Visuomet malonu, kai sugrįžus į namus mus pasitinka jauki šiluma – šaltuoju sezonu ją užtikrinti padeda šildymo katilai. Dabar turime galimybę rinktis iš skirtingų jų tipų, todėl lengvai galima surasti tokį, kuris atitiktų asmeninius poreikius. Tam, kad apsispręsti būtų paprasčiau, reikėtų susipažinti su pagrindinėmis šildymo katilų tipų savybėmis ir tam tikrais montavimo niuansais.
Šildymo katilo pasirinkimas
Renkantis katilą, daugiausiai dėmesio reikėtų skirti jo tipui. Jie skirstomi pagal tai, koks energijos šaltinis yra naudojamas:
· Elektra. Tokio tipo katilai yra pakankamai nebrangūs, juos paprasta montuoti ir prižiūrėti. Visgi, eksploatacinės išlaidos yra ganėtinai didelės – dėl to tokia įranga dažniausiai pasirenkama kaip papildomas šilumos šaltinis ar yra naudojama tik epizodiškai. Visgi, jei namų kvadratūra nėra itin didelė, o elektros kainos negąsdina, pasirinkę tokius prietaisus, mėgausitės patogiu jų naudojimu.
· Kietas kuras. Tai gali būti malkos, briketai ar granulės. Šie katilai, lyginant su prieš tai aptartais, yra kur kas ekonomiškesni. Jie nestokoja efektyvumo, tačiau norint mėgautis šiluma namuose, ir patiems reikia įdėti pastangų. Katilą turėsite papildyti, jį reikės valyti, o taip pat teks pagalvoti apie vietą, skirtą atitinkamo kuro atsargų sandėliavimui. Reikėtų paminėti, kad granuliniai katilai šiais aspektais yra kiek pranašesni už malkinius: juos papildyti reikia rečiau, o pelenų taip pat lieka mažiau.
· Dujos. Tokio tipo katilus galima įrengti tik tuo atveju, jei namuose yra pasiekiamos gamtinės dujos. Tuomet mėgausitės panašiais privalumas, kaip ir pasirinkę elektrinį katilą: tereikės nustatyti pageidaujamą temperatūrą ir apie papildomus valymo ar užkrovimo darbus bus galima pamiršti. Kuris iš šių variantų ekonomiškesnis, priklauso nuo vyraujančių elektros ir dujų kainų. Prie šio tipo įrangos privalumų reikėtų pridėti ir aukštą energijos naudingumo koeficientą, patikimumą ir nedideles pirmines investicijas. El. parduotuvėje Pigu.lt dujiniai katilai parduodami palankiomis kainomis.
Šildymo katilai taip pat skiriasi savo galingumu – tinkamiausias variantas priklauso nuo patalpų ploto ir jų būklės. Pavyzdžiui, renkantis dujinius modelius namams, kurie yra pastatyti pakankamai neseniai, šildomo ploto kvadratūrą reikėtų padauginti iš 0,08 kW, o jeigu namas yra senesnis – iš 0,1 kW. Tačiau šie skaičiavimai yra pakankamai preliminarūs. Taip pat reikėtų žinoti, kad modernesnė įranga yra aprūpinta patogesnėmis valdymo sistemomis, kurios leidžia išbandyti įvairias funkcijas ir programas – jos taip pat gali pasitarnauti kasdienybėje.
Ką reikia žinoti apie katilų montavimą?
Šildymo katilo montavimo ir pajungimo darbus geriausia leisti atlikti profesionalams – tik tokiu atveju būsite tikri, kad ši įranga veiks saugiai ir patikimai atliks pagrindinę savo funkciją. Visgi, yra keletas niuansų, apie kuriuos reikėtų pagalvoti ir patiems. Turėtumėte atkreipti dėmesį, kad katilai gali būti pastatomi arba pakabinami: jei rinksitės kieto kuro modelius, dažniau pamatysite pastatomą įrangą, tačiau, pavyzdžiui, dujiniai katilai gali būti abiejų šių tipų. Pakabinami dažniausiai yra kompaktiškesni – kartais jie netgi montuojami virtuvėje.
Tiesa, bet kuriuo atveju reikėtų atsižvelgti į tikslesnius matmenis – turėkite omenyje, kad aplink šią įrangą reikėtų palikti šiek tiek laisvos erdvės. Taip pat iš anksto reikėtų įsitikinti, ar bus galimybė pasiekti kaminą. Dabar dažnai pasirenkami pristatomi jų modeliai, kuriuos galite apžiūrėti paspaudę ant šios nuorodos: https://pigu.lt/lt/santechnika-remontas-sildymas/sildymo-iranga/kaminai.
Žinodami visą šią informaciją, daug lengviau nuspręsite, kokį šildymo katilą pasirinkti ir kaip jį sumontuoti. Šaltuoju sezonu tokie įrenginiai yra nepakeičiami, tad į pasirinkimo procesus reikėtų žiūrėti itin atsakingai.