Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos nariai antradienį susitiko su Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovais. Abi pusės išreiškė susirūpinimą dėl to, kad kadenciją baigianti valdančioji dauguma nėra linkusi pripažinti strateginės žemės ūkio sektoriaus ir maisto gamybos reikšmės.
Socialdemokratai paragino žemdirbių atstovus per netrukus vyksiančius Seimo rinkimus „visomis išgalėmis“, sutelktai parodyti nepritarimą dabartinei žemės ūkio politikai.
„Jeigu mums teks garbė turėti žemės ūkio ministro postą, inicijuosime sprendimus, atitinkančius žemdirbių išsakytus lūkesčius.
Be galo svarbu užtikrinti žemės ūkio gamybos tvarumą. O tos gamybos – vis mažiau ir mažiau. Ir Europos komisija ne kartą įspėjo, kad Lietuvos ambicijos keliant žemės ūkio produktyvumą yra gerokai per mažos“, – komentuoja LSDP frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.
K. Navicko vadovavimas – žalingas
Anot parlamentarės, nors Žemės ūkio taryba yra gerokai sustiprėjusi, „labai gaila, kad nebuvo atstatydintas žemės ūkio ministras“.
„Kęstučio Navicko vadovavimas buvo be galo žalingas Lietuvos žemės ūkiui.
Dabartinė Vyriausybė turėtų prisiimti „nuopelnus“ ir dėl maisto produktų kainų augimo. Nenormalu, kai iš visų maisto grandinės dalyvių tik prekybininkai skaičiuoja milijoninius viršpelnius, o ūkininkai priversti nakvoti šaltyje prie Vyriausybės. Mes esame siūlę įsteigti Maisto tarybą, kuri nepriklausomai vertintų padėtį sektoriuje, ir imtis veiksmų, kad nauda maisto tiekimo grandinėje pasiskirstytų teisingiau“, – pažymi R. Budbergytė.
Pasak Seimo ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojo, socialdemokrato Gintauto Palucko, valdantieji „ketverius metus laiko valstybę chaose“.
„Jie ne tik nesišneka su žemdirbiais, bet ir tarpusavyje nesusitaria.
Perėmus ministerijos vairą, pirmiausia reikėtų užbaigti chaosą ir sugrąžinti procesus į vėžes. Palinkėkime Lietuvai ministro, kuris žino, kas yra žemės ūkis“, – sako G. Paluckas.
Reikia ne tik ginklų, bet ir maisto
Seimo Kaimo reikalų komiteto narys, socialdemokratas Vigilijus Jukna ragina atkurti socialinį dialogą.
„Šioje kadencijoje susidūrėme su visišku ministerijos ir ministro užsidarymu nuo socialiniu partnerių.
Skandalinga, kad žemės ūkis, maisto gamyba iki šiol nepripažinti nacionaliniu strateginiu ūkio sektoriumi. Pandemija, karas labai aiškiai parodė: kai sutrūkinėja maisto tiekimo grandinės ir logistika, neatsiveši maisto iš kitur. Privalome apsirūpinti maistu čia, savo šalyje. Nacionaliniam saugumui ypatingai svarbu, kad turėtume ne tik ginklų, bet ir maisto“, – įspėja parlamentaras.
„Pagrindinė problema, kalbant apie visą žemės ūkį, – nėra jokios strategijos.
Tie keturi metai parodė – visiškas plaukiojimas rūke. Pasiūlymą partijoms pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl žemės ūkio valdantieji visiškai ignoravo“, – apgailestauja V. Jukna.
Rems vietos maisto gamybą, turgavietes
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa apžvelgia socialdemokratų rinkiminius įsipareigojimus.
„Šiandien kaip niekad aktualu užtikrinti tvarią žemės ūkio, žuvininkystės ir maisto produkcijos gamybą.
Valstybė privalo turėti ilgalaikę integruotą strategiją, kuria būtų skatinamas vietos maisto gamybos pajėgumų plėtojimas ir stiprinimas. Būtina trumpinti maisto tiekimo grandinę, kad Lietuvos ūkininkai galėtų parduoti dalį produktų tiesiogiai galutiniams vartotojams. Tam būtina didinti investicijas į infrastruktūrą: turgavietes, logistikos centrus, kooperatines parduotuves, saugyklas.
Privalome teikti pirmenybę žemdirbių įsteigtiems žemės ūkio kooperatyvams. Būtina pertvarkyti valstybinio maisto rezervo kaupimo sistemą, kad ir mažesnieji augintojai bei gamintojai galėtų tapti potencialiais tiekėjais“, – pažymi socialdemokratas.