Visi norime baltos ir gražios šypsenos. Nuo maisto apnašų, kavos, arbatos ar kitų gėrimų dantys dažnai praranda spalvą ir prireikia juos balinti. Tačiau klystate, jei galvojate, kad būdai dantis balinti namuose yra kažkokios virtuvės spintelėje randamos medžiagos. Į dantų balinimą namuose reikėtų pažiūrėti atsakingai, kitaip baltesniais dantimis pasidžiaugsite labai neilgai, o vėliau žalą ištaisyti bus sudėtinga. Tad kokie tie trys dalykai, kuriuos turėtumėte žinoti balinant dantis namuose?
- Nesikliaukite liaudies išmintimi
Ar ir jūs girdėjote, kad dantis puikiausiai balina obuolių actas, citrinos rūgštis ar soda? Jei kas bandys apie tai jums pasakoti – užsikimškite ausis. Iš tiesų tokiu dantų balinimu tik subraižysite, pažeisite dantų emalį ir šie ims dar greičiau „gerti“ maisto produktų bei skysčių spalvas.
Iš tiesų jokių namuose randamų efektyvių dantų balinimo priemonių nėra. Dantų balinimo priemonių sudėtyje turi būti vandenilio arba karbamido peroksido. Procedūros metu jie skyla į deguonies, vandens ir peroksido kristalus, o deguonies molekulės suskaido emalyje bei dentine esančias ,,dėmių daleles” į mažesnes molekules. Dėl šio proceso dantys geriau atspindi šviesą ir atrodo baltesni.
Todėl jei norisi dantis balinti namuose, jums vis tiek prireiks profesionalių priemonių. Tam puikiai tiks kapos, juostelės, speciali dantų pasta ar pieštukai.
- Naudoti specialistų pagamintas kapas
Norint balinti dantis namuose, efektyviausias būdas yra naudoti kapas ir gelį su balinančia medžiaga. Juostelės, pieštukai ar dantų pastos nėra tiek efektyvios medžiagos. Būtent gelio, kuris naudojamas su kapomis sudėtyje ir yra peroksido, kuris pašalina patamsėjimus ir dėmeles.
Ką dar svarbu žinoti apie kapas, tai kad negalima tiesiog jų nusipirkti parduotuvėje. Odontologai pagal dantų formą jums turėtų pagaminti kapas, skirtas specialiai jums. Prireiks viršutinių ir apatinių kapų bei gelio, o šį duetą atsakingai reikės naudoti iki keleto savaičių, bent po 4 valandas per dieną, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas.
Tai yra pigesnis, tačiau ilgesnis procesas, negu balinti dantis odontologijos klinikoje, tačiau reikia nepamiršti, kad savo kapas turėsite ne tik atsakingai naudoti, bet ir prižiūrėti – tinkamai valyti.
Jei atsitinka taip, kad naudojant kapas dantys tampa itin jautrūs, reikėtų dantų jautrumą mažinančio gelio ar dantų pastos, o taip pat pasitarti su odontologu, ar toliau naudoti kapas yra saugu.
- Konsultuokitės su specialistais
Dantų balinimo procedūra atliekama, kai dantų spalva pasikeitė dėl traumos, medikamentų vartojimo, fluorozės ar kitų veiksnių. Procedūra taip pat galima pacientams, kurie skundžiasi dantų spalvos pakitimais, susijusiais su amžiumi. Tačiau negalima kliautis tik noru turėti baltus dantis. Prieš balinant dantis namuose būtina konsultuotis su specialistu, nes yra išimčių, kada balinti dantų namuose tiesiog negalima. Apžiūrėjęs jūsų dantų būklę, specialistas pasakys, ar galite procedūrą atlikti namuose.
Balinti dantų nepatartina esant padidėjusiam dantų jautrumui. Taip pat negalima balinti dantų kai jie pažeisti ėduonies, yra pleištinių defektų dantų kaklelio srityje. Nesirinkite balinimo kai dantys yra rekonstruoti laminatėmis arba estetiniu plombavimu, esant dantenų recesijai, uždegimui ar periodonto ligoms, sergant lėtinėmis ar ūminėmis virškinimo organų ligomis, taip pat negalima dantų balinti nėščiosioms bei asmenims iki 18 metų.