Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Valgykite smidrus lietuviškus

  • 2024-05-03
  • kaunieciams.lt
  • Lietuva, Maistas

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai  –  greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien, tad pats metas iki soties pasimėgauti išraiškingo skonio pasiilgta gėrybe, o visą gegužės mėnesį prekybos tinkle vykstant teminiam Grilio mėnesiui tai padaryti galima dar ir pigiau. Beje, „Maximos“ kulinarijos meistrai pažymi, kad nors smidrus ypač lengva paruošti, tačiau taip pat nesunku juos ir sugadinti, todėl dalijasi, ką svarbu žinoti juos gaminant bei laikant.

Risotto with asparagus, parsley and peas

 Smidrų sezonas Lietuvoje paprastai prasideda gegužę ir trunka 6–8 savaites – ūgliai auga taip greitai, kad derlius nuimamas kasdien, o jeigu oro temperatūra perkopia 25 laipsnius, smidrai nurenkami net dukart per dieną. Nupjauti smidrų ūgliai vis atauga, kol birželio pabaigoje praranda didžiąją dalį vertingųjų maistinių savybių ir tuomet augalas paliekamas bujoti bei ruoštis žiemojimui.

„Lietuvos ūkiuose iš vakaro nurinkti smidrai ryte pirkėjų laukia parduotuvių lentynose. Pirkėjai su dideliu entuziazmu pasitinka pirmąjį smidrų derlių bei stengiasi išnaudoti neilgą jų sezoną. Prie šios gurmaniškos šviežio derliaus šventės pradžios prisidedame ir užtikrindami smidrams palankią kainą, kad pirkėjai galėtų pasimėgauti išsiilgtu skoniu ir pigiau išmėginti skirtingų spalvų smidrus. Taigi, visą teminį Grilio mėnesį iki pat gegužės 27 dienos, „Maximos“ parduotuvėse įvairių spalvų lietuviškų smidrų bus galima įsigyti pigiau“, – sako Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė.

Žali, balti ar violetiniai?

 Patys populiariausi – žalieji smidrai, kurių visuomet nuperkama keliskart daugiau nei baltųjų ar violetinių. „Maximos“ kulinarijos meistrai atkreipia dėmesį, kad skirtingų spalvų smidrai dera su skirtingais jų paruošimo būdais.

„Žalieji smidrai yra universaliausi – puikiai tinkami ir virti, ir kepti keptuvėje, yra pakankamai tvirti kepti ant grilio greta mėsos, žuvies patiekalų ar sūrių. Violetiniai smidrai – saldesni ir kiek gležnesni, tačiau būtent dėl to juos galima žalius dėti tiesiai į salotas. Balti smidrai laikomi švelnesniais, tačiau juos geriausia virti – tokia paruošimo tradicija atkeliavusi iš Vokietijos, kur būtent baltieji smidrai pripažįstami kaip delikatesas“, – pasakoja Vladislovas Judickis, „Maximos“ maisto technologas.

Įdomu tai, jog baltieji smidrai nuo žaliųjų skiriasi tik kiek kitokiu auginimo būdu – ūgliai saugomi nuo saulės šviesos juos nuolat užpilant žemėmis, todėl juose nevyksta fotosintezė ir šie lieka baltos spalvos. Prieš verdant baltuosius smidrus patariama nuplauti ir labai plonai nulupti, o siekiant išvengti kartais būdingo karstelėjimo, virtuvės šefai į verdantį vandenį įspaudžia šlakelį citrinos sulčių arba įdeda šiek tiek cukraus.

Kaip nesugadinti delikateso

 Didžiausias smidrų priešas – per ilgas terminis apdorojimas. Per ilgai verdama ar kepama ši daržovė netenka skoninių savybių, konsistencijos savitumo bei praranda naudingąsias medžiagas. O juk švieži smidrai pasižymi vitaminų gausa, ypač K, A ir E, juose yra geležies, kalio, cinko, fosforo, aminorūgščių.

Prieš ruošiant bet kokios rūšies smidrus, pirmiausiai nulaužiama sumedėjusi stiebo dalis, kurią lengva apčiuopti, didesnius, storesnius ūglius patariama plonai nulupti.

Įdėjus smidrus į verdantį vandenį, virti reikia priklausomai nuo ūglių storio – apie 2–5 minutes. Be to, geriausia juos virti stačius aukštame inde, kad storiausia stiebo dalis  mirktų vandenyje, o gležnos viršūnėlės – kur sukaupta daugiausiai maistingųjų medžiagų, suminkštės nuo garų. Išvirti smidrai perliejami šaltu vandeniu, kad liktų šiek tiek traškūs bei neprarastų spalvos sodrumo.

Įkaitintoje keptuvėje ar grilyje smidrai iškeps per 4–6 minutes – juos teriekia apšlakstyti alyvuogių aliejumi ir kepant pavartyti, o prieskoniais gardinti jau nuėmus nuo ugnies.

„Įsigijus smidrų, patariama juos pagaminti ir suvalgyti tą pačią dieną, mat ūgliai greitai netenka drėgmės, ima vysti, vis didesnė daržovės dalis sumedėja ir tampa nebetinkama valgyti. Parsineštus smidrus būtina laikyti šaldytuve, šviežio maisto skyrelyje, o kad ūglių galai nekietėtų, smidrus geriausia pamerkti į stiklinę su šiek tiek vandens. Kitas būdas – šaldytuve laikyti smidrus susuktus į sudrėkintą rankšluostėlį“, – pataria „Maximos“ kulinarijos meistras V. Judickis ir dalijasi nesudėtingu bei gardžiu smidrų receptu.

Citrininis rizotas su smidrais

Reikės:

  • 6 stiklinių daržovių arba vištienos sultinio
  • ketvirčio stiklinės alyvuogių aliejaus
  • smulkiai sukapoto nedidelio svogūno
  • stiklinės „Arborio“ rūšies ryžių, pusės stiklinės sauso balto vyno (galima rinktis be alkoholio)
  • 400-500 g smidrų, supjaustytų maždaug 4 cm gabaliukais (pastaba: jei smidrus supjaustysit įstrižai, patiekalas atrodys „prabangiau“)
  • puodelio šaldytų žirnelių (atšildytų iki kambario temperatūros)
  • šaukšto šviežiai spaustų citrinos sulčių
  • šaukštelio nutarkuotos citrinos žievelės
  • 100 g sutarkuoto parmezano sūrio
  • druskos, pipirų

Gaminame: puode ar prikaistuvyje užvirkite sultinį ir palikite kaisti ant vidutinės kaitros. Kitame prikaistuvyje ar gilioje keptuvėje ant poros šaukštų įkaitinto aliejaus pakepinkite susmulkintą svogūną, kol suminkštės (apie 4 min.), berkite ryžius (prieš tai jų neplaukite) ir kepinkite, kol jų krašteliai taps skaidrūs (apie 3 min.). Tuomet pilkite vyną ir maišydami troškinkite, kol skystis beveik išgaruos. Į ryžius pilkite pusę puodelio (arba samtį) sultinio ir nuolat maišydami kepkite, kol skystis susigers į ryžius – pilkite dar samtį sultinio ir taip tęskite apie 20 min., kol skystis taps kreminis, o ryžiai jau skanūs valgyti, bet nepervirę („al dente“). Gali būti, jog viso sultinio neprireiks – orientuokitės pagal laiką ir ragaukite ryžius, pasirinkite norimą konsistenciją. Prieš pilant paskutinį samtį sultinio, dėkite į ryžius žirnelius ir smidrus, patroškinkite viską 1-2 min. ir nukelkite nuo ugnies. Tuoj pat įmaišykite citrinos žievelę (nepadauginkite, nes ryžiai taps kartūs), citrinų sultis, žalumynus bei parmezaną, taip pat druską ir pipirus. Patiekite iškart, papildomai apibarstę sūriu bei citrinos žievelėmis.

 

Laikas ragauti!

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Liepos 22-osios orai Kaune: rytą nedidelis lietus, dieną debesuota

Liepos 22-osios horoskopas: vieniems – džiugios naujienos, kitiems – išbandymai

Amžinas rytinis klausimas: kada drabužį jau laikas skalbti?

Kaunas: tai metų senumo istorija

Teismui perduota byla dėl karfentanilio platinimo

Informacija Birštono gyventojams ir miesto svečiams

Liūdesys Argentinos trenerio akyse

Galimybė bendruomenėms: finansuokite projektus iš gamybos įmokos lėšų

Tomas Čyvas

Futbolo aristokratija: revoliucijos, kurios neįvyko

Ukrainos karo pabėgėlių šeimoms Lietuvoje teikiama socialinė, psichologinė ir finansinė pagalba

Pasikartojant taršai stos Žiežmarių nuotekų valyklos veikla?

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Kreminis graikiško jogurto desertas su vasaros uogomis ir medumi

„Savivaldybes pasieks 141 naujas autobusas“

Liepos 21-osios orų prognozė Kaune: debesuota, vakare gali palyti

Liepos 21-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada ypatingą dieną

Ką prie Kauno veikti šią savaitę?

Policija domisi, kas galbūt vagia?

Kaune neva ištiko Aludarių diena

Lietuvos jaunių (U18) rinktinė laimėjo įspūdingai

Rimas Armaitis

KARO BOMŽAI: IŠMINUOTOJO IŠPAŽINTIS

Actas ir druska sode: populiarus piktžolių naikinimo būdas, kurį reikia naudoti itin atsargiai

Kvietimas nevyriausybinėms organizacijoms teikti paraiškas daliniam kitų išlaidų (pastatų ir automobilių eksploatavimo, projektų kofinansavimo) finansavimui

Raudondvario dvaro ir Bauskės pilies projektas – tarp geriausių Europoje

Nekilnojamojo turto viešajai elektromobilių įkrovimo stotelei Birštone, Jazminų g., įrengti ir eksploatuoti elektroninio nuomos konkurso skelbimas

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Klasikinė itališka brusketa su pomidorais ir bazilikais

Draudžiama naikinti neparduotus rūbus, už pažeidimus – baudos

Kaunas: ambicijos dėl šauktinių auga. Visuomenė pasiruošusi

Liepos 20-osios orai Kaune: rytinė perkūnija ir vėsi diena

Liepos 20-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – lemtingas pokytis

Sportui beveik 600 tūkst. eurų

Pamirškite brangius ploviklius: pasigaminkite veiksmingą priemonę patys vos iš 4 ingredientų

Teisieji spindės Tėvo karalystėje

Liepos 19-osios orai Kaune: be lietaus, šils iki 25 laipsnių

Kauno policija ieško merginos

Liepos 19-osios horoskopas: aistrų audra drebins trijų Zodiako ženklų gyvenimus

Seime siūloma apibrėžti – kas yra lituanistika

Padėtis pasaulyje aštrėja

Globalinis atšilimas ir jo metami iššūkiai Kaunui

Vatnikai kaip ezoterinės pasaulėžiūros reiškinys

Pamirškite uogienę: kaip pasigaminti sodraus skonio fermentuotą rožių arbatą

Vandžiogalos Laimės parkas – savaitgalio pasiūlymas

Liepos 18-osios orų prognozė Kaune: šilta, bet vakarop smarkus lietus ir perkūnija

Raganosiai prognozuoja futbolą?

Liepos 18-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada pinigų lietų

„Bitė“ skelbia, kada ryšys net miške bus normalus

Kaune iškilę ženklai leis lengviau atpažinti UNESCO paveldą

Ukrainoje ir Rusijoje per smūgius žuvo septyni žmonės

Iš misijos Venesueloje grįžo Lietuvos medikai

Kauniečių daržuose: 5 augalų deriniai, kurie gali tyliai pakenkti jūsų derliui

Nidoje – vienas didžiausių buriavimo renginių Lietuvos istorijoje

Tyrimas: su sunkumais suprantant įprastai pateiktas naujienas susiduria trečdalis visuomenės

Informacija apie socialinę paramą ir paslaugas skirtingais gyvenimo atvejais

Pokyčiai Kuršių nerijoje: atnaujinta Nidos autobusų stotis, daugėja reisų ir paslaugų keliaujantiems

Savaitgalio kryptis – Vandžiogalos Laimės parkas

Gyventojų pasiūlytos projektų idėjos – patvirtinti finansuotini projektai

Atsiimtos pensijų fondų lėšos įskaitomos į pajamas ir gali turėti įtakos socialinei paramai gauti

Vasaros vakarienė: vietnamietiški grilintos kiaulienos iešmeliai (Bún chả)

Kaune naktį galimai tyčia padegti automobiliai

pinigiukai

„Swedbank“ grupė JAV sumokės 50 mln. dolerių baudą

Iš pramonės – į KTU auditoriją marš

Liepos 17-osios orų prognozė Kaune: saulėta ir šilta vasaros diena be lietaus

Policija domisi, kas nesusimokėjo už prekes

Olimpietis įspėja dviratinikus

Ministras M. Katelynas: Europa privalo veikti ryžtingai

JAV paskelbė, kad naktinės atakos baigtos

Liepos 17-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtingų permainų metas

Apklausa: gyventojai labiausiai pasitiki kariuomene

Miesto gamtos ir bendruomenės festivalis „Drevės“

Prokurorai pradeda dar vieną „Celofano” veiklos tyrimą

Močiutės išmintis jūsų daržui: 4 taisyklės, padėsiančios pamiršti piktžoles

Domeikavoje – aktyvi ir emocijų kupina krepšinio diena

Pasaulis žino – atrask ir tu: atidaroma nauja Jacques’o Lipchitzo paroda „Skulptūros-piligrimai“

Kukuliškiuose aptikti unikalūs, bemaž 3 tūkstančių metų senumo radiniai

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

Kauno rajono abiturientai pirmauja rodikliais

Ukrainoje protestuojama prieš gynybos ministro atleidimą

Klasikiniai lenkiški kotletai „mielone“ su jaunomis bulvytėmis ir mizeria

Kauno studento prietaisas kurtiems

Liepos 16-osios orai Kaune: debesuota, be lietaus, vakare pragiedrės

Balkus: Seksas ir sportas tik juodame maiše?

„Oro banditai“ grįžta Kaunan

Kukuliškių atradimai keičia supratimą apie Baltijos priešistorę

Ketvirtadienis: atvirumo testas ir vidiniai konfliktai

Zelenskis: po rinkimų Rusija gali paskelbti visuotinę mobilizaciją

Apklausa: dauguma mano, kad padėtis Lietuvoje blogėja

Pasirašytas „Žalgirio“ kontraktas su Valančiūnu (video)

CNN: Ukraina surengė Rusijai „Hormuzo stiliaus“ blokadą

Lietuvos amžiaus grupių pirmenybės Panemunėje

NATO futbolo turnyras Kaune!

„Budo“ karatistai iį Garliavos toliau siaučia tarptautinėje arenoje

Ukraina tikisi iki metų galo gauti licencijas gaminti raketas „Patriot“

Paprasta gudrybė, kuri atnaujins jūsų patalynę: kaip senas paklodes paversti naujomis

Lietuvos rinktinė su VRSC riedulininkais iškovojo kelialapį į Europos vyrų žolės riedulio čempionatą

Į karinę tarnybą daugiau norinčių nei imama? (papildyta)

Kariuomenė pargabeno donoro organą

JAV ir Iranas kariauja toliau

Pirman posėdin susirinko Sinkevičiaus vadovaujama vyriausybė

Eismo ribojimai V. Kudirkos gatvėje

Prasideda „Žalioji erdvė 2026“: kviečia parodyti gražiausias Lietuvos viešąsias erdves

Aromatinga kiniška kiaušinienė su sultingais pomidorais

Liepos 22-osios orai Kaune: rytą nedidelis lietus, dieną debesuota

2026-07-22

Liepos 22-osios horoskopas: vieniems – džiugios naujienos, kitiems – išbandymai

2026-07-22

Amžinas rytinis klausimas: kada drabužį jau laikas skalbti?

2026-07-21

Kaunas: tai metų senumo istorija

2026-07-21

Teismui perduota byla dėl karfentanilio platinimo

2026-07-21

Informacija Birštono gyventojams ir miesto svečiams

2026-07-21

Liūdesys Argentinos trenerio akyse

2026-07-21

Galimybė bendruomenėms: finansuokite projektus iš gamybos įmokos lėšų

2026-07-21
Tomas Čyvas

Futbolo aristokratija: revoliucijos, kurios neįvyko

2026-07-21

Ukrainos karo pabėgėlių šeimoms Lietuvoje teikiama socialinė, psichologinė ir finansinė pagalba

2026-07-21

Pasikartojant taršai stos Žiežmarių nuotekų valyklos veikla?

2026-07-21

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

2026-07-21

Kreminis graikiško jogurto desertas su vasaros uogomis ir medumi

2026-07-21

„Savivaldybes pasieks 141 naujas autobusas“

2026-07-21

Liepos 21-osios orų prognozė Kaune: debesuota, vakare gali palyti

2026-07-21

Liepos 21-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės žada ypatingą dieną

2026-07-21

Ką prie Kauno veikti šią savaitę?

2026-07-21

Policija domisi, kas galbūt vagia?

2026-07-20

Kaune neva ištiko Aludarių diena

2026-07-20

Lietuvos jaunių (U18) rinktinė laimėjo įspūdingai

2026-07-20
Rimas Armaitis

KARO BOMŽAI: IŠMINUOTOJO IŠPAŽINTIS

2026-07-20

Actas ir druska sode: populiarus piktžolių naikinimo būdas, kurį reikia naudoti itin atsargiai

2026-07-20

Kvietimas nevyriausybinėms organizacijoms teikti paraiškas daliniam kitų išlaidų (pastatų ir automobilių eksploatavimo, projektų kofinansavimo) finansavimui

2026-07-20

Raudondvario dvaro ir Bauskės pilies projektas – tarp geriausių Europoje

2026-07-20

Nekilnojamojo turto viešajai elektromobilių įkrovimo stotelei Birštone, Jazminų g., įrengti ir eksploatuoti elektroninio nuomos konkurso skelbimas

2026-07-20

Gera žinia gyvenantiems prie žvyrkelių: mažinamas dulkėtumas

2026-07-20

Klasikinė itališka brusketa su pomidorais ir bazilikais

2026-07-20

Draudžiama naikinti neparduotus rūbus, už pažeidimus – baudos

2026-07-20

Kaunas: ambicijos dėl šauktinių auga. Visuomenė pasiruošusi

2026-07-20

Liepos 20-osios orai Kaune: rytinė perkūnija ir vėsi diena

2026-07-20

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos