2021 12 31
Susumuodama svarbiausius šiemet nuveiktus darbus, Susisiekimo ministerija išskyrė 10 svarbiausių darbų skaidrinant ir pertvarkant kai kurias susiekimo sektoriaus sritis. Palangos oro uosto rekonstrukcija, Kelių eismo taisyklių pakeitimai, 5G memorandumas, „Starlink“ atėjimas į Lietuvą, kelių finansavimo pakeitimai ir pradėta valstybės įmonių pertvarka – tik dalis darbų, kuriuos per 2021 m. nuveikė Susisiekimo ministerija.
„Metai buvo kupini iššūkių, bet taip pat atvėrė ir nemažai galimybių. Stengėmės dėmesį skirti daugeliui sričių ir džiugu, kad išties pavyko nemažai nuveikti sėkmingai atnaujinant susisiekimo infrastruktūrą, dedant pagrindą atviresnei ir skaidresnei valstybės įmonių veiklai, pertvarkant kelių finansavimo sistemą ir įstatymiškai bei praktiškai atveriant kelius naujausioms technologijoms – 5G, palydovinio ryšio paslaugoms. Tai tik dalis darbų ir pradžia tų, kuriuos tęsime kitais metais“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Pasak ministro, tarp svarbiausių darbų šiemet – pertvarkyta kelių finansavimo sistema. Seimas jai pritarė gruodžio gale. Lietuvos keliams finansuoti pasiūlyta skaidresnė, ilgalaikiu planavimu pagrįsta ir į savivaldą orientuotą sistema. Tarp svarbiausių pakeitimų – įvedamas trimetis finansavimas, naikinamos „kišenės“ ir išimtys.
Pradėta susisiekimo sektoriaus valstybės įmonių pertvarka. Seimas pritarė Lietuvos oro uostų, „Oro navigacijos“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto, Vidaus vandens kelių ir Lietuvos automobilių kelių direkcijų pertvarkymui į akcines bendroves. Tai suteiks joms daugiau lankstumo ir valstybei atvers galimybę diegti pažangesnę valdymo praktiką. Taip pat paskirta ir atrinkta 12 naujų valstybės valdomų įmonių valdybos narių ir 3 nauji įmonių ir įstaigų vadovai.
Per 45 dienas iš esmės rekonstruotas Palangos oro uostas – visas kilimo ir tūpimo takas, riedėjimo takai, inžineriniai tinklai, apšvietimas, perono aikštelės.
Pakeistos Kelių eismo taisyklės, jų atnaujinimuose pritarta Susisiekimo ministerijos pasiūlymams miestuose įrengti dviračių gatves, efektyviau organizuoti specialiojo ir viešojo transporto eismą, numatyti atskirus šviesoforo signalus maršrutiniam transportui. Pakeitimai įsigalios nuo 2022 m.
Su mobiliojo ryšio operatoriais ir susijusiomis institucijomis sutarta dėl strateginių veiksmų įgyvendinant penktos kartos judriojo ryšio (5G) plėtrą visoje Lietuvos teritorijoje – pasirašytas 5G memorandumas. Iki 2022 m. 5G ryšys turėtų būti prieinamas bent viename iš didžiųjų Lietuvos miestų. Tai leido paskelbti ir pirmąjį 5G reikalingų dažnių aukcioną.
Šiemet pritarta ir telekomunikacijų sektoriaus reguliavimo pertvarkai – priimtas Elektroninių ryšių įstatymas, numatantis Ryšių reguliavimo tarnybos pertvarką ir nuo 2022 m. gegužės 1 d. įtvirtinantis naują valdymo modelį, taip pat įgalinantis 5G plėtrą, eSIM technologijos reglamentavimą, sudarysiantį sąlygas išmaniųjų miestų kūrimui ir spartesnei daiktų interneto plėtrai įvairiuose sektoriuose.
Taip pat suplanuotos strateginių kelių rekonstrukcijos. Dviem metais paankstinta „Via Balticos“ rekonstrukcija iki 2024 m., iki 2025 m. planuojama baigti rekonstruoti Utenos plentą, iki 2026 m. – kelią Kaunas–Prienai. Taip pat šiemet išasfaltuota apie 200 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių su žvyro danga ir suremontuota 160 km valstybinės reikšmės kelių.
Ir naujausia žinia – gruodžio mėnesį Susisiekimo ministerijos iniciatyva JAV astronautikos bendrovės „Space X“ patronuojamoji įmonė „Starlink“ Lietuvoje pradėjo teikti plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas.