimų poveikį vyresnio amžiaus žmonių gyvenimams. Labai svarbu ir tai, kad, Lietuvai visavertiškai įsitraukus į SHARE-ERIC konsorciumą, atsiranda galimybė dalyvauti priimant sprendimus apie tyrimo vykdymą.“
VU Filosofijos fakulteto prodekanas doc. Vytis Silius pabrėžė mokslininkų atliekamų tyrimų reikšmę: „VU Filosofijos fakulteto mokslininkai, dalyvaudami SHARE tyrime, renka ir tvarko duomenis ir vykdo mokslinius tyrimus, kuriuose analizuojami visuomenės senėjimo procesų keliami iššūkiai ir siūlomi sprendimai dėl gyvenimo kokybės bei sveikatos gerinimo. Džiugu, kad SHARE tyrimo naudą vis geriau supranta Lietuvos valstybės institucijos ir mokslininkai. Sutelkus kolegas iš kitų Lietuvos universitetų ir tyrimų institutų į „SHARE Lietuva“ konsorciumą, taip pat pavyko parengti „SHARE Lietuva“ tyrimo infrastruktūros veiklos planą, kuris buvo puikiai įvertintas užsienio ekspertų.“
SHARE – Europos Sąjungos lygiu vykdomas plataus masto tęstinis Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimas, skirtas kaupti ir analizuoti duomenis socialinės apsaugos, darbo, sveikatos, socialinio ir ekonominio statuso, šeimos tinklų ir kitose srityse. Tam tikslui kas antrus metus apklausiama apie 2 tūkstančius vyresnių nei 50 metų amžiaus žmonių. Tyrimo rezultatai ne tik naudojami moksliniams tikslams, bet ir tampa pagrindu priimti optimalius politinius sprendimus. Todėl ypač svarbu, kad Lietuva taip pat turėtų balso teisę priimant sprendimus.
SHARE pradėtas vykdyti 2004 m. Iki šiol apklausta 140 000 vyresnių nei 50 metų žmonių 28 Europos šalyse ir Izraelyje. Naują pagreitį tyrimas įgavo 2011 m. įsteigus pirmąjį tokio pobūdžio Europos tyrimų infrastruktūros konsorciumą (European Research Infrastructure Consortium, ERIC). Iki 2023 m. SHARE koordinavo Miuncheno senėjimo ekonomikos centras, nuo 2023 m. SHARE būstinė – naujai įsteigtas „SHARE Berlin“ institutas.
VU žinia.