Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

KTU profesorė apie tai, kokią aprangą turėtų rinktis dviratininkai

  • 2022-06-04
  • Tomas Čyvas
  • Kaunas, Kauno rajonas, Miestas, Sportas, Švetimas

Birželio 3-ioji – pasaulinė dviračių diena. Pastaraisiais metais stebimas spartus dviračių sporto populiarėjimas ne tik profesionalų, bet ir mėgėjų tarpe. Šios sporto šakos populiarumą lėmė tai, kad važiavimas dviračiu yra ne tik galimybė profesionaliai sportuoti, bet ir yra viena iš aktyvaus laisvalaikio praleidimo formų, padedančių sumažinti susikaupusią psichologinę įtampą, sustiprinti žmogaus kūno raumenis ar praturtinti laisvalaikį. Todėl nuolat auga ir dviratininkų aprangos paklausa.

Važiavimas dviračiu yra ilgos trukmės, didelės ištvermės reikalaujanti fizinė veikla. Moksliniai tyrimai patvirtino, kad profesionalūs dviratininkai treniruojasi žymiai daugiau nei kitų grupių dviračių sporto atstovai.

Profesionalai važinėja dviračiu vidutiniškai 5,64 dienos arba 16,5 valandos per savaitę. Važiuojant dviračiu suvartojamas didelis energijos kiekis, ir išskiriamas didelis prakaito kiekis, o važiuojančio dviračiu žmogaus stuburas dideliu kampu išsilenkia į priekį, todėl jo apatinė kūno dalis intensyviau apkraunama už viršutinę.

Dviratininkui ilgai būnant tokioje padėtyje dažnai atsiranda apatinės nugaros dalies skausmas. Mokslinių tyrimų rezultatai patvirtino, kad apatinės nugaros dalies skausmą jautė 44 procentų dviratininkų, važinėjančių užmiestyje, ir 36 procentai profesionalių dviratininkų.

Tinkami drabužiai – labai svarbu

Kokius reikalavimus šiandien aprangai kelia dviračių sporto profesionalai ir mėgėjai? Be abejo, jie priklauso nuo važiavimo dviračiu pobūdžio, aplinkos bei žmogaus individualių fiziologinių savybių. Todėl kiekvienu atveju dviratininkų pasirenkami drabužiai skiriasi pagal kainą, išvaizdą, dydį, atitikimą figūrai, dizainą, funkcines savybes ir kokybę.

MIDF_Virginija Daukantiene_2022
Virginija Daukantienė

Tačiau visais atvejais dviratininkų apranga turi būti komfortiška. Vadinasi, ji turi „kvėpuoti“, tai yra, gerai praleisti prakaitą ir šilumos perteklių, kuris susikaupia žmogui intensyviai judant. Specialūs dviratininkų drabužiai turi apsaugoti žmogaus kūną nuo nepalankių išorinių veiksnių, reikšmingai sumažinti nemalonius pojūčius dėl pieno rūgšties išsiskyrimo raumenyse bei atsirandantį nuovargį dėl intensyvios fizinės veiklos.

Todėl dviratininkų apranga turi būti pagaminta iš tinkamų medžiagų, o jos konstrukcija – ergonomiška.

Profesionalių dviratininkų aprangos komplektas dažniausiai yra sudarytas iš prigludusių marškinėlių ir šortų, maksimaliai sumažinančių aerodinaminį pasipriešinimą ir užtikrinančių reikalingą kompresiją tam tikroms raumenų grupėms.

Prigludęs siluetas, stovės tipo apykaklė, reglano kirpimo rankovės ir sandarus užtrauktukas yra pagrindiniai dviračių aprangos dizaino ir konstrukcijos elementai, kurie padeda apsisaugoti nuo vėjo, sumažina oro pasipriešinimą ir garantuoja judesių laisvumą.

Dviratininkų aprangai būdingi skirtumai, palyginti su įprastais sportiniais drabužiais, yra mažesnis pečių linijos nuolydžio kampas, ilgesnė nugaros detalės centrinė dalis su apačioje pritvirtinta elastinga silikonine juostele bei trumpesnė priekio detalės vidurinė dalis. Šių drabužių medžiagos turi būti lengvos ir labai tamprios bei pasižymėti geromis kompresinėmis savybėmis, dideliu nelaidumu vėjui, neteplumu, antibakteriniu atsparumu, geru laidumu orui ir garams, greitu drėgmės sugėrimu ir jos atidavimu į aplinką bei dideliu atsparumu dilinimui.

Laidumas orui ir garams, nelaidumas vėjui ir kitos svarbios savybės

Tokias savybes gali užtikrinti medžiagos, kurių sudėtyje yra inovatyvių tekstilės pluoštų. Pavyzdžiui, jei medžiagoje yra Coolmax® poliesterinių pluoštų, kurių gamybos technologija garantuoja optimalų drėgmės perdavimą nuo odos paviršiaus į išorinį medžiagos sluoksnį, iš kurio ji greitai išgarinama, tuomet dviratininko oda ilgai išlieka vėsi ir sausa.

Medžiagų struktūroje esančios funkcinės polimerinės membranos, pvz., „Windtex Shield“ ir kt., puikiai apsaugo nuo vėjo. O inovatyvūs poliamido pluoštai tokie, kaip pavyzdžiui, Cordura® ir kt., garantuoja apie du kartus didesnį medžiagos atsparumą dilinimui, lyginant su drabužiais, pagamintais iš įprastų poliamidinių medžiagų.

Drabužiai turi būti pagaminti iš ryškių spalvų medžiagų, užtikrinančių gerą dviratininko matomumą kelyje bet kuriuo paros metu. Todėl drabužių medžiagų spalva turi būti atspari skalbimui ir ultravioletiniams (saulės) spinduliams visą jų eksploatavimo laikotarpį.

– V. Daukantienė

Drabužiai, pagaminti iš medžiagų, kurioms būdinga didelė paviršiaus trintis ir mažas elastingumas, slysta odos paviršiumi blogiau, kai judančio žmogaus kūno oda labai išsitempia. Todėl drabužiai, pagaminti iš tokių savybių medžiagų, per stipriai spaudžia žmogaus kūną ir sukelia diskomforto jausmą.

Siekiant to išvengti, naujų gaminių vystymo metu yra pasitelkiamos 3D kompiuterinio projektavimo technologijos, leidžiančios patikrinti drabužio kompresines savybes ir atitikimą figūrai dar nepradėjus serijinės gamybos.

Kalbant apie dviratininkų aprangos dizaino sprendimus, svarbu paminėti, kad drabužiai turi būti pagaminti iš ryškių spalvų medžiagų, užtikrinančių gerą dviratininko matomumą kelyje bet kuriuo paros metu. Todėl drabužių medžiagų spalva turi būti atspari skalbimui ir ultravioletiniams (saulės) spinduliams visą jų eksploatavimo laikotarpį. Tam tikrose drabužio vietose turi būti numatyti ir šviesą atspindintys elementai.

Moksliniuose tyrimuose vykdytos dviratininkų apklausos rodo, kad profesionalūs dviratininkai pirmenybę teikia drabužiams, kurie garantuoja gerą kūno vėdinimą, puikiai praleidžia orą, labai gerai atitinka kūno matmenis ir nevaržo judesių.

Miesto ir priemiesčių dviratininkai-mėgėjai dažniau renkasi tokius drabužius, kurie apsaugo nuo nepalankių aplinkos veiksnių važiuojant bet kokiomis oro sąlygomis ir užtikrina gerą matomumą. Palankiai vertinamos kišenės, tinkamos smulkiems daiktams įsidėti. Plento dviratininkai pirmumą teikia aprangai, kuri garantuoja geresnį aerodinaminį pasipriešinimą.

Virginija Daukantienė, Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto profesorė
Striukės moterims

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

„Western Union“ pastatą sprogdinęs jaunuolis nuteistas už J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės niekinimą

Aukščiausio lygio sportininkus parengusiems treneriams siūloma mokėti rentas

Būti žmogumi ir internete: kaip mokytis skaitmeninio pilietiškumo

Vaikų žaidimų aikštelės: kokie pavojai jose slypi?

Lenkija rengia meno vertybių išvežimo planus, jei Rusija užpultų

Laukia dar vienas protestas: pareigūnai reikalaus didesnių algų

Šauliai su Vokietijos brigados medikais dalyvavo pratybose „Elektrėnų skydas 2025“.

Vis dar nepasimoko: Kauno autoserviso vadovas ir darbuotojas nuteisti dėl atlyginimų išmokėjimo „vokeliuose“

Joninių renginiai Kaune

Skaitmeninio matomumo didinimas: ar verta rinktis marketingo agentūrą?

Prienų rajone nukrito sklandytuvas, du vyrai gydomi ligoninėje

Nuo pirmadienio vairuotojai susidurs su laikinais sunkumais: bus draudžiamas eismas Sargėnų estakada

JAV jungiasi į karą: sudavė triuškinantį smūgį Irano branduolinei infrastruktūrai

Kauno regiono forumas atskleidė ES investicijų galią

Pagaliau susiprotėjo: pasienyje dingus Rusijos piliečiui, sprendžiama, kaip sustiprinti tranzitinių traukinių kontrolę

Policija per Jonines rengs reidus ir tikrins vairuotojų blaivumą

Kaune pradedamos dar vieno tilto statybos: jungtis tarp Senamiesčio ir Vilijampolės pasitarnaus pėstiesiems ir dviratininkams

Dėl kapitalinio remonto laikinai keisis eismas Birželio 23-iosios gatvėje

Kad švenčių neaptemdytų nelaimė: ekspertų įžvalgos apie pavojingus dūmus

„AquaSpot“ vakarėlyje prie Kauno marių – garsenybės, dievinančios vandens bei saulės pramogas

Seimo narys K. Podolskis teigia nežinąs kaip jo kuro čekiai atsirado pas merą P. Isodą

Skrydis aplink Lietuvą: oreiviai kyla į pažintinę aviacijos kelionę

Ypatinga Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybė – brg. gen. Kaziui Skučui dovanota dėžutė cigarams

Joninės su LRT: nuo šventinio koncerto Nidoje iki specialios filmų programos

Nepastebimas pavojus iškylos metu: kada padažai ir prieskoniai gali pakenkti sveikatai

Seimas nepritarė Laisvės gynėjų dienos įtraukimui į švenčių sąrašą

Buvusį Seimo narį T. V. Raskevičių „į laužą“ komentaru siuntęs vyras lieka išteisintas

Tomas Čyvas

STT, čekiukai ir niekdara

Vilties šventei artėjant

Pabėgimas į gamtą: ką pasiimti, kad žvejyba taptų malonumu, o ne iššūkiu?

Kauno teismas ėmėsi pacienčių slaptu filmavimu kaltinamo ginekologo V. Abraičio bylos

Etikos sargų prašys išsiaiškinti, kiek BK pataisas inicijavusių Seimo narių gali turėti interesų konfliktą

Kur rasti stilingų rūbų už prieinamą kainą?

Nosies korekcija vasarą: ar tai – geras metas operacijai?

Apie „Žalgirio“ sunkumus kalbėjęs L.Kleiza: Trinchieri rotacijas yra sunku suprasti

Saulė ir sveikata: kaip suderinti malonumą su saugumu

„Teka loftai“ – šiuolaikiška erdvė jūsų gyvenimui ar verslui

VRM ministras: rudenį bus skelbiamas antras etapas priedangoms savivaldybėse finansuoti

Ieškomas iš tranzitinio traukinio pabėgęs Rusijos pilietis

Pradėtas tyrimas dėl chuliganiškai besielgusio vairuotojo

COVID-19 testų byloje liudijęs S. Skvernelis: nesuprantu, ką L. Jaruševičienė veikia teisme

Kaip apsaugoti dvirates transporto priemones nuo ilgapirščių?

Norintiems pradėti verslą? Jums reikia žinoti 3 būtinus žingsnius

Kauno miesto savivaldybė apjungs dalį seniūnijų

Teismas atmetė kalinčio R. Kurlianskio ieškinį STT pareigūnui

Dėl L. Kasčiūno ir G. Liaudansko pasisakymų tyrimas nebus pradėtas

Kauno policijos reidai: 903 greičio viršijimo atvejai ir 7 neblaivūs vairuotojai

Perspėjimas tėvams: vaikų pornografijos ieškantys nusikaltėliai neretai savo aukas randa socialinėse paskyrose

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo klastotės

„Garbė Tėvui ir Sūnui, ir Šventajai Dvasiai” Švč. Trejybės sekmadienis

Birželio 15 d. – Švenčiausioji Trejybė

Kauno viešajame transporte bekontaktis atsiskaitymas jau rugpjūtį

Paauglių tvirkinimu kaltinamas A. Ulvidas: aš vaikų darželyje demonstravausi nuogas

Petras Gražulis: LGBTQ asmenų ne niekinau, tik citavau Šventąjį Raštą

G. Paluckas remia iniciatyvą naikinti desovietizacijos komisiją

Balinis vėžlys

Didelis mažų žingsnių tikslas – baliniai vėžliukai grįžo namo

Sinoptikas: artimiausiomis dienomis Lietuvoje bus vasariški orai, tačiau šiluma neužsilaikys

Knygų apie Lietuvos kriminalinį pasaulį autorius D. Dargis paleistas į laisvę

Vaišvydavos tvenkinyje vyks narų pratybos

KTU doktorantūros vasaros mokykloje – dėmesys šiuolaikinėms kompetencijoms

Pasirašytas verslo bendruomenės įsipareigojimas ateities kartoms

Renginiai, skirti Gedulo ir vilties dienai paminėti

Kauno rajone susidūrus automobiliams, nukentėjo du žmonės

Vilkijoje tyčia padegta vaikų žaidimų aikštelė?

Ekspertai: psichologinis komfortas medicinoje Lietuvoje dažnai nuvertinamas

Robertas Kaunas: L. Kasčiūno raginimai žudyti „nelojalius piliečius“ – šokiruojantys

Tarptautinė žaidimų diena paminėta futbolo aikštelėje

Karas Ukrainoje pareikalavo dar vieno lietuvio gyvybės?

STT nepritaria pataisoms, kurios sušvelnintų sankcijas „čekiukų“ istorijų dalyviams

Kaip kajeno pipirai, imbieras ir česnakai gali tapti natūralia pagalba medžiagų apykaitai?

Kauno viešajame transporte už bilietus bus galima atsiskaityti bekontakte banko kortele

Kaune rasta žemėje užkasta dėžė su galimai haliucinogeniniais grybais, kanapėmis

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

2025-07-01

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

2025-07-01

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

2025-07-01

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

2025-07-01

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

2025-07-01

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

2025-07-01

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

2025-07-01

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

2025-07-01

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

2025-06-30

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

2025-06-30

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

2025-06-30

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

2025-06-30

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

2025-06-27

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

2025-06-27

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

2025-06-27
Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

2025-06-27

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

2025-06-27

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

2025-06-26

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

2025-06-26

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

2025-06-26

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

2025-06-26

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

2025-06-26

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

2025-06-25

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

2025-06-25

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

2025-06-25

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

2025-06-25

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

2025-06-25

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

2025-06-24

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

2025-06-24

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

2025-06-24

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos