Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Divizijos vystymas: struktūra ir svarbiausi įsigijimai, kuriems bus skiriama ne mažiau kaip 70 proc. modernizacijos biudžeto

  • 2024-11-23
  • kaunieciams.lt
  • Apklausa, Karyba, Lietuva, Nekilnojamas turtas

Pagrindiniai ateities manevro vienetai kare bus korpusai ir juos sudarančios divizijos, todėl jau artimiausiais metais Lietuvos kariuomenės struktūra pasikeis. Nacionalinės divizijos steigimas reikšmingai prisidės prie Lietuvos kariuomenės kovinės galios didinimo, spartesnės modernizacijos ir užtikrins sklandesnį Lietuvos ir NATO sąjungininkų pajėgų integravimą. Divizija bus plėtojama steigiant naujus arba stiprinant esamus Lietuvos kariuomenės karinius vienetus, o jų išvystymui bus skiriama ne mažiau kaip 70 proc. modernizacijos biudžeto.

Karo mūsų valstybėje atveju, ginantis kartu su NATO sąjungininkais, gynyba vyktų atliekant divizijos lygmens karines operacijas – būtų integruoti Lietuvos kariuomenės vienetai ir Lietuvoje dislokuoti sąjungininkų padaliniai, kurie karinės agresijos atveju ir būtų pirmojo atsako pajėgos. Būtent todėl jau dabar Lietuvos kariuomenė mokosi ir treniruojasi kariauti divizijos lygmeniu – planuoti, organizuoti, sąveikauti ir valdyti tokio dydžio taktinį vienetą.

„Nuolatinė ir nemažėjanti Rusijos keliama grėsmė reikalauja neatidėliotino gynybos stiprinimo, todėl kariuomenės struktūros pokyčiai, susiję su pėstininkų divizijos ir kitų karinių vienetų steigimu yra itin reikalingi. Divizija nėra vien tik ginkluotė ir įranga, tai yra besikeičianti kariavimo filosofija apimanti priešo aptikimą ir naikinimą ugnies sistemomis tolimu atstumu“, – sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

„Divizijos įkūrimą įtakojo du esminiai veiksniai. Pirma, formuojamas sustiprintas vadovavimo, valdymo ir kontrolės mechanizmas, kuris reikalaujamas jau šiuo metu vystomais pajėgumais: manevro, žvalgybos, karo inžinerijos, logistikos ir ryšių srityse. Antra, divizijos lygmens valdymo elementas leistų užtikrinti būtiną sąveiką bei sisteminį brigadų ir divizijos įgalintojų rengimą efektyvumui užtikrinti“, – priduria ministras.

Divizijos lygmens vienetas planuoja ir vykdo manevrinės gynybos arba puolimo operacijas savarankiškai arba korpuso sudėtyje. Pagal karinę doktriną, divizija turi tris pagrindines funkcijas: surasti priešą, sukaustyti priešą ir naikinti priešą. Divizija savais pajėgumais geba vykdyti žvalgybos užduotis, užtikrina manevrą ir mobilumą, turima ugnies galia naikina priešą plačiame kovos veiksmų ruože, logistiškai pati save išsilaiko ir aprūpina taip pat užsitikrina visų pajėgų apsaugą.

Šiuolaikinės karybos tendencijos diktuoja ugnies galios ir nuotolio, mobilumo, kontrmobilumo ir išgyvenamumo reikalavimus. Lietuvos kariuomenės divizijos sukūrimas – ilgalaikis projektas, turėsiantis įtakos visos Lietuvos kariuomenės tolesnei raidai. Būsimos divizijos štabas yra suformuotas Sausumos pajėgų štabo pagrindu ir jau geba planuoti bei vadovauti divizijos lygmens operacijoms. Šis štabas jau dalyvauja NATO sąjungininkų organizuojamose vienu lygmeniu už diviziją didesnio vieneto – korpuso – lygmens pratybose.

Divizija kuriama jau egzistuojančių Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų („Geležinio Vilko“ brigada, „Žemaitijos“ brigada ir rezervinė brigada „Aukštaitija“) bei juos remiančių vienetų (priskiriamų iš Karinių oro pajėgų, Specialiųjų operacijų pajėgų, Logistikos valdybos ir kt.) pagrindu. Divizija taps nacionaliniu struktūriniu elementu bendroje NATO karinių pajėgumų hierarchijoje.

Divizijos struktūrą sudarys sunkioji, vidutinė, lengvoji brigados, artilerijos ir inžinerijos pulkai, oro gynybos batalionas, logistinio aprūpinimo ir transportavimo batalionai, medicininės paramos batalionas, karinės žvalgybos batalionas, karo policijos batalionas, ryšių ir štabo kuopos. Trūkstamus pajėgumus (ilgo nuotolio artilerijos batalionas, atakos sraigtasparnių batalionas), kuriuos Lietuvos kariuomenė planuoja vystyti ilgajame laikotarpyje, bus siekiama padengti NATO partnerių pagalba.

Diviziją sudarys apie 20 tūkst. karių iš profesinės karo tarnybos, nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos ir aktyviojo rezervo.

Vystant ilgalaikį karo meto struktūros – divizijos lygmens vieneto – projektą, šiuo metu kryptingai dirbama didžiausią dėmesį skiriant kovinių platformų vystymui, personalo parengimui, esamų pajėgumų išlaikymui ir atsargų kaupimui. Lietuvos kariuomenė jau šiandien turi gerus pagrindus divizijos steigimui: dalis šiuo metu turimų pajėgumų bei įsigyjamos ginkluotės ir karinės įrangos – HIMARS, haubicos „PzH2000“ ir „Caesar“, pėstininkų kovos mašinos „Vilkas“, šarvuoti visureigiai JLTV, bepiločiai orlaiviai, koviniai dronai – yra priskiriama divizijos lygmens priemonėms arba jas remia.

Pasikeitus saugumo situacijai regione siekiama spartinti įsigyjamos ginkluotės ir technikos pristatymus bei įsigyjama papildoma ginkluotė, įranga ir kiti elementai, leidžiantys naikinti aukštos vertės taikinius, vykdyti stebėjimą ir žvalgybą, užtikrinti atsargų transportavimą bei pajėgų apsaugą. 2024 m. eigoje papildomai gynybai skirtas finansavimas leidžia keleriais metais paankstinti Lietuvos kariuomenės svarbių ginkluotės projektų įgyvendinimą, ypač didelį dėmesį skiriant oro gynybos elementui – vidutinio nuotolio ir mobilias trumpo nuotolio oro gynybos sistemas (įsigyjamos papildomos NASAMS sistemos, pradedami MSHORAD įsigijimai), skirtas nacionalinės divizijos oro gynybos įgalinimui, taip pat senų trumpo nuotolio GROM sistemų pakeitimas naujomis PIORUN sistemomis. Vykdomas inžinerinių Pėstininkų kovos mašinų Vilkas įsigijimas, leisiantis tęsti inžinerinių pajėgumų vystymą.

Kita pėstininkų divizijos plėtojimo kryptis – naujų ginkluotės sistemų įsigijimas, skirtas didinti Lietuvos kariuomenės kovinę galią ir manevrinę gynybą. Tuo tikslu pasirinktas pėstininkų divizijai būtinas sunkinantis pajėgumas – tankų platforma „Leopard 2“. Numatomas ir švediškų vikšrinių pėstininkų kovos mašinų CV-90 dviem Lietuvos kariuomenės batalionams įsigijimas. Dėl šių ginkluotės sistemų įsigijimo šiais metais buvo priimti sprendimai aukščiausiu lygų – Valstybės gynimo taryboje.

Jau šiuo metu į nacionalinės divizijos vystymą yra nukreipta ne mažiau kaip 70 proc. Lietuvos kariuomenės modernizacijos lėšų, o nuo 2025 m. pradėjus veikti Gynybos fondui – ši dalis dar labiau padidės.

Nacionalinės divizijos formavimas yra svarbus, tačiau ne vienintelis atsakas į agresyvius Rusijos veiksmus. Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė toliau kryptingai stiprina teritorinės gynybos vienetus, didina šauktinių skaičių ir aktyviojo rezervo rengimą, tęsia karių ir dalinių aprūpinimą šiuolaikiškomis priemonėmis, siekia tinkamos infrastruktūros Lietuvos ir sąjungininkų kariams, nuosekliai ir nuolat treniruojasi. Pasiekti pilną divizijos pajėgumą gali prireikti iki dešimties metų ir papildomų gynybos biudžeto asignavimų bei sąjungininkų paramos.

„Pirmieji ambicingi žingsniai jau žengti ir tik nuo skiriamo finansavimo ateityje apimties ir tvarumo priklausys, kada bus įgyvendinti užsibrėžti tikslai“ – teigia krašto apsaugos ministras L. Kasčiūnas, pabrėžiantis, kad visos kariuomenės modernizacijai, įskaitant infrastruktūros kūrimą ir amunicijos kaupimą jau kelerius metus iš eilės yra skiriama apie pusę gynybos biudžeto.

KAM..lt informacija

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

K. Starkevičius atsisako Seimo nario mandato

Neveronių moksleiviai vyko į Reikjaviką palaikyti krepšinio rinktinės

VSD teigia, kad Irano remiamų išpuolių tikimybė Lietuvoje yra maža

Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių vyskupija išlieka priklausoma nuo Maskvos patriarchato

Rusija ketina tęsti diversijas Europoje

Savivaldai perduodama virš 800 tūkst. hektarų žemės

Bartoševičius sako, kad jis nekaltas

Teismas dar trims mėnesiams pratęsė suėmimą merginų nužudymais Kaune įtariamam Mikutavičiui

Azerbaidžano prezidentas pažadėjo atkeršyti už „teroristinę“ Irano dronų ataką

Maskva teigia, kad Teheranas neprašė Rusijos karinės paramos

Budrys: Irano veiksmai kelia grėsmę tarptautiniam stabilumui

Žvejų mėgėjų dėmesiui – atnaujinta „eLaimikis“ programėlė 

„Ąžuolynas“ Gorbulskio dainas Kaune pristatys naujai

Tomas Čyvas

Kuo pavojinga „Teisėjų byla“? (I)

Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Kodėl Trumpo karinė operacija Irane gali iš tiesų būti sėkminga

Du dainuojantys žmonės

Auksiniais scenos kryžiais apdovanotas LNDT spektaklis – Kaune

Gynybos obligacijų išplatinta už 49,3 mln. eurų

T. Juška: „Jaunimo pirmenybėse matau daugiau laisvumo“

Muziejinėms vertybėms saugykla Rumšiškėse

Nemuno krantinė Žemuosiuose Šančiuose – pokyčiai

Kodėl Rusija negina Irano?

„Tele2“ ir „Pildyk“ apie ryšius su karu

Lietuvos verslas telkiasi Ukrainoje

Brazdeikis

Lietuviai užtikrintai aplošė islandus

„Delfi“ vasarį lenkė konkurentus pagal visus sutartus rinkos matavimo rodiklius

„Klausykite jo!“ (Mt 17, 5) II Gavėnios sekmadienis

Budrys su ES užsienio reikalų ministrais aptars situaciją Artimuosiuose Rytuose

Iš 95 nuteistųjų iki gyvos galvos, 23 jau sulaukė terminuotos bausmės

Kauno rajone apiplėštas kelyje padėti sustojęs vyras

Startuoja centralizuotas priėmimas į 24 savivaldybių ugdymo įstaigas

Oficialu: kruvinasis Irano diktatorius – nukautas

Kauno rajono gyventojai galės gauti kompensacijas už biologinio valymo įrenginius

Lietuvai „Eurovizijoje“ šiais metais atstovaus Lion Ceccah

Vyriausybė nemano, kad aplinkosaugininkai turėtų tikrinti automobilius dėl taršos

Irano lyderis slepiasi nuo Izraelio atakų

Izraelis smogė Iranui

Kaip išmatuoti Facebook reklamos grąžą (ROAS)?

Potvynis? Kas bus?

Volando veidrodis JAV Kongrese

Kauno rajono vietos veiklos grupė (Kauno r. VVG) kviečia teikti paraiškas vietos projektams pagal Kauno r. VVG 2024–2029 m. vietos plėtros strategijos Kvietimą Nr. 5, Kvietimą Nr. 6 ir Kvietimą Nr. 7.

Kaune didžiausi objektai statomi išskirtinai už gyventojų pinigus

Kauno rajone nauja vicemerė

Kauno „Žalgiris” laimėjo po dviejų pratęsimų (video)

Elektroninis parašas nekilnojamojo turto sandoriuose: pirkimo-pardavimo sutartys ir įgaliojimai

Jaunimo linijos savanoriai stovintys greta

„Jaunimo linija“ kviečia savanoriauti: patirtis, kuri lieka visam gyvenimui

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone vasario 24-28 dienomis

„Tiche 3×3“ čempionato kovos atkeliavo į Kauno rajoną

Rusijos geležinkeliai susiduria su ekonominiais sunkumais

Neringos tarybos narė Berletaitė netenka mandato

Teisėsauga nepradės tyrimo dėl Seimo pirmininku apsimetinėjusio Žukausko

Didžiausioje Lietuvoje vadovų konferencijoje EBIT dalyvaus buvęs Lenkijos prezidentas Duda

Macronas ragina ES didinti spaudimą Rusijai

Skvernelis iš partijos nesitrauks, toliau vadovaus demokratams „Vardan Lietuvos“

V. Bakas priėmė principinį sprendimą: traukiasi iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“

Naujiratai.lt – projektas, kuris padeda išsirinkti „naujus ratus“

Olekas ragina susigrąžinti virš 100 tūkst. emigrantų

Trumpas nesupranta, kodėl Iranas dar nekapituliavo

Seimo „valstiečiai” nori daugiau padėjėjų

Pakistanas surengė oro atakas Afganistane: dešimtys žmonių žuvo

Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Vasaris prieš šimtą metų: Lietuva – ta pati?

„Žmogus gyvas ne viena duona“ (Mt 4, 4) I Gavėnios sekmadienis

Aukščiausiasis Teismas nagrinėja psichiatro Alekseičiko Kironovo atleidimo iš darbo bylą

Paramos akcijai „Radarom“ jau paaukota daugiau nei 1,9 mln. eurų

Nepartiniai ministrai į LSDP nesiveržia

Kaune pavogtas automobilis, nuostolis – 25 tūkst. eurų

Rusijos Tatarstaną atakuoja bepiločiai orlaiviai

Iš Lietuvos žurnalistų sąjungos pasitraukė Rytis Zemkauskas

Žuvų taukai: kaip vartoti, kiek reikia ir kaip išsirinkti?

Lakštinės veido kaukės: gražesnė ir sveikesnė oda vos per 20 minučių

Kai sėkmė tampa spąstais: Jūsų prekių ženklas tampa bendriniu

Kaip iškepti purius ir maistingus varškėčius – gudrybės, kurios padės sutaupyti ir pagerinti skonį

Pagerbti Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laureatai

Tomas Čyvas

Internetu pavogti galima daugiau nei grynaisiais

Kaunas atstatys Evangelikų reformatų bažnyčios bokštą

„Ryto” tikslas – tapti „NBA Europe” dalimi

Teismui perduota byla dėl kvaišalų gabenimo į Lietuvą

Prezidentas norėtų laipsniškai atstatyti diplomatinius santykius su Kinija

Andrius Kupčinskas: kelio į Alytų rekonstrukcija vėluoja daugiau nei metus

R. Kaunas: sieksime, kad būtų galimybė balionus numušti 5–6 kilometrų aukštyje

Vyriausybė pritaria, kad didėtų baudos už atsisakymą teikti informaciją žurnalistams

Su rusais susitarti dėl taikos nepavyksta

Isodos „čekiukų“ byloje prašoma atlikti įrodymų tyrimą

Advokatė: Filipavičius yra išreiškęs apgailestavimą dėl nusikaltimų prieš moteris

Vaitiekūnas atleidžia finansų ministerijos kanclerį Šimą

Vilkijos krašte laisvė švenčiama drauge

Kalėjimų tarnybos vadovas: kalbėti apie subkultūros panaikinimą įkalinimo įstaigose būtų naivu

Paluckas apsilankė STT

Skvernelis antradienį atvyks apklausai į STT

Nausėda neplanuoja dalyvauti Knygų mugėje

Išsaugoti tai, kas dar liko: Kauno benediktinės telkia bendruomenę dokumentiniam filmui

Lietuva švenčia 108-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines

Šalies vadovai sveikina Lietuvą valstybės atkūrimo dienos proga

Vokiečių kalbos populiarinimui būtini struktūriniai pokyčiai

Finansiniais nusikaltimais įtariamas Germanas paleistas iš Kauno kalėjimo

Garliavos apylinkėse įrengtos stirnų šėrimo vietos

Švęskime Vasario 16-ąją Kauno rajone!

Siekiama užkirsti kelią krantų erozijai

„Laimingi, kas laikosi jo įsakų“ (Ps 119, 2) VI eilinis sekmadienis

Advokatas: Jasučio byla apibrėžė ribas tarp darbo santykių ir paslaugų teisinių santykių

Kasčiūnas apie korupcinį skandalą: tai tektoninis lūžis šalies politiniame gyvenime

Šventinėmis dienomis dalis Lietuvos pašto skyrių nedirbs

Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Kaip sukurti miesto „sielą”

K. Starkevičius atsisako Seimo nario mandato

2026-03-06

Neveronių moksleiviai vyko į Reikjaviką palaikyti krepšinio rinktinės

2026-03-06

VSD teigia, kad Irano remiamų išpuolių tikimybė Lietuvoje yra maža

2026-03-06

Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių vyskupija išlieka priklausoma nuo Maskvos patriarchato

2026-03-06

Rusija ketina tęsti diversijas Europoje

2026-03-06

Savivaldai perduodama virš 800 tūkst. hektarų žemės

2026-03-05

Bartoševičius sako, kad jis nekaltas

2026-03-05

Teismas dar trims mėnesiams pratęsė suėmimą merginų nužudymais Kaune įtariamam Mikutavičiui

2026-03-05

Azerbaidžano prezidentas pažadėjo atkeršyti už „teroristinę“ Irano dronų ataką

2026-03-05

Maskva teigia, kad Teheranas neprašė Rusijos karinės paramos

2026-03-05

Budrys: Irano veiksmai kelia grėsmę tarptautiniam stabilumui

2026-03-05

Žvejų mėgėjų dėmesiui – atnaujinta „eLaimikis“ programėlė 

2026-03-05

„Ąžuolynas“ Gorbulskio dainas Kaune pristatys naujai

2026-03-05
Tomas Čyvas

Kuo pavojinga „Teisėjų byla“? (I)

2026-03-04
Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. Kodėl Trumpo karinė operacija Irane gali iš tiesų būti sėkminga

2026-03-04
Du dainuojantys žmonės

Auksiniais scenos kryžiais apdovanotas LNDT spektaklis – Kaune

2026-03-04

Gynybos obligacijų išplatinta už 49,3 mln. eurų

2026-03-03

T. Juška: „Jaunimo pirmenybėse matau daugiau laisvumo“

2026-03-03

Muziejinėms vertybėms saugykla Rumšiškėse

2026-03-03

Nemuno krantinė Žemuosiuose Šančiuose – pokyčiai

2026-03-03

Kodėl Rusija negina Irano?

2026-03-03

„Tele2“ ir „Pildyk“ apie ryšius su karu

2026-03-03

Lietuvos verslas telkiasi Ukrainoje

2026-03-03
Brazdeikis

Lietuviai užtikrintai aplošė islandus

2026-03-03

„Delfi“ vasarį lenkė konkurentus pagal visus sutartus rinkos matavimo rodiklius

2026-03-02

„Klausykite jo!“ (Mt 17, 5) II Gavėnios sekmadienis

2026-03-01

Budrys su ES užsienio reikalų ministrais aptars situaciją Artimuosiuose Rytuose

2026-03-01

Iš 95 nuteistųjų iki gyvos galvos, 23 jau sulaukė terminuotos bausmės

2026-03-01

Kauno rajone apiplėštas kelyje padėti sustojęs vyras

2026-03-01

Startuoja centralizuotas priėmimas į 24 savivaldybių ugdymo įstaigas

2026-03-01

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos