Šiuo metu Kauno klinikose trūksta visų grupių kraujo. Skirtingų Kauno klinikų padalinių medikai jaučia kraujo trūkumą ir tikisi, kad su donorų pagalba pavyks papildyti donorinio kraujo atsargas ir įveikti nerimą keliančią situaciją. Donorų kraujo reikia nuolatos ir nedelsiant ligoninės pacientams po sunkių traumų, nudegimų, chirurginių operacijų metu; gimdyvėms, naujagimiams, sergantiesiems onkologinėmis bei kitomis sunkiomis ligomis.
„Donorinio kraujo poreikis auga, o donorų sulaukiame du kartus mažiau nei anksčiau. Šis skirtumas pastebimas dėl COVID-19 pandemijos – sergantys arba izoliacijoje esantys donorai negali atvykti į Kraujo centrą. Prašome sveikų žmonių nelikti abejingais ir kviečiame atvykti paaukoti kraujo“, – sako Kauno klinikų Kraujo centro vadovė dr. Diana Remeikienė. Ji atsako į dažnai kylančius klausimus dėl COVID-19 ir kraujo donorystės: „Paaukoti kraujo gali visi sveiki suaugę žmonės – tiek skiepyti nuo COVID-19, tiek nevakcinuoti, tiek persirgę COVID-19 liga, tiek – ne.”
Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. dr. Linas Velička teigia, kad donorinis kraujas yra ypatingai svarbus atliekant operacijas. „Kraujo poreikis Kraujagyslių chirurgijos skyriuje yra labai didelis. Per metus vien šiame skyriuje sunaudojame apie 40 litrų kraujo. Kartais operacijos metu pacientui tenka perpilti net 3-4 litrus kraujo. Reikia suprasti, kad sunkiai sergantiems, skausmus kenčiantiems pacientams donorinio kraujo trūkumas ligoninėje gali atidėti planinę operaciją, o jiems tai būtų labai skaudu“, – apie kraujo trūkumo pasekmes pasakoja docentas.
Kraujo trūkumas kelia nerimą ir Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikai. „Akušerija ypatinga tuo, kad gimdyvės kraujuoja gausiai ir labai greitai – pacientė per 10 minučių gali netekti net iki 1,5 litro kraujo. Akušerijos srityje kraujo poreikis didėja ir, tikėtina, didės ateityje: vis dažniau vyresnės moterys nusprendžia susilaukti atžalos ir todėl didėja komplikacijų galimybė, daugėja cezario pjūvio operacijų, COVID-19 sergančioms gimdyvėms gali sutrikti krešumas, prasidėti pogimdyvinis gausus kraujavimas“, – apie tai, kokiais atvejais donorinis kraujas panaudojamas Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje pasakoja Akušerijos skyriaus vadovė prof. dr. Meilė Minkauskienė. Ji tiki, kad kraujo donorystė yra vienas iš lengviausių būdų išgelbėti kito žmogaus gyvybę.
Siekiant užtikrinti, kad Kauno klinikose netrūktų donorinio kraujo, per metus į Kraujo centrą turėtų atvykti apie 17 tūkstančių donorų, t. y. 50-70 donorų per dieną. Šiuo metu Kraujo centras sulaukia vidutiniškai apie 20 kraujo donorų per dieną. Kiekvienos kraujo grupės kraujas yra reikalingas ir svarbus.
Norinčius paaukoti kraujo, kviečiame atvykti į Kauno klinikų Kraujo centrą (Eivenių g. 2, Kaunas). Pandemijos metu Kraujo centro darbuotojai daro viską, kad apsaugotų kraujo donorus ir personalą:
• Reguliuojami srautai, todėl prašome dėl vizito iš anksto skambinti tel. +37037326856 ir suderinti individualų laiką;
• Įėjimas į Kraujo centrą yra atskiras nuo visų klinikų. Taip pat suteikiamas leidimas automobiliu privažiuoti prie pat Kraujo centro;
• Atvykus į Kraujo centrą, bekontakčiu termometru matuojama donorų kūno temperatūra;
• Įėjus į Kraujo centrą, prašoma dezinfekuoti rankas;
• Išduodamos vienkartinės kaukės ir prašoma jas dėvėti viso vizito Kraujo centre metu;
• Nuolat dezinfekuojamos patalpos ir įranga.
Kraujo donoru gali būti kiekvienas sveikas 18-65 metų amžiaus asmuo, kurio kūno masė yra ne mažesnė nei 50 kg, pateikęs galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kraujo donorams parkavimas prie Kauno klinikų Kraujo centro yra nemokamas. Pageidaujantiems atvykti iki Kraujo centro automobiliu, prašome apie tai pranešti tel.nr.: +37037326856, +37037787372, +37037326500 arba nurodyti registruojantis čia.
Kauno klinikų inf.