Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Seniausi Lietuvoje veikiantys mobilieji: peržengė 30 metų slenkstį

  • 2024-01-24
  • kaunieciams.lt
  • Lietuva, Technologijos, Verslas

Kol išmanieji mūsų kišenėse keičiasi kas kelis sezonus, kai kurie lietuviai sėkmingai apsieina ir su ketvirtį amžiaus skaičiuojančiais jų protėviais. „Telia“ duomenys rodo, kad jos tinkle veikia netgi ne vienas toks „dinozauras“ – pradedant trisdešimtmetį atšventusiu „Nokia 2110“ ir baigiant neužmušamaisiais „Motorola International 2700“. Bendrovės atstovai pasakoja, kuo ypatingi šie modeliai bei kodėl šviesi ateitis jų laukia ir ateinančiais metais.

„Seniausias šiuo metu tinkle naudojamas mobilusis dienos šviesą išvydo dar tada, kai mobiliuoju ryšiu Lietuvoje net „nekvepėjo“, o patys telefonai teturėjo geriausiu atveju tris funkcijas. Toks paprastumas greičiausiai ir yra pagrindinė priežastis, leidusi šiai technologinei klasikai sulaukti mūsų laikų ir netgi vėl sugrįžti į areną, kaip jaunimo stiliaus ikonoms. Dedame visas pastangas, kad net ir 5G amžiuje ši gyvoji istorija galėtų toliau veikti mobiliojo ryšio tinkle ir sėkmingai tenkinti jos savininkų poreikius“, – teigia „Telia“ paslaugų architektas Tomas Grinevičius.

Seniausias mobilusis – dar iš 1991 m.

Pasak T. Grinevičiaus, seniausio Lietuvoje veikiančio mobiliojo telefono titulą jau eilę metų iš eilės pelno „Motorola International 2700“. Šis įrenginys debiutavo dar gūdžiais 1991 m. ir šiandien daugeliui šiuolaikinių žmonių liežuvis sunkiai apsiverstų jį pavadinti mobiliuoju. Įspūdingai atrodantį aparatą sudaro skaičių klaviatūrą turintis „ragelis“, iš kurio apatinės dalies išeina laidas, jungiantis jį su specialia stotele.

„Motorola International 2700“ veikimui būtinas išorinis maitinimas, todėl tokį telefoną tiksliau būtų vadinti „transportuojamu“. Dėl šios priežasties praeityje jį dažniau buvo galima rasti ne žmonių krepšiuose, o prabangiausiuose „BMW“ ir „Mercedes-Benz“ modeliuose. Vis dėlto per laiką nusidėvinčios baterijos nebuvimas ilgaamžiškumo požiūriu yra tik pliusas ir sėkmės receptas, kodėl 2024-uosius „Motorola International 2700“ pasitinka „tarnyboje“, o ne ant muziejaus lentynos“, – aiškina pašnekovas.

Tokių mobiliųjų „Telia“ tinkle veikia net vienuolika, todėl yra nemaža tikimybė, jog jie „antrą jaunystę“ atrado ne tik kaip atrestauruotų retro limuzinų atributas, bet ir kaip sprendimai namų signalizacijai ar kitoms alternatyvioms funkcijoms.

Senutėlių „Nokia“ desantas

Lietuvoje pirmasis skambutis, naudojant GSM tinklą, įvyko tik 1995 m., todėl šios epochos pradžią labiau atspindi kiek vėlesni modeliai. Antras pagal senumą Lietuvoje veikiantis mobilusis yra 1994 m. pasirodęs „Nokia 2110“, bendrovės verslo flagmanu buvęs iki pat 1997 m. Taip ilgai besitęsiančią sėkmę telefonui garantavo paprastas, liaudyje „plyta“ pakrikštytas dizainas, tuo metu technologiniu proveržiu buvusi galimybė priimti SMS žinutes ir tokios tais laikais inovatyvios funkcijos, kaip mobiliojo prijungimas prie nešiojamojo kompiuterio.

„Nors įvairių šio modelio variantų visame pasaulyje buvo parduota net 20 milijonų, Lietuvoje išlikęs tik vienas veikiantis egzempliorius. Nepalyginamai populiaresnis yra trimis metais vėliau dienos šviesą išvydęs „Nokia 3110“, kurių skaičius peržengia trijų šimtų ribą. Šis išmanusis išpopuliarėjo dėl valdymo, naudojant vos vieną navigacinį mygtuką, tais laikais ganėtinai didelio 4×13 simbolių ekrano ir greitojo skambinimo priskirtiems kontaktams vienu klaviatūros klavišo paspaudimu. Telefono savininkams taip pat buvo prieinamas gausus 25 skambučio melodijų pasirinkimas“, – prisimena „Telia“ atstovas.

Nepaisant didelio amžiaus ir nuolat evoliucionuojančių mobiliųjų tinklų, šios „GSM 900“ standartą palaikančios senutėlės „Nokia“ toliau puikiai funkcionuoja – jomis be jokių problemų galima skambinti ir siųsti SMS žinutes. Dėl to panašaus amžiaus senų mobiliųjų tinkle netgi nežymiai daugėja.

„Jaunajai Z kartai seni mygtukiniai mobilieji telefonai yra toks pats mados klyksmas, kaip juostiniai fotoaparatai, kasetiniai grotuvai ar retro rūbai. Juose taip pat nėra susikaupti neleidžiančių socialinių tinklų programėlių ir nesustabdomo pranešimų srauto, tad kai kam jie gali pasitarnauti ir kaip savotiška detoksikacija nuo virtualaus pasaulio. Dėl minėtų priežasčių šios „muziejinės relikvijos“ vis dar nepraranda aktualumo ir greičiausiai į stalčių nenuguls net ir ateinančiais metais“, – senųjų mobiliųjų atgimimo prielaidas paaiškina T. Grinevičius.

Tačiau ekspertas ragina nepamiršti, kad nors 4G ar 5G palaikantys įrenginiai be įprastų skambučių, SMS žinučių ar naršymo internete galimybių turi ir nematomų funkcijų, tokių kaip telefono vietos siuntimas, kai atsitikus nelaimei skambinate 112. Kartu su tinklo pateikiama informacija skambučio metu užtikrinama, kad pagalba galės operatyviai ir tiksliai atvykti į tą vietą, kur jos reikia. „Kartais tai gali būti mirties ar gyvybės klausimas, o senieji 2G ryšį palaikantys telefonai tokių funkcijų neturi“, – atskleidžia „Telia“ atstovas.

Be to 2G ryšio talpumą jau dabar yra apie 50-100 kartų mažesnis nei 4G, o ilgainiui dalį 2G dažnių juostų perleidus naujesnei ryšio technologijai, talpumo ir pajėgumo skirtumas viršys 100 kartų.

Jau dabar „Telia“ tinkle VoLTE technologija atliekama daugiau nei 75 proc. visų skambučių, o 4G technologija persiunčiamų duomenų kiekis siekia 99,9 proc. 4G arba 5G ryšį palaikančių telefonų kiekis bendrovės tinkle jau siekia apie 90 proc. Būtent 4G ir VoLTE technologijų plėtra leido įmonei pirmajai Lietuvoje išjungti 3G technologiją, o jos naudotas dažnių juostas skirti 4G ryšio tinklo talpos bei padengiamumo didinimui. 

Technologijų tvarumo pavyzdys

Šiuolaikinių technologijų progresui kasmet vis dar lekiant septynmyliais žingsniais, senosios kartos mobilieji gali būti ir įkvepiantis tvarumo pavyzdys. Savo savininkams patikimai tarnaudami daugiau nei tris dešimtmečius, jie svariai prisidėjo prie atsakingų senkančių resursų naudojimo bei aplinką apsaugojo nuo daugybės elektronikos atliekų.

„Pastaraisiais metais išmaniųjų telefonų pramonė šia problema rimtai susirūpino. Naujai gaminamuose įrenginiuose naudojama vis daugiau perdirbtų medžiagų, o praėjusią savaitę naujausią flagmanų „Galaxy S24“ liniją pristačiusi „Samsung“ įsipareigojo jiems atnaujinimus teikti net septynerius metus. Šie pažangūs įrenginiai dėl savo technologinio kompleksiškumo galimai nesulauks tokio likimo, kaip jų protėviai, tačiau moderni programinė įranga reikšmingai padidins jų ilgaamžiškumą ir paskatins atsakingą vartojimą technologijų rinkoje“, – tendencijomis dalinasi ekspertas.

Kita vertus, seni mobilieji ir išmanieji tvarumo tikslų padeda siekti tik tada, kai yra aktyviai naudojami. Deja, didelė dalis lietuvių atgyvenusius ar sugedusius įrenginius vis dar dažnai palieka dulkėti stalčiuje, kol galiausiai jie pavirsta tomis pačiomis elektronikos atliekomis. Kur kas geresnis sprendimas būtų jiems suteikti antrą gyvenimą, juos perleidžiant naujam savininkui. Senus telefonus atiduoti galima visuose „Telia“ salonuose, kur jie bus teisingai utilizuoti arba atnaujinti.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Atvirų durų diena Kaune: verslininkai kviečiami pažinti Rūmų bendruomenę

Nobelio medicinos premija už imuninės sistemos tyrimus skirta trims mokslininkams

Policija ir VSAT: apie surastus meteorologinius oro balionus informacijos neturime

Žiniasklaida: bankrutuoja dar vienas restoranas. „Piano Piano” žlugimas

„Sustiprink mūsų tikėjimą!” (Lk 17, 5), 27 eilinis metų sekmadienis

Siūlo palikti galimybę pacientams primokėti už nemedicinines paslaugas

Vyks įspėjamasis kultūros bendruomenės streikas: tikslas – atskirti ministeriją nuo „Nemuno aušros“

Ginče dėl Kauno Čiurlionio koncertų rūmų „Infes“ neturės atlyginti 10 mln. eurų žalos savivaldybei

Stasys Buškevičius. Darbo rinkos ateitis: kaip išsaugoti žmones, o ne tik darbo vietas

Mokytojų diena: už skaičių – žmonės

„Žalgiris” nukovė ir Eurolygos čempionus

Savivaldybės: kitąmet šildymo išlaidų kompensacijoms gali trūkti apie 60 mln. eurų

Prezidentas pasirašė dekretą dėl Adomavičiaus atsistatydinimo

Premjerė: kultūros ministras turi priimti sprendimą palikti pareigas

Dėl asfaltavimo darbų trumpam uždaroma dalis Birželio 23-iosios ir Partizanų gatvių sankirtos

Teismas pradėjo nagrinėti Rupšio dantų implantų bylą: buvęs kariuomenės vadas kaltės nepripažįsta

Kuriasi disleksijos sutrikimą turinčiuosius atstovaujanti asociacija

Du neteisėtai disponavę kvaišalais kauniečiai siunčiami už grotų

Senamiestyje – darbymetis: Rotušės aikštėje iki lapkričio vidurio uždaromas eismas transportui

Dar vienas gaisras Laisvės alėjoje: degė šiukšlės

Kauno ligoninėje mirė susižalojęs vyras

„Žalgiris” įspūdingai pradėjo Eurolygos sezoną

IN MEMORIAM aktorei Milei Šablauskaitei

Nuteistas kelyje Kaunas-Vilnius policininką pražudęs vairuotojas

VSAT: dėl pažeidėją galimai nužudžiusio pareigūno pasisakys teismas

Kremliaus karo ekonomika skurdina Rusijos regionus

Ruginienė: derybinė grupė ieškos sprendimų dėl „aušriečiams“ atitekusios Kultūros ministerijos

Jonavos meras neatvyko į Lobovo bylos posėdį, politikui gresia atvesdinimas

Mokėsi užsieniečių integracijos ypatumų

Tyrimas: draudimas moksleiviams vakarais naudotis išmaniaisiais telefonais gerina miegą ir pasiekimus mokykloje

Siūloma sujungti Nacionalinę sporto agentūrą ir Nacionalinę sporto tarybą: pirmininką skirtų Vyriausybė

Kodėl dalis dešiniųjų pažiūrų visuomenininkų ir žiniasklaidos atstovų įsivaizduoja galintys valdyti visuomenės nuomonę?

Kaune neblaivus vyras pripurškė dujų apsaugos darbuotojui į veidą

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga atsisako prezidento globos

Kodėl pastolių nuoma tampa išmintingu pasirinkimu?

Lietuvos muziejų asociacija jungiasi prie streikuojančios kultūros bendruomenės

Kaišiadorietiškos linksmybės – pinigingos?

Kauniečiams duris atverė naujas Šilainių baseinas

Spalio mėnesį Kauno senjorų lauks kava ir įdomūs pokalbiai

Pasieniečiai dėl suklastotų dokumentų į Lietuvą neįleido 7 Rusijos piliečių

Sulaikytas galimai prieš moterį smurtavęs Karo policijos pareigūnas

Laisvės alėjoje, kaip įtariama, padegta kavinė

„Ikea“ padegimu kaltinamam jaunuoliui siūloma skirti ketverių metų laisvės atėmimo bausmę

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone rugsėjo 29 – spalio 5 dienomis

Šakalienė tikisi, kad per artimiausias savaites Seimą pasieks projektai dėl naujo poligono

Trapecinė stogo skarda

Kokia sienų spalva 2025 metais dominuoja Lietuvos interjeruose?

Rūšinė arbata ir kombučia tiesiai iš ūkių

Kam reikalingas renginių organizavimas? Privalumai ir praktika

Odoo verslo valdymo sistema: įgyvendinimas ir pagrindiniai privalumai

Kaip kauniečiai gali pasiruošti artėjančiai žiemai: ekonomiški sprendimai ir dažniausios klaidos

Dažniausios klaidos po antakių permanento procedūros

Virtualių pergalių sezonas: kaip sekti svarbiausius e-sporto įvykius per metus

Kaip protingai išsikeisti valiutą prieš kelionę: Lenkijos zlotas ir Norvegijos krona praktiškai

Leiputė apie naująjį ministrą Adomavičių: tikimės, bent jau nesugadins kultūros sektoriaus

Šmeižtu kaltinti žurnalistai Janutienė, Pauliuvienė ir Jančys lieka išteisinti

Už nepilnamečių tvirkinimą nuteistas Jakštys nesutinka su kalėjime jam skirta skatinimo priemone

Spektaklis „Žemė” – dialogas tarp tautų kultūrų, suvienytas bendro laisvės troškimo

„Kovok šauniąją tikėjimo kovą” (1 Tim 6, 12) 26 eilinis sekmadienis

Kaune socialinės akcijos metu surinkta 30 tonų atliekų

STT: traktorių registro tvarkoje fiksuojamos kyšininkavimo bei papirkimo rizikos

Įstatymo pataisa leis sumažinti PSD įmokų skirtumą tarp dirbančiųjų ir valstybės lėšomis draudžiamų gyventojų

Valentinavičius: politikams žurnalistai objektyvūs tada, kai apie juos gražiai kalba

Tarptautinis paralimpinis komitetas panaikino Rusijos ir Baltarusijos suspendavimą

Antarktidos paslaptys: tirpstantis ledas ir netikėti prieaugiai

Prano Mažylio gimdymo namai Kaune užveria duris: nutrūkusi istorinė gija demografinės katastrofos akivaizdoje

Palangos meras: savaitgalį vyksiančiame Čiurlionio renginyje naujasis kultūros ministras nepageidaujamas

Prie URM – Palestinos rėmėjų piketas: reikalauja apsaugoti į Gazą plaukiančią flotilę

Vytauto parke atverta atnaujinta Kauno Miko Petrausko scenos menų mokykla

„Aušriečiai“ ištrynė „Facebook“ įrašą, kuriame kritikavo kultūrininkų protesto dalyvius

Kibernetinis saugumas šiandien: praktiška informacija įmonių vadovams

Adomavičiui tapus ministru, atsistatydina Literatūros taryba: jaučiamės apgauti ir pažeminti

Iniciatyvos Kaunui: bėgimo renginys išaugęs į sporto šventę

Menininkams atsiribojant nuo Prezidentūros, Nausėdos patarėjas sako – vykstantys procesai niekam nėra malonūs

Lietuvoje atvertas dar vienas dronų mokymų centras „Airtech“

Nuo kitų mokslo metų pirmąja užsienio kalba moksleiviai galės rinktis ispanų

Prie Prezidentūros kultūros bendruomenė protestuos dėl Adomavičiaus paskyrimo ministru

Stanislovas Buškevičius. Palestinos pripažinimas: iš idėjos ar iš baimės?

Vidmantas Janulevičius. Dronų siena: naujo karo ekonomika ir Lietuvos atsakomybė

Kaune ant tilto išsiliejus degalams, uždaroma viena eismo juosta

Ministro patarėja: statome tvoras, bet nesprendžiame problemų – kodėl kalėjimų sistema neveikia

Tarptautinis festivalis „Baltų raštai 2025“: ieškant savosios Laimės

Adomavičius ramina protestuoti pasirengusią kultūros bendruomenę: dėsiu visas pastangas atrasti konsensusą

Kaune siūlomas sprendimas parkavimo chaosui prieš didžiuosius metų renginius

Ar visi žmonės gali pasiimti kreditą internetu?

Vytautas Radžvilas apie tikrąsias Nacionaliniame susivienijime vykstančio vidaus konflikto priežastis

Robertas Kaunas siūlo svarstyti padangų depozito sistemą: „Naudotų padangų kalnai rodo, kad dabartinė tvarka neveikia“

„Čekiukų“ byloje teisiamas Kaišiadorių meras Čėsna: kaltės nepripažįstu, ginsimės teisme

Užimtumo tarnyba fiksuoja Kauno regione augantį medicinos darbuotojų poreikį

Kabišaitis: algų padidinimas nepadėjo pritraukti naujų teisėjų

Nausėda apie „aušriečių“ kandidatą į ministrus: man svarbu suprasti, ar žmogus savyje turi kultūros geną

Teismas skelbia nuosprendį riaušių prie Seimo byloje: Kandrotui-Celofanui skirti ketveri metai nelaisvės

Baltų vienybės diena – daugiau nei tik kalendoriaus data

Renginių scena, kur Kaunas atsiveria iš naujo

Žurnalistų profesionalų asociacija kreipėsi į generalinę prokurorę: piktinasi darbo metodais

Ąžuolyno bibliotekos istorija atsiveria visuomenei

„Nemuno aušra“ iš socialdemokratų perims Kultūros ministerijos portfelį

„Negalite tarnauti Dievui ir Mamonai” (Lk 16, 13) 25 eilinis sekmadienis

Skaudi žinia: mirė architektas Audrys Karalius

Seime – naujas siūlymas dėl pamokų lytiškumo temomis

Paskirtoji kultūros ministrė: priemonių planas dėl kovos su dezinformacija turėtų būti parengtas iki gruodžio

Trumpas teigia, kad neigiamas jo nušvietimas žiniasklaidoje yra „neteisėtas“

Atvirų durų diena Kaune: verslininkai kviečiami pažinti Rūmų bendruomenę

2025-10-06

Nobelio medicinos premija už imuninės sistemos tyrimus skirta trims mokslininkams

2025-10-06

Policija ir VSAT: apie surastus meteorologinius oro balionus informacijos neturime

2025-10-06

Žiniasklaida: bankrutuoja dar vienas restoranas. „Piano Piano” žlugimas

2025-10-05

„Sustiprink mūsų tikėjimą!” (Lk 17, 5), 27 eilinis metų sekmadienis

2025-10-05

Siūlo palikti galimybę pacientams primokėti už nemedicinines paslaugas

2025-10-05

Vyks įspėjamasis kultūros bendruomenės streikas: tikslas – atskirti ministeriją nuo „Nemuno aušros“

2025-10-05

Ginče dėl Kauno Čiurlionio koncertų rūmų „Infes“ neturės atlyginti 10 mln. eurų žalos savivaldybei

2025-10-04

Stasys Buškevičius. Darbo rinkos ateitis: kaip išsaugoti žmones, o ne tik darbo vietas

2025-10-04

Mokytojų diena: už skaičių – žmonės

2025-10-04

„Žalgiris” nukovė ir Eurolygos čempionus

2025-10-04

Savivaldybės: kitąmet šildymo išlaidų kompensacijoms gali trūkti apie 60 mln. eurų

2025-10-04

Prezidentas pasirašė dekretą dėl Adomavičiaus atsistatydinimo

2025-10-03

Premjerė: kultūros ministras turi priimti sprendimą palikti pareigas

2025-10-03

Dėl asfaltavimo darbų trumpam uždaroma dalis Birželio 23-iosios ir Partizanų gatvių sankirtos

2025-10-03

Teismas pradėjo nagrinėti Rupšio dantų implantų bylą: buvęs kariuomenės vadas kaltės nepripažįsta

2025-10-03

Kuriasi disleksijos sutrikimą turinčiuosius atstovaujanti asociacija

2025-10-03

Du neteisėtai disponavę kvaišalais kauniečiai siunčiami už grotų

2025-10-03

Senamiestyje – darbymetis: Rotušės aikštėje iki lapkričio vidurio uždaromas eismas transportui

2025-10-03

Dar vienas gaisras Laisvės alėjoje: degė šiukšlės

2025-10-03

Kauno ligoninėje mirė susižalojęs vyras

2025-10-03

„Žalgiris” įspūdingai pradėjo Eurolygos sezoną

2025-10-02

IN MEMORIAM aktorei Milei Šablauskaitei

2025-10-02

Nuteistas kelyje Kaunas-Vilnius policininką pražudęs vairuotojas

2025-10-02

VSAT: dėl pažeidėją galimai nužudžiusio pareigūno pasisakys teismas

2025-10-02

Kremliaus karo ekonomika skurdina Rusijos regionus

2025-10-01

Ruginienė: derybinė grupė ieškos sprendimų dėl „aušriečiams“ atitekusios Kultūros ministerijos

2025-10-01

Jonavos meras neatvyko į Lobovo bylos posėdį, politikui gresia atvesdinimas

2025-10-01

Mokėsi užsieniečių integracijos ypatumų

2025-10-01

Tyrimas: draudimas moksleiviams vakarais naudotis išmaniaisiais telefonais gerina miegą ir pasiekimus mokykloje

2025-10-01

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos