Visuomenėje neslūgstant nerimo ir pasipiktinimo bangai, kurią sukėlė kaip niekada chaotiškas ir nesklandus tarpinių patikrinimų procesas mokyklose, Lietuvos socialdemokratų partijos Seimo frakcija didina spaudimą švietimo, mokslo ir sporto ministrui Gintautui Jakštui.
Socialdemokratai kreipėsi į ministeriją ir laukia konkrečių atsakymų į 14 klausimų: ministras raginamas paskelbti konkrečius terminus, kada moksleivių ir jų tėvų keliamos problemos bus sprendžiamos, o ministro žarstomi pažadai bus įtvirtinti oficialiais įsipareigojimais.
Buvęs mokytojas, Seimo narys socialdemokratas Tomas Bičiūnas pažymi, kad ministerijos retorika negali užglaistyti to fakto, kad tebesitęsiantis tarpinių patikrinimų eksperimentas jau virto vienu didžiausių skandalų šioje srityje.
„Dėl konservatorių forsuojamų reformų ir tragiško valdininkų apsileidimo vaikai priversti griebtis vaistų, nes buvo įstumti į situaciją, kai negali nei ramiai pasiruošti, nei tinkamai atlikti testų, nebeatlaiko įtampos.
Vaikai žeminami ir paverčiami pastumdėliais. Kam teks atsakomybė dėl ilgalaikių pasekmių vaikų sveikatai ir ateičiai?“ – klausia parlamentaras.
Neužtikrinamos net elementarios higienos normos
Socialdemokratai reiškia palaikymą mokinių kovai už savo teises ir jų tėvų pareikštiems reikalavimams ministerijai.
„Kylant nepasitenkinimo ir pasipiktinimo bangai, ministras Gintautas Jakštas panoro atsistatydinti, bet premjerė jo nepaleido. Tarpinių patikrinimų eksperimentas tęsiasi, bet vaikai, jų žodžiais, nebenori būti „laboratorinėmis žiurkėmis“.
Reikalaujame, kad ministras paskelbtų konkrečius terminus, kada bus išspręsti vaikų ir jų tėvų keliami klausimai. Pirmiausia turi būti atsakyta, ar bus rudenį surengta tarpinių egzaminų perlaikymo sesija, ar vienuoliktokai patikrinimų dieną bus atleidžiami nuo pamokų, ar egzaminams bus skirta daugiau laiko, kaip bus užtikrintas užduočių atitikimas mokymo programai“, – vardija T. Bičiūnas.
Parlamentaras pažymi, kad ministerijos „rekomendacijos“ niekam nedaro įspūdžio – socialdemokratai reikalauja tikrų įsipareigojimų.
„Neaišku, nei kaip, nei kada ministerija savo pažadus įtvirtins ne rekomendacijomis, o įpareigojančiais, privalomais potvarkiais. Laukiame ministro atsakymų, kaip jis reaguoja į mokinių ir jų tėvų reikalavimus“, – sako T. Bičiūnas.
Kreipimesi į ministrą socialdemokratai prašo „nedelsiant“ atsakyti, ar bus atsisakyta nuostatos, kad tarpinio egzamino nelaikęs vienuoliktokas negali laikyti egzamino dvyliktoje klasėje; ar bus nustatyta žemesnė tarpinio egzamino išlaikymo kartelė; kokių veiksmų ŠMSM ketina imtis, kad mažėtų mokinių išgyvenama įtampa ir nerimas; kaip ketinama organizuoti ir tobulinti pagalbą tais atvejais, kai sutrinka vaiko sveikata.
Kreipimesi taip pat prašoma atsakymo, kaip vyks užduočių testavimas; kodėl nėra pavyzdinių užduočių bazės; kiek dar truks „vadovėlių badas“. Pedagogams skundžiantis, kad jiems nebuvo sudarytos sąlygos tinkamai pasiruošti patikrinimams pagal atnaujintas programas, kreipimesi klausiama, kaip bus keičiamas mokytojų rengimas.
Ministras taip pat turės atsakyti, kaip planuojama užtikrinti, kad egzaminavimo procese būtų laikomasi higienos normų.