Vis daugiau miesto gyventojų savaitgalius praleidžia gamtoje, rinkdamiesi pažintinius takus, žygius ar tiesiog pasivaikščiojimus. Ši tendencija auga ne tik dėl fizinės veiklos naudos, bet ir dėl teigiamo poveikio emocinei savijautai. Specialistai – gydytojai, treneriai, psichologai – vieningai sutaria, kad net trumpas buvimas gamtoje gali pagerinti nuotaiką ir suteikti energijos. Svarbiausia, kad šis laisvalaikio būdas prieinamas visiems – nuo vaikų iki senjorų – ir nereikalauja jokio specialaus pasiruošimo.
Žygiavimo terapija – nauda kūnui ir sielai
Nuolat spartėjantis gyvenimo tempas verčia daugelį žmonių ieškoti būdų, kaip atgauti vidinę pusiausvyrą. Gamta tampa ne tik prieglobsčiu nuo kasdienio streso, bet ir vieta, kur galima atsipalaiduoti, pasisemti įkvėpimo ir atgauti jėgas. Žygiai tampa vis populiaresni ne tik kaip fizinė veikla, bet ir kaip psichologinė terapija. Jie leidžia atsitraukti nuo kasdienybės, nuraminti mintis ir pasimėgauti šia akimirka.
Vis daugiau žmonių įsitraukia į masinius žygius, kurie ne tik suburia gamtos mylėtojus, bet ir skatina atrasti unikalius Lietuvos kampelius bei pažinti vietos kultūrą. Tokie renginiai dažnai suteikia galimybę rinktis maršrutą pagal savo fizines galimybes, todėl juose gali dalyvauti visi – nuo vaikų iki senjorų.
Nuo pomėgio iki sėkmingo verslo
Vienas didžiausių masinių žygių organizatorių Baltijos šalyse – „TrenkTuras“ – kasmet suburia daugiau nei 80 tūkstančių žygeivių. Ši iniciatyva prasidėjo prieš dešimtmetį iš asmeninės aistros žygiams ir siekio sukurti bendruomenę, vertinančią gamtą bei aktyvų laisvalaikį. Įmonės bendraįkūrėjas Deividas Urbonavičius užsimena, kad dažnai su draugais dalyvaudavo įvairiuose žygiuose, o galiausiai ir jie patys nusprendė suorganizuoti kokybišką žygį.
2015 metais įvykęs pirmasis „Pėsčiomis pajūriu“ žygis pranoko lūkesčius – jame dalyvavo virš 500 žmonių. „Planavome žygį tik sau ir draugams, tačiau didžiulis susidomėjimas paskatino plėsti veiklą. Dabar organizuojame žygius ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Lenkijoje, kiekvieną kartą pasiūlydami net po keturis ar daugiau skirtingų maršrutų pagal kiekvieno žygeivio galimybes“, – dalijasi D. Urbonavičius.
„TrenkTuro“ misija niekada nebuvo susijusi su sportiniais pasiekimais ar greičiu. Svarbiausia – laikas, praleistas gamtoje, bendrystės jausmas ir atsipalaidavimas. „Niekada neskatinome kuo greičiau įveikti trasas – mums svarbiausia, kad dalyviai patirtų džiaugsmą ir gerai praleistų laiką, nežiūrint į įveiktų kilometrų skaičių“, – sako „TrenkTuro“ benraįkūrėjas.
Be to, „TrenkTuro“ žygiai yra draugiški augintiniams – dalyviai kviečiami į gamtą leistis kartu su savo keturkojais bičiuliais. Organizatoriai pabrėžia, kad gamtoje praleistas laikas naudingas ne tik žmonėms, bet ir jų augintiniams, kurie žygiuose patiria naujų įspūdžių, gerina savo fizinę būklę ir džiaugiasi kartu praleistu laiku su šeimininkais.
Anykščiai – savaitgalio žygeivių sostinė
Šį šeštadienį Anykščiai tapo tikru vaikščiojimo pėsčiomis centru, kuriame susirinko daugiau nei 5000 žygiavimo entuziastų. „TrenkTuro“ žygio dalyviai žygiavo net penkiais skirtingais maršrutais, kurie vedė per vaizdingiausias ir istorines Anykščių vietas – nuo istorinio Puntuko akmens ir Lajų tako iki Bučinių ir Dainuvos slėnių bei Šventosios upės pakrantės.
Šio žygio metu taip pat buvo paminėtas 125-asis garsiojo Siauruko jubiliejus. Žygeiviai turėjo unikalią galimybę pirmąjį žygio kilometrą įveikti keliaudami istoriniu siauruoju geležinkeliu. Tai buvo išskirtinė patirtis, kuri leido ne tik išgirsti traukinio ritmingą dundesį, stebėti vingiuojančius geležinkelio bėgius, bet ir pro langą grožėtis kerinčia Anykščių gamta.
„TrenkTuras“ Anykščiuose rengia žygius jau ne pirmus metus, tačiau kas kartą stengiasi pateikti naujų maršrutų ir veiklų, kurios nustebintų net patyrusius žygeivius. Organizatoriai tiki, kad kiekvienas turi savo priežastį žygiuoti. „Jeigu po mūsų renginio žmogus pradeda daugiau vaikščioti gamtoje, tai jau laikome dideliu pasiekimu“, – sako „TrenkTuro“ komanda.
„Lietuva apdovanota keturiais metų laikais, todėl tie patys maršrutai kiekvieną sezoną suteikia vis naujų įspūdžių. Kviečiame žygeivius sugrįžti ir atrasti jau pažintas vietas iš naujo“, – teigia organizatoriai. Jie priduria, kad jausmas pasiekus finišą, nepriklausomai nuo įveiktų kilometrų, yra nepakartojamas – jį turėtų patirti kiekvienas.
Nuotr. autorius Rokas Tenys