Jau kelerius metus iš eilės, besiruošiantys įsigyti būstą kauniečiai, stebi gana aktyvų nekilnojamo turto kainų kilimą. Nors jis ir nėra drastiškas, tačiau kišenes pratuštinti su lig kiekvienais metais verčia vis labiau. Kodėl butų kainos Kaune nenumaldomai auga, pasakoja nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Gerėjanti šalies ekonomika
Ekspertas pastebi, kad ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje jau keletą metų pastebima gerėjanti šalies ekonominė padėtis. Kylantys atlyginimai nurodo į didesnę perkamąją galią, o kartu su ja – kainų kilimą.
„Natūralu, kad kainų kilimui didelę įtaką turi ekonomikos augimas. Kyla atlyginimai, žmonės įgyja didesnę galimybę įsigyti turtą, o ne į nuomotis. Tai parduodamą turtą daro patrauklesniu rinkoje ir taip yra keliamos kainos.“, – natūraliausią kainų kilimo priežastį nurodo Česlovas Savickas.
Nuomos kainų augimas
Nors daugelis pastebi kainų kilimus nekilnojamo turto pardavime, tačiau nuomos kainų kilimas yra dar didesnis. Kaip teigia nekilnojamo turto profesionalas, būtent nuomos kainų kilimas yra viena iš priežasčių, dėl kurių didėja ir būstų pardavimų kainos.
„Padidėjusios nuomos kainos verčia žmones, vienaip ar kitaip, įsigyti nekilnojamą turtą. Visa tai vyksta todėl, kad padidėjus nuomos kainoms žmonės, turintys galimybę imti būsto paskolą, pradeda suprasti, jog mokant būsto paskolą mėnesinės įmokos, daugeliu atvejų, bus gerokai mažesnės.“, – pastebi NT ekspertas.
Auga ne tik kainos, bet ir Kaunas
Kaip dažnai žiniasklaidoje ar viešojoje erdvėje galime išgirsti, kad Kaunas ir jo rajonas – augantis, stabilią ateitį matantis miestas, kuriame ne tik „galima“, bet ir išties gera gyventi? Augančios užsienio investicijos, gerėjanti infrastruktūra, kuriamos darbo vietos, pasak eksperto, kuria patrauklią aplinką ir tuo pačiu verčia drąsiau investuoti į nekilnojamą turtą bei įleisti šaknis.
„Žmonės vis dažniau renkasi Kauną gyvenimui, bet galima pastebėti ir nemažą susidomėjimą investuoti į nekilnojamą turtą. Vėliau nupirktus būstus nuomoti iš kitų rajonų, regionų ar net kitų šalių atvykstantiems Kauno laisvosios ekonominės zonos darbuotojams.“, – investicijų galimybę primena Česlovas Savickas.
„Karštosios“ rinkos prikeltas godumas
Turbūt, atsiradus pasipelnymo galimybei retas kuris išdrįstų ją paleisti. Taigi, visai nenuostabu, kad ir šiuo atveju, kraštiečiai mėgaujasi iki raudonumo įkaitusia nekilnojamo turto rinka ir stengiasi išspausti kiek įmanydami daugiau naudos.
„Žmonės linkę būti godūs ir dėl taip vadinamos „karštos“ rinkos jie už tą patį turtą nori gauti didesnius pinigus. Kartais, dėl žmonių nesupratimo, kokios yra realios turto kainos, gali išsikreipti ir pati rinka.“, – teigia profesionalus brokeris.
Česlovas Savickas šį rinkos iškreipimo fenomeną aiškina paprasčiausia įvykių sekos grandine. Išgirdus apie kiek brangiau parduotą turtą, girdėjusieji stengiasi dar šiek tiek pakelti kainą, sekantieji pardavėjai ją kelia dar ir taip įsitraukiama į kilimo grandinę. Vadinasi didžioji dauguma kainų yra pakilę dėl paprasčiausio godumo ir iš anksto nepamatuotų lūkesčių.
Palankios paskolų sąlygos
Ekspertas tikina, kad šiuo metu būsto paskolų sąlygos yra labai geros, o gebėjimas paimti paskolą tik dar labiau paskatina įsigyti būstą. Tiesa, reikėtų suprasti tai, kad ir pačios kainos neauga nepamatuojamu greičiu, todėl nekilnojamo turto įsigijimui netrukdo.
„Kainos neauga, kaip daug kam dabar atrodo, dešimtim ar šimtais procentų. Kainos, per metus, senos statybos objektuose paaugo iki 4 procentų, naujos tarp 2-3 procentų. O tai sako, kad paklausiausi 1-2-3 kambarių butai, ne pirmam ir ne paskutiniam aukšte, senuose miegamuosiuose rajonuose su gera infrastruktūra, išlieka labai populiarūs.“, – pastebi Česlovas Savickas.
Ekspertas taip pat sako, kad norinčių įsigyti senos statybos objektus, dėl daugelio priežasčių, vis dar išlieka daugiau, nei norinčių juos parduoti. Tai ir skatina, ne visiškai suprantamą, šių būstų kainų augimą. Tuo tarpu naujos statybos būtų tik daugėja. Dėl šios priežasties kainų augimas šiame segmente ne tik yra mažesnis, bet kai kuriais atvejais kainos čia gali net ir sumažėti dėl pasiūlos pertekliaus rinkoje.