Granuliniai šildymo katilai – inovatyvus įrenginys, suteikiantis galimybę efektyviai šildyti namus. Nors granulines šildymo sistemas sudaro daugybė skirtingų komponentų, tačiau granulinis katilas yra laikomas pačiu svarbiausiu.
Šiomis dienomis yra kelių skirtingų tipų granulinių katilų, kurie tarpusavyje skiriasi ne tik savo surinkimo kokybe, tačiau taip pat ir funkcionalumu. Pagrindiniai granulinių katilų tipai – automatiniai ir rankiniai. Tiek automatinių, tiek ir rankinių katilų kūrenimui yra naudojamos tokios pačios medžio granulės. Dėl šios priežasties šildymo sistemas besirenkantys žmonės ne visuomet supranta, kokie yra pagrindiniai automatinių bei rankinių granulinių katilų skirtumai. Taigi, kuo skiriasi automatiniai ir rankiniai granuliniai katilai bei kokį variantą šiandien pasirinkti yra geriausia?
Rankiniai granuliniai katilai
Rankiniai granuliniai katilai – medienos granulėmis kūrenamos šildymo sistemos, reikalaujančios kiek daugiau priežiūros. Įprastai ši priežiūra būna tiesiogiai susijusi su granulių deginimui skirtos krosnies papildymu kietuoju kuru.
Ypač didelio dėmesio rankiniai granuliniai katilai reikalauja šildymo sezono metu. Žinoma, šis dėmesys, kurį reikia skirti rankiniams granuliniams katilams šildymo sezono metu taip pat paprastai gali būti įvardijamas kaip reguliarus katilo užpildymas medienos granulėmis. Kaip ir sufleruoja katilo pavadinimas, visas šis procesas turi būti vykdomas rankiniu būdu. Tai reiškia, jog granuline šildymo sistema besinaudojantis asmuo turi granulių kūrenimui skirtą krosnį užpildyti kuru rankiniu būdu.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog rankinis krosnies užpildymas medienos granulėmis yra vienintelis veiksmas, kurį yra būtina atlikti norint mėgautis papildomu šilumos šaltiniu namuose. Deja, tačiau rankiniais granuliniais katilais besinaudojantys žmonės taip pat turi rankiniu būdu atlikti ir pelenų šalinimo procesą.
Automatiniai granuliniai katilai
Priešingai nei rankiniai granuliniai katilai, automatiniu funkcionalumu pasižymintys šio tipo šildymo įrenginiai jų naudotojams suteikia galimybę mėgautis papildomu patogumu. Būtent automatiniai granuliniai katilai didžiąją dalį darbo geba atlikti autonomiškai, o tai jų naudotojams padeda sutaupyti daug laiko.
Vienas iš pagrindinių bei esminių reiškinių, padedančių sukurti patogumą – automatinio granulinio katilo gebėjimas kuro kūrenimui skirtą krosnį užpildyti medienos granulėmis automatiškai. Tai reiškia, jog automatinį funkcionalumą turintys katilai geba suprasti, kuomet krosnį reikia papildyti granulėmis ir šį veiksmą atlikti savarankiškai.
Didelę įtaką bendram automatinio granulinio katilo naudojimosi patogumui daro ir tai, jog būtent automatiniai granuliniai katilai geba automatiškai uždegti bei užgesinti krosnyje esančias medienos granules priklausomai nuo to, kokio kiekio šilumos reikia išskirti į aplinką.
Šiluminėse sistemose, pasižyminčiose automatiniu funkcionalumu yra integruoti specialūs termostatai, kurie nuolat stebi temperatūrą ir suteikia galimybę katilams reaguoti į temperatūros pakitimus. Tai reiškia, jog pajautęs aplinkos temperatūros sumažėjimą, katilas automatiškai užsikuria ir vėl pradeda skleisti šilumą.
Automatiniai granuliniai katilai – brangesnis pasirinkimas
Akivaizdu, jog automatiniai granuliniai katilai yra kur kas sudėtingesni inžineriniai įrenginiai, kurių gamyba reikalauja ir automatinį funkcionalumą užtikrinančių komponentų. Įprastai šie komponentai yra kiek brangesni, todėl ir pačių automatinių katilų gamyba taip pat yra brangesnė. Nepaisant didesnės kainos, automatinius granulinius katilus vis dėlto pasirinkti yra tikrai verta. Pagrindinė to priežastis – papildomas patogumas bei galimybė sutaupyti laiko. Automatiniais granuliniais katilais besinaudojantys žmonės autonominį funkcionalumą turinčių katilų teikiamais privalumais ypač džiaugiasi šildymo sezono metu. Tuo tarpu rankinius katilus turintiems žmonėms neretai tenka šildymo sistemai skirti kur kas daugiau dėmesio.