Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Kauno rajono bendruomenės: kas yra raktas į ateities kaimą?

  • 2019-06-06
  • Kaunieciams.lt
  • Kauno rajonas

 „Šiandien mes turime daugiau, negu neturime, – kalba Samylų seniūnė Jolita Andrulytė, – turime Kauno marias, Dubravos miškus, kūrybingą bendruomenę, vienijamą istorijos apie marių dugne likusias tėviškes… Pats laikas keisti Rūpintojėlio išraiškas veiduose ir ištreniruoti šypseną“.

Seniūnijos savastis

Pasak J. Andrulytės, pagrindo optimizmui ne tik Samylų seniūnijos, bet ir viso Kauno rajono gyventojai turi su kaupu. Šalia miesto sudarytos palankios sąlygos verslui, auga darbuotojų poreikis Laisvojoje ekonominėje zonoje, šalyje derliais garsėja augalininkystės ūkiai, sudarytos palankios sąlygos smulkiam kaimo verslui. Kiekviena rajono seniūnija radusi unikalią veiklos vystymo kryptį. Šalies mastu Kauno rajonas bene patraukliausias ne tik Lietuvos bei užsienio kapitalo įmonių, bet ir individualių gyvenamųjų namų statybai. Tą J. Andrulytė žino ne iš nuogirdų – prieš tapdama Samylų seniūne, ji dirbo rajono savivaldybės Ekonomikos skyriuje.

Šalies įstatymai ir teisės aktai reglamentuoja seniūnijų administracijų kompetencijos ribas, tačiau idėjų ir iniciatyvų nestokojančiam žmogui verslo logika sako, jog sulaukęs uždarytų durų, lipk per langą. Jaunoji lietuvių karta šios galimybės neatsisako. Samylų seniūnė J. Andrulytė Kauno marių apjuostoje teritorijoje įžvelgia nišą poilsio ir rekreacijos industrijai. Seniūnijos teritorija – 7,6 tūkst. ha, daugiau nei 80 proc. ploto sudaro miškai, dirbamos žemės – apie 17 proc. Dabartiniai kaimų gyventojai, kurių senolių nekilnojamoji nuosavybė likusi Kauno marių dugne, turimą žemę matuoja ne hektarais, o kvadratiniais metrais. Įsiterpti naujakurystei sudėtinga. Tai konsoliduoja seniūnijos bendruomenę, buria kraštiečius, pasklidusius po visą šalį ir dar toliau. Lietuviškoji Atlantida – taip apie naujausius vietos gyventojų kultūros projektus kalba atvykstantieji į tradicines vasaros pabaigtuvių šventes „Pėdos marių dugne“. Kasmet „dugniečių“ daugiau ir daugiau. Kur daugiau Europoje rasi tokį unikumą?..

Gamtos prieglobstis

„Žmogų kasdien – namuose, darbe, kelionėje – supa neįsivaizduojama elektromagnetinė tarša, – kalba Samylų seniūnė J. Andrulytė. – Negalime išsiversti be mobiliųjų įrenginių, interneto, tačiau už šią prabangą mokame sveikata. Natūrali gamta – miškas, vandens telkiniai, sodų sklypai – „įžemina“ susikaupusią žmogaus įtampą, suteikia laisvės mintims“.

Pasaulinė praktika žmonėms burtis į gamtos lankytojų ir stebėtojų bendrijas atsirita ir iki Lietuvos. Kauno marios traukia ne tik žvejus, bet ir buriavimo, vandens sporto, plaukiojimo valtimis, plaustais mėgėjus. Vis daugiau miestiečių šeimų savaitgaliams renkasi šiaurietiško ėjimo pramogą Dubravos miške ar Girionių parke, aktyvų poilsį su dviračiais, riedučiais. Pamariu nuo Pakalniškių piliakalnio iki Žiegždrių kaimo nutiestas pažintinis takas, lankytojus stebinantis augmenijos ir smulkiosios gyvūnijos įvairove. Dubravos rezervatinė apyrubė, kurioje 60 metų draudžiama žmogaus veikla, stebina kontrastais, kurių apstu vos peržengus į gretimą miško plotą. Girionių parkas, Dubravos arboretumas – juos vis dažniau lanko kauniečių šeimos. Praėjusiais metais Samylų seniūnijos teritorijoje nutiestas dviračių takas Vaišvydava – Girionys, šiemet panaši investicija numatyta Miškininkų gatvėje. Pasak J. Andrulytės, visa tai lėmė aktyvios seniūnijos bendruomenės pastangos ir rajono savivaldybės parama. „Ieškokime ir rasime, belskime ir mums bus atidaryta“, – sako Samylų seniūnė.

Pastaruoju metu dažname šalies miestelyje gyventojai daug investuoja į aplinkos estetiką. Samylų seniūnijos administracija įsikūrusi Šlienavoje, kuri pagal statusą yra kaimas, nors vietos senbuviai įsižeistų pavadinti kaimiečiais. Prieš keletą metų seniūnijoje buvo apie keturi tūkstančiai gyventojų, pastaruoju metu jų skaičius perkopė penkis tūkstančius. Seniūnė J. Andrulytė įžvelgia vienintelį motyvą – gyvenimo kokybės siekį. Naujakurystės pokyčius patyrę visi seniūnijos kaimai: Samylai (2011 m. surašymo duomenimis 104 gyventojai), Šlienava (1947), Girionys (1111), Vaišvydava (291), Žiegždriai (290), Gervėnupis (200), Laumėnai (149), Dubravai (120).

Naujų namų statyba, senųjų renovavimas seniūnijos bendruomenei kelia ir tam tikrų aplinkosauginių rūpesčių, pavyzdžiui, geriamojo vandens tiekimas ir nuotekų šalinimas. Tiesiant trasas perkasamos asfaltuotos gatvės, nukenčia gyventojų sklypus puošiantys želdiniai. Statybininkų darbai prašosi geresnės kokybės, spartesnių tempų, bet tam reikia ne tik pinigų. Prieš keletą metų Samylų seniūnija buvo pripažinta geriausia rajono savivaldybėje, dovanų gavo traktorių, kuriuo dabar atliekami įvairūs buities gerovės darbai. Kai Girionių darželiui prireikė išrauti nupjautų medžių šaknis, seniūnė kreipėsi į Vaišvydavos girininkiją, jos meistrai su specialia technika kelmus išrovė ir išvežė. Panašių geranoriškos pagalbos atvejų apstu.

Galvojama apie ateitį

J.Andrulytė pasakoja apie rengiamą Samylų seniūnijos vystymosi ir plėtros studiją, kurioje mokslininkai ir specialistai numatys, kokią kultūrinės ir verslo veiklos kryptį pasirinkti verta. Pavyzdžiui, Nemunu nuo Kauno iki Vilkijos jau plaukioja garlaivis, o tiek vandens aplink savo teritoriją turinti Samylų seniūnija tokio verslininkų dėmesio nesulaukė. Savaitgaliais prie Kauno marių vadinamosios Biliūno įlankos susirenka nemažai poilsiautojų. Vieni plaukioja guminėmis valtelėmis, kiti tiesiog mėgaujasi marių vėsa ir miškingose pakrantėse gyvenančių paukščių giesmėmis. Kur poilsiautojams atsigerti kavos ar bent vandens, kur pasislėpti nuo saulės kaitros ar lietaus? Aplinkos tarša nenuspėjama: žinodami apie „laukinę gamtą“ miestiečiai atsiveža maisto, vienkartinių indų. Retas kuris šiukšles vežasi namo.

Maitinimo verslas aplenkia ir visus be išimties Samylų seniūnijos kaimus. Šlienavos šeimininkės moka kepti duoną, šakočius, kitus pyragus, tačiau šventėms kviečiasi Margininkų kaimo (Taurakiemio sen.) ūkininką Audrių Banionį su savo ūkio mėsos, pieno, pyrago gaminiais ir mobiliąja parduotuve. Verslių žmonių esama Žiegždriuose, Vaišvydavoje, Laumėnuose, Gervėnupyje. Žiegždrių kaime ūkininkas Vidas Kūlokas augina žemaitukų veislės žirgus, baigiantis gegužei jis dviem savo žirgais Aisetu ir Palšiu dalyvavo tradicinių kinkinių kelionėje iš Tado Blindos sostinės Luokės į Anykščius, Arklio muziejų. Ūkininko dukra Neringa 2000 m. su Aisetu dalyvavo istoriniame žygyje ir jojo iki Juodosios jūros. Šiandien seniūnijos svečiai su V. Kūloko žemaitukais gali pajodinėti, vaikams yra hipoterapijos galimybės. Sodų bendrijose, kurių seniūnijoje beveik šešios dešimtys, apstu daržovių, gėlių, dekoratyviųjų medelių augintojų. Tokiems ir panašiems smulkiesiems verslams liudijimus išduoda rajono savivaldybė, seniūnijai neprivalu valdyti tokios informacijos. Tačiau ši tvarka nepadeda seniūnijų vadovams, ypač kai viešai iš Vilniaus skelbiama, jog valdžia turinti būti arčiausiai žmogaus.

„Bendruomeniškumas, visuomeninė seniūnaičių institucija padeda išryškinti kaimo gyventojų rūpesčius, ieškoti sprendimų“, – kalba Samylų seniūnė J. Andrulytė. Jos nuomone, didžiausias kliuvinys komunikacijai – gyvenamosios vietos ir darbovietės pasirinkimai. Žmogus gyvena kaime, dirba mieste, ten į darželį ar mokyklą nuveža ir savo vaikus. Abiejose seniūnijos ugdymo įstaigose (Girionių vaikų darželyje ir Šlienavos pagrindinėje mokykloje) stokojama vietų. Vakarais ir savaitgaliais sportuoti jaunimas renkasi Girionių kolegijos stadione  arba Šlienavos mokykloje. Didesnė salė susirinkimams, koncertams, iškilmėms – tik Girionyse, Kauno miškų kolegijos rūmuose. Kai prieš dešimtmetį Samylų seniūnijos vaikų dienos centrą Laumėnų kaime lankė Prezidentas Valdas Adamkus, viešam pokalbiui su bendruomene jis buvo priimtas Dubravos miškų  urėdijos salėje, Girionyse.

Svečių laukiama

„Žemėlapyje Samylų seniūnija atrodo tarsi „samtyje“ – Kauno marios uždariusios visus išvažiavimus, yra tik vienos krypties eismas – į svečius, – sako seniūnė J. Andrulytė, – XXI amžiuje tai yra didelis privalumas“.

Valstybinės reikšmės kelias veda į Žiegždrius, kuriuose nuo 1958 m. veikia dvasios negalavimų ligoninė. Per tuos dešimtmečius kaimo pavadinimas tapo bendriniu su aiškia neigiama konotacija. Viešumoje vis dažniau pasigirsta kalbų, jog ligoninės pastatų kompleksui keistina paskirtis. Ar taip įvyks ir kada – vis dar nežinia, tačiau tapybiškos kaimo apylinkės naujakurių nesulaukia. Miestiečiams naujos statybos Samylų seniūnijos kaimuose nepatrauklios ir dėl infrastruktūros. Kitapus Kauno – rajono teritorijoje link Žemaitijos – urbanizuotos gyvenvietės: asfaltuoti keliai, elektros, gamtinių dujų, vandentiekio, kanalizacijos tinklai. Šlienava, Dubravai, Gervėnupis įsikurti traukia nebent meniškos sielos žmones. Samylų seniūnė J. Andrulytė laisvalaikiu tapo, fotografuoja, seniūnijos bendruomenėje rado gerą kultūrinę terpę. Dvasinis ugdymas padeda žmogui pažinti save, atsiskleisti, surasti bendruomeniškumo šaltinį. Galų gale tai yra prevencija neapgalvotiems žingsniams. Iš Kauno marių dugne likusių kaimų žmonės atsinešė dzūkų, suvalkiečių tautosakos, darbštumo ir kaimyniškumo tradiciją. Perkelti ją į intensyvios gyvensenos dabartį – misija įmanoma. Tą liudija gyvas Samylų seniūnijos kūrybinis veikimas. Unikalios „dugniečių“ pavardės primena kitados prie Nemuno gyvenusių kaimiečių verslus, pomėgius, įpročius: Karvelis, Didvalis, Purvinskas (Kampiškės), Audėjaitis, Dubosas, Pabiržis (Šilėnai), Kapočius, Mozūras, Gervė (Dvareliškės) ir kt.

„Istorijos saitai įspėja žmones vertinti gimtinės savastį, kurios prireiks ateinančioms lietuvių kartoms“, – sako J. Andrulytė.

Justinas Adomaitis, „Ūkininko patarėjas”

Autoriaus nuotraukos

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Policija: į Kauno klinikas paguldytas kūdikis iš Marijampolės

Naujakuriai Kauno „Silicio slėnyje“ – Lietuvos inžinerijos kolegija

„Artemis II“ astronautai pasiekė Mėnulio gravitacinės įtakos sferą

Popiežius Velykų sveikinime „Urbi et Orbi“ pasmerkė karą

Pirmosios poros sveikinimas

Olimpiečiai kviečia į nemokamus renginius

„Jis pamatė ir įtikėjo“ (Jn 20, Velykų homilija)

Taivaniečių atstovybė gavo veiksmų planą investicijoms

Nuotr. asociatyvi.

Ką kam žada žvaigždės?

Taikos derybos sustabdytos?

uostas

Klaipėdos uosto parama Odesos uostui

Lietuvoje Laimo liga plinta

Popiežius Leonas XIV vadovavo Kryžiaus kelio procesijai

Įmanoma, apsimetinėjant, pagrobti 46 tūkst. eurų?

Kam vėl į Mėnulį? Interviu su astronautu

Futbolo kamuolys

Kaip FIFA prekiauja bilietais?

Nuotr. asociatyvi.

Balandžio 4 d. horoskopas

Krantinė

Nemuno krantinės rekonstrukcija – laikini eismo ribojimai

Prancūzija išduos Lietuvai rusą – banko „Snoras“ bankroto byloje

Rimas Armaitis

Išminuotojo iš Ukrainos tikros istorijos

Šiaurės Korėja iškilmingai laidos Ukrainos kare žuvusius karius

Arkivyskupas Kęstutis Kėvalas mato Kauno sužydėjimą

Sprendimai padedantys greičiau gydyti sunkiai sergančius vaikus

Žalieji teiginiai reklamoje – pasitaiko siekių apmulkinti?

Kaune ir Kauno rajone du žmonės nukentėjo gesindami gaisrus

Vyriausybė pritarė iki birželio vidurio sumažinti akcizą dyzelinui

Svarbi informacija Samylų ir Taurakiemio seniūnijos gyventojams

Kaune sode rasta žmogaus kaukolė

Per keturias dienas į Lietuvą bandė prasibrauti 117 neteisėtų migrantų

Startuoja ypatingas projektas: kvies atkreipti dėmesį į šalia esančius vyrus

Traški plutelė be lašo aliejaus

Žalimas

Ką darysime su laukiniais vakarais socialiniuose tinkluose?

Savivaldybių šilumos ūkiams 14,2 mln. eurų

Kauno „Žalgiris” nušlavė „Barseloną”

Raudonasis Kryžius kviečia į nemokamas ekskursijas  

Irane toliau žudomi protestuotojai

Nausėda susitiko su Kaunu

Kaubrė neigia įtarimus dėl galimo tarnybinio romano

Velykų nuotaika sklando

Rusijoje bėdos su benzinu

Pareigūnai ieško galimos įvykio liudininkės

Šakalienė sulaukė „Fegdos“ reikalavimų paneigti žodžius

Žemaitaitis

Teismas imsis už neapykantos kurstymą nuteisto Žemaitaičio bylos

A. Kubilius žino kaip apginti Europą?

Amerikiečiai vėl kils į Mėnulį

Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus paroda

Atnaujintos „Sodros“ išmokų ribos

Airija humanitarinei paramai Ukrainai skiria dar 40,3 mln. eurų

Premjerė sveikina žydus Pesacho proga

Hidraulika be fantastikos

Nauji kontaktai pranešimams apie kliūtis keliuose

Kauno policija ieško

Pirmieji Baltijos šalyse taikė branduolinės medicinos terapiją

Kauno policija praneša

Seime pritarta siūlymui leisti teisėjams naudotis tėvadieniu

Lietuvos aviacijos muziejuje moderni ekspozicija

Kada meluojama? Balandžio Pirmoji

Velykinių kiaušinių marginimo ypatumai

M. Plečkaitis: „Matau didelę šios programos naudą“

Net 10 tūkst. vairuotojų pažeidimų – daugoka?

Kaunas pamokė pažeidėjus – kaip kitur?

Meriją puošia J. Puronaitės – Lubienės darbų paroda

Paskelbti konkurso „Metų prokuroras“ nugalėtojai

Startuoja darbai Vaišvydavoje – patarimai vairuotojams

Laisvė pagal Kauną: kai tempą diktuojate jūs

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone kovo 31 – balandžio 5 d.

Karmėlavoje – aplinkos ministro dėmesys skydinei renovacijai

Trys rašytojai atsisakė priimti Seimo pirmininko teikiamą apdovanojimą

Keičiasi NATO oro policijos misiją vykdantys kariai

Ukraina pasirengusi paliauboms per šv. Velykas

Kaip sekėsi lietuviams NCAA plaukimo čempionate?

Kaunas: NATO turi stiprinti oro gynybą rytiniame flange

Telefoniniai sukčiai prakalbo lietuviškai

Olekas dėl LRT įstatymo pataisų: diskusijoms buvo laiko

Pašto skyrių ir LP EXPRESS kurjerių darbas per Velykas

KTU tyrėjų kuriamos naujos OLED medžiagos pasieks Taivaną

Naujoji sporto era: kaip sirgalių elgsena kinta kartu su technologijomis?

Kaune užsidegus pievai sudegė sodo namelis ir du šiltnamiai

Kovo 30-ąją – aukšta elektros kaina biržoje

Iranas planuoja naujus apribojimus Hormūzo sąsiauryje

Ukrainos vėliava

Rusija užmušė trylikametę ukrainietę

Seimas svarstys dėl tvarumo psichozės

„Alternatyva Vokietijai“ auga reitinguose

Popiežius atmetė teiginius, esą Dievas pateisina karą

Kazlų Rūdos meras išvien su dirbtiniu intelektu

Robertas Kaunas apie narystę NATO

Ukraina smogė: gaisras Rusijos Ust Lugos uoste

Velykos namuose kitaip

Prezidentas pasveikino Nobelio premijos laureatą R. J. Shillerį 

„Ant kryžiaus jį!“ (Mt 27, 22) Verbų sekmadienis

Volodymyras Zelenskis apie ginklus

Kauno policijos žinios

Izraelis praneša smogęs į ginklų gamyklą Irane 

Apie tai praneša Kauno policija

Premjerė: saugumas nuo Baltijos iki Arkties – bendras interesas

Lietuvis: tarp stuburo, lankstumo ir buvimo

Vyksta 30-oji tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2026“

Kaišiadorių rajone sudegusi sodyba ir galimai žmogaus kaulai

Kauno mariose lavonas ir dvi dėžės cigarečių

laikrodis

Sukame laikrodžius, bet netaupome

„Žalgiris” įveikė ir Šaro Eurolygos čempionus (Video)

Menininkai pagerbti „Auksiniais scenos kryžiais“

Policija: į Kauno klinikas paguldytas kūdikis iš Marijampolės

2026-04-06

Naujakuriai Kauno „Silicio slėnyje“ – Lietuvos inžinerijos kolegija

2026-04-06

„Artemis II“ astronautai pasiekė Mėnulio gravitacinės įtakos sferą

2026-04-06

Popiežius Velykų sveikinime „Urbi et Orbi“ pasmerkė karą

2026-04-05

Pirmosios poros sveikinimas

2026-04-05

Olimpiečiai kviečia į nemokamus renginius

2026-04-05

„Jis pamatė ir įtikėjo“ (Jn 20, Velykų homilija)

2026-04-05

Taivaniečių atstovybė gavo veiksmų planą investicijoms

2026-04-05
Nuotr. asociatyvi.

Ką kam žada žvaigždės?

2026-04-05

Taikos derybos sustabdytos?

2026-04-04
uostas

Klaipėdos uosto parama Odesos uostui

2026-04-04

Lietuvoje Laimo liga plinta

2026-04-04

Popiežius Leonas XIV vadovavo Kryžiaus kelio procesijai

2026-04-04

Įmanoma, apsimetinėjant, pagrobti 46 tūkst. eurų?

2026-04-04

Kam vėl į Mėnulį? Interviu su astronautu

2026-04-04
Futbolo kamuolys

Kaip FIFA prekiauja bilietais?

2026-04-04
Nuotr. asociatyvi.

Balandžio 4 d. horoskopas

2026-04-04
Krantinė

Nemuno krantinės rekonstrukcija – laikini eismo ribojimai

2026-04-04

Prancūzija išduos Lietuvai rusą – banko „Snoras“ bankroto byloje

2026-04-04
Rimas Armaitis

Išminuotojo iš Ukrainos tikros istorijos

2026-04-03

Šiaurės Korėja iškilmingai laidos Ukrainos kare žuvusius karius

2026-04-03

Arkivyskupas Kęstutis Kėvalas mato Kauno sužydėjimą

2026-04-03

Sprendimai padedantys greičiau gydyti sunkiai sergančius vaikus

2026-04-03

Žalieji teiginiai reklamoje – pasitaiko siekių apmulkinti?

2026-04-03

Kaune ir Kauno rajone du žmonės nukentėjo gesindami gaisrus

2026-04-03

Vyriausybė pritarė iki birželio vidurio sumažinti akcizą dyzelinui

2026-04-03

Svarbi informacija Samylų ir Taurakiemio seniūnijos gyventojams

2026-04-03

Kaune sode rasta žmogaus kaukolė

2026-04-03

Per keturias dienas į Lietuvą bandė prasibrauti 117 neteisėtų migrantų

2026-04-03

Startuoja ypatingas projektas: kvies atkreipti dėmesį į šalia esančius vyrus

2026-04-03

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos