Nors, pasibaigus pavasarinei paukščių migracijai, paukščių gripo grėsmė atslūgo, specialistai sako, kad neverta atsipalaiduoti – įvykiai kaimyninėje valstybėje Lenkijoje bei kai kuriose kitose šalyse verčia nerimauti.
Lenkijos žiniasklaida skaičiuoja, kad šalyje vien pirmąjį šių metų ketvirtį fiksuota mažiausiai keliolika paukščių gripo protrūkių paukštininkystės ūkiuose. Štai, vasarį židinys nustatytas Didžiosios Lenkijos vaivadijoje – fermoje viename Ostruvo apskrities kaime teko sunaikinti 21 tūkst. ančių. Po kelių dienų Lenkijos naujienų agentūra PAP pranešė apie dar didesnę nelaimę Ostruvo apskrityje. Paukščių gripas užfiksuotas kalakutų fermoje. Jos savininkams teko sunaikinti 175 tūkst. kalakutų.
Didžiosios Lenkijos vaivadijos veterinarijos tarnybos teigimu, situacija buvo suvaldyta, bet viruso protrūkiai kartojasi, o tai labai pavojinga, mat šioje pietinėje šalies dalyje yra daugiausiai paukštininkystės ūkių ir fermų. PAP priduria, kad nuo šių metų pradžios vien Didžiosios Lenkijos vaivadijoje labai patogeniško paukščių gripo protrūkiai nustatyti iš viso keturiose apskrityse.
Užsikrėtė ir žmogus
Pernai liepą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė ir apie pirmuosius paukščių gripo atvejus tarp kačių (šiemet tokių taip pat užfiksuota). Tą patį mėnesį Suomijoje paskelbta apie paukščių gripu užsikrėtusius kailinius žvėrelius. Naujienų agentūros AFP duomenimis, dėl paukščių gripo protrūkių Suomijos verslininkams teko sunaikinti 120 tūkst. lapių ir audinių.
Gegužės 22 dieną pranešta apie pirmąjį žmogų užsikrėtusį paukščių gripo virusu Australijoje. Teigiama, kad vaikas, kuriam diagnozuotas H5N1 gripo virusas, juo užsikrėtė kelionėje į Indiją, kai žaidė su vištomis. Grįžęs viruso jis, anot specialistų, niekam neperdavė. Tiesa, tą pačią dieną pranešta ir apie didelį paukščių gripo protrūkį vienoje fermoje Viktorijos valstijoje.
Lietuvoje – ramiau
Lietuvoje paukščių gripo perdavimo žmogui atvejų nebuvo. Tačiau įprastų šios ligos židinių kartais užfiksuojama. Štai, pernai gruodį paukščių gripas nustatytas Marijampolės rajono kalakutų ūkyje.
Visgi Lietuvoje tiek veterinarijos priežiūros institucijos, tiek verslas, deda maksimalias pastangas viruso išvengti. Tad jo protrūkiai mūsų šalyje, palyginti su Lenkija, yra reti.
„Už Lietuvos ūkius galime garantuoti. Tuo metu Lenkijoje paukščių gripo atvejai reguliariai kartojasi, nes šioje šalyje visas gamybos ciklas vyksta decentralizuotai, tai yra, vienur paukščiai užauginami, kitur gaminami produktai. Paukščių auginimas vyksta mažuose ūkiuose, išsimėčiusiuose skirtinguose šalies regionuose. Kaip kuriame užtikrinama biosauga, kaip griežtai ji vykdoma – sunku pasakyti, bet praktiškai matome, kad šioje šalyje paukščių gripas plinta ganėtinai lengvai“, – sako Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Gytis Kauzonas.