Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dieną – pasaulinėje parodoje „EXPO 2025 Osaka“ įvykusi Lietuvos nacionalinė diena tapo ryškiu kultūriniu akcentu. Lietuvos nacionalinės dienos ašimi tapo oficiali valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija, kūrybinis projektas „MKČ Lab“, dedikuotas M. K. Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms, ir Tautiškos giesmės giedojimas subūręs Baltijos paviljono komandą ir Nacionalinės dienos atlikėjus.
„Šiemet minime žymaus Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines. Jo muzika skamba čia – Osakoje bei visoje Japonijoje – toliau tiesdama tiltus tarp mūsų itin draugiškų tautų. Tikiu, kad Lietuvos ir Japonijos jau solidžią patirtį turintys dvišaliai santykiai ir toliau stiprės. Kad bendradarbiaus ne tik institucijos, bet ir žmonės, norintys kurti tvaresnį, pažangesnį ir demokratiškesnį pasaulį“, – Osakoje kalbėjo Vyriausybės kancleris.
Lietuvos nacionalinė diena „EXPO 2025 Osaka“ leido pažvelgti į Lietuvą kaip kūrybingą valstybę, turinčią giluminį vaizduotės šaltinį – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybą.
„Džiaugiuosi, kad Pasaulinės EXPO parodos lankytojai turėjo unikalią galimybę susipažinti su Lietuvos genijaus M. K. Čiurlionio kūryba, jo meninėmis ir filosofinėmis vizijomis, kurios kviečia suvokti žmogų kaip nuolatinės kūrybinės veiklos erdvę. M. K. Čiurlionio kūryba žiūrovams ir klausytojams leido pajusti nuoseklią kaitą ir nekasdienį vyksmą tarp Lietuvos ir Japonijos, muzikos ir dailės, teksto ir balso. M. K. Čiurlionis prabilo kaip esminga kultūrinė jungtis, susiejusi klasikinį ir šiuolaikinį skambesį, skirtingas išraiškos formas“, – sako Lietuvos generalinė komisarė, ambasadorė Lina Antanavičienė.
Lietuvos nacionalinė diena EXPO 2025 šįkart yra ypatinga, nes pristatome ne tik Lietuvą, bet ir Čiurlionį, kurį Japonai jau žino ir mėgsta. O šių metų meninėje programoje, kaip ir Čiurlionio kūryboje, susipina ir garsas ir vaizdas. Vaizdo medžiagos pagalba bus pristatomi M.K.Čiurlionio paveikslai, jo pagrindiniai įkvėpimo šaltiniai – Lietuvos gamta, miškai, jūra kurių fone matysime gausų Lietuvos atlikėjų būrį. Nacionalinės dienos programa „MKČ Lab” pristato LIetuvą kaip autentišką, žalią bei modernią šalį, – sako projekto organizatorius, Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovas Nerijus Masevičius.
Skambiausi vardai ir vaizduotės jungtys
Lietuvos nacionalinės dienos programoje Osakoje žiūrovai gyvai išvydo žinomus Lietuvos menininkus, pelniusius pripažinimą ir didžiausiose pasaulio scenose: saksofonininką Petrą Vyšniauską, pianistą Petrą Geniušą, kanklininkę Aistę Bružaitę, violončelininką ir elektroninės muzikos kūrėją Justą Kulikauską.
Lietuvą skirtingais balsais ir formomis atvėrė Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (vadovas Modestas Barkauskas), Lietuvos kariuomenės orkestras (vadovas kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas), choras „Aidija“ ir Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (vadovas Romualdas Gražinis).
„MKČ Lab“ erdvėse pasirodė ir vargonininkė Karolina Juodelytė bei kariljonininkas iš Japonijos Toru Takao, aranžavęs ne vieną M. K. Čiurlionio kūrinį. Šioje specialioje programoje jis sukūrė ypatingą ryšį tarp dviejų valstybių, skirtingų kultūrų, bendro pasaulio.
Šiuolaikinėmis vizualinėmis ir garsinėmis formomis praturtinto koncerto programoje skambėjo M. K. Čiurlionio, Fausto Latėno, Nijolės Sinkevičiūtės, Kipro Mašanausko, J. Kulikausko ir japonų kūrėjo Michio Miyagi kūriniai, sujungti į vientisą muzikinį audinį, klausytojams ir žiūrovams prabilę ir vaizdo kalba – būtojo laiko idėjos žmogaus vaizduotės laboratorijoje čia pat virto dabarties ir ateities vizijomis.
Minint Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dieną, 21 val. vietos laiku, prie Baltijos paviljono, vedama Geniušo bei P. Vyšniausko suskambės ir „Tautiška giesmė“, kuri šiemet pradės vienybės bangą iš „Tekančios saulės šalies“, keliausiančią per žemynus ir bursiančią lietuvius visame pasaulyje.
Pasaulinėje „EXPO 2025 Osaka“ parodoje Lietuva dalyvauja kartu su Latvija Baltijos šalių paviljone, kuriame pristatomos šalys ir Baltijos regionas, atskleidžiamas gamtos, žmogaus ir technologijų santykis, kviečiama prisidėti prie mūsų planetos išsaugojimo. Lietuvos dalyvavimą parodoje organizuoja ir koordinuoja Vyriausybės kanceliarija.