Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) švelnina akcijas ūkinkų atžvilgiu. Bent jau taip byloja jų pranešimas spaudai.
NMA teigia nenustojanti ieškoti sprendimų, padedančių efektyviau ir greičiau administruoti paramą, mažindama išteklius, administracinę naštą, tenkančią tiek ūkininkui, tiek organizacijai, bei taupydama visų – klientų ir NMA darbuotojų – laiką. 2024 metais viena iš NMA veiklos krypčių, padėjusių to pasiekti – patikrų proceso optimizavimas, mažinant patikrų skaičių bei vis labiau orientuojantis į nuotolines patikras.
Tai, kad NMA nuosekliai dirba patikrų vietoje optimizavimo kryptimi, rodo iškalbinga statistika – užtikrinant visas NMA būtinas atlikti funkcijas ir procedūrų nuostatas, patikras vietoje atliekančių darbuotojų skaičius nuo 2016 m. iki 2024 m. sumažėjo 2 kartus (nuo 160 iki 77 darbuotojų). Per šį laikotarpį nuvažiuotų kilometrų skaičius sumažėjo 3,5 karto (nuo 3 205 916 km iki 910 544 km). Tai lėmė ir patikroms atlikti skirtų visureigių skaičiaus mažėjimą – 2024 metais NMA jų sumažino 2 kartus (nuo 196 iki 89 visureigių).
Tai procesas, kuriam tiesioginės įtakos turėjo patikrų vietoje skaičiaus mažėjimas: 2024 m. lyginant su 2023 m. apskritai buvo atlikta net 1 820 vnt. mažiau patikrų važiuojant į projektų vykdytojų valdas / projektus, tai – 9 proc. mažiau visų atliktų patikrinimų, įskaitant ir investicinių priemonių patikras.
Tam tikrais atvejais NMA, gavusi Žemės ūkio ministerijos pritarimą, nusprendžia atsisakyti patikrų, kitais atvejais – pereiti prie nuotolinių patikrų.
Sumažintas patikrų skaičius
2024 m., ŽŪM pritarus ne vienam NMA siūlymui dėl patikrų masto mažinimo, jie nedelsiant buvo pradėti įgyvendinti. Tai:
- Nuo 5 proc. iki 1 proc. sumažinta Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemonių patikrų minimali imtis.
- Nebeatliekamos planinės patikros, kai ūkininkai laikosi paramos sąlygų reikalavimų mažesniuose nei 10 ha ūkiuose.
Pradėjus šio sprendimo vykdymą, nuo 2024 m. tikrinamų ūkių, kuriuose buvo vykdomos atitikties paramos sąlygų reikalavimams patikros, skaičius sumažėjo net apie 65 proc. Tokių ūkių patikrų skaičius kasmet sieks nuo 415 iki 550 (vietoj įprastų 1 300 ūkių).
- Sumažintas Nacionalinės paramos priemonių atsirenkamų patikrai vietoje projektų kiekis – jų atrankos procentas sumažėjo iki 1–0,5 proc.
Ūkių tikrinimas nuotoliu
Jau ankstesniais metais pasiteisinus sprendimui ieškoti būdų, kaip panaudojant inovatyvius įrankius ar technologijas optimizuoti patikrų procesus, toliau buvo tobulinama „NMA agro“ programa bei Automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema (ALNSIS). Šie įrankiai, naudojant IT sprendimus (naudodamiesi mobiliąja programa „NMA agro“, gali patys dalyvauti patikrinimo procese ir pranešti apie įvykdytas veiklas atsiųsdami dirbamo lauko nuotraukas) ar palydovinius vaizdus (ALNSIS), vietoje fizinių patikrų NMA leidžia vykdyti nuotolines ir automatizuotas patikras.
Taip 2024 m. buvo patikrinta net 55 proc. valdų (2022 m. buvo patikrinta vos 25 proc.). Naujovės leido efektyviau administruoti procesus ir geriau atliepti klientų poreikius.
Pažanga juntama kiekvienais metais – 2024 metais nuotoliu buvo patikrinta 1 proc. daugiau laukų nei 2023 metais.
Patikrų skaičius bus mažinamas ir ateityje
Orientuodamasi į tai, kas geriau klientui, NMA ir toliau sieks tobulinti patikrų mechanizmą bei mažinti patikrų skaičių. Jau dabar ŽŪM pateiktas siūlymas sumažinti bitininkystės sektoriaus atrankų patikroms atlikti procentą nuo 5 iki 1 proc., o siekiant mažinti fizines ūkininkų patikras pateiktas siūlymas dėl platesnio „NMA agro“ naudojimo atliekant nacionalinės paramos, 2014–2020 m. žuvininkystės priemonių patikras. Taip pat teikti siūlymai dėl nacionalinės paramos patikrų vietoje atrankos procento mažinimo.
NMA informacija.