Daugiabučių namų modernizacijai Lietuvoje įgavus pagreitį, vis daugiau gyventojų džiaugiasi šiltesniais, patrauklesniais akiai ir geresnę gyvenimo kokybę suteikiančiais daugiabučiais. Vien praėjusiais metais Lietuvoje atnaujinti 769 daugiabučiai arba daugiau kaip 23 tūkst. butų ir, panašu, kad šis procesas nėra linkęs sustoti. Kodėl vienose savivaldybėse atnaujinama mažiau daugiabučių, o kitose – daugiau? Kas reguliuoja šį procesą? Į visus šiuos klausimus naujienų portalo Alfa.lt skaitytojams išsamiai atsako aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė.
Kam reikalingos kvotos?
Smarkiai išaugus gyventojų susidomėjimui daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) procesu, kilo poreikis derinti daugiabučių namų renovacijos projektų srautą su investicijomis šiems projektams finansuoti ir valstybės biudžeto galimybėmis paramai teikti. Dėl šios priežasties, nuo 2015 m. kovo 31 d. Vyriausybės nutarimu įvesta kvietimų teikti paraiškas dėl daugiabučių renovacijos sistema bei Aplinkos ministro įsakymu patvirtinta paraiškų teikimo, vertinimo ir atrankos tvarka.
500 paraiškų – būtent toks limitas savivaldybėms paskirstytas taikant kvotų sistemą siekiant sudaryti sąlygas renovuoti daugiabučius namus visose savivaldybėse.
„Didžiausios paraiškų skaičius nustatytas Kelmės rajono ir Ignalinos rajono savivaldybėms – joms skirta po 30 paraiškų. Mažiausiai skirta Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Neringos miesto, Pagėgių ir Visagino savivaldybėms – joms skirta po 1 paraišką“, – aiškino R. Brandišauskienė.
Kaip skirstomos kvotos?
Sėkmingai parengti ir įgyvendinti projektai – vienas iš faktorių, leidžiančių savivaldybei gauti kuo didesnę kvotą.
„Ignalinos savivaldybėje nuo 2013 m. buvo parengta 88 projektai, iš jų 76 projektai buvo įgyvendinti, bendrą santykį sudaro 86,36 proc., todėl jai skiriama didžiausia kvota“, apie tai, kaip skirstomos kvotos pasakojo viceministrė.
Laikantis šio principo savivaldybės yra reitinguojamos, tačiau didžiųjų miestų, tokių kaip Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys, savivaldybėms numatyta išimtis – šioms savivaldybėms skirta po 19 paraiškų.
Svarbu balansas
„Šiuo metu susidomėjimas daugiabučių namų renovacija smarkiai išaugęs, šis poreikis viršija galimybes ir ne tik didžiuosiuose miestuose. Todėl svarbu surasti balansą ir užtikrinti prisiimamų įsipareigojimų vykdymą“, – teigė viceministrė.
Specialistas pabrėžė, kad pernelyg didelis projektų srautas taip pat turi įtakos ir statybos rinkai.
„Praktika parodė, kad per didelis projektų srautas lemia didėjančias statybos darbų kainas, o statybų sektorius susiduria su darbo jėgos sunkumais, dėl to kyla kitos problemos – darbų vėlavimai ir panašiai“, – kvotų savivaldybėms svarbą argumentavo R. Brandišauskienė.
Daugiau informacijos – betalt.lt
Šaltinis: alfa.lt