Rugsėjo 26–28 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksta specializuota paroda „Gyvulininkystė 2024“. Parodos dalyviai kviečiami pagilinti žinias apie šiuolaikines tvarios gyvulininkystės technologijas ir inovacijas – pristatoma pašarų ruošimo, melžimo ir mėšlo tvarkymo įranga, vyksta edukacinės veiklos, degustacijos, laukia pramogų zona ir mugė. Šiemet pirmą kartą parodoje dalyvauja ir savo produkciją pristato žemės ūkio produktų perdirbėjai, tarp kurių ir pagrindinis parodos rėmėjas UAB „Biovela-Utenos mėsa“.
Gyvulininkystės verslas – tarp svarbiausių žemės ūkio verslo dalių
Atidarydama parodą VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė džiaugėsi, kad jau tradicine tampanti paroda vyksta VDU ŽŪA. „Akademijoje dirba bei mokosi gamtą ir technologijas mylintys žmonės, tai vieta, kur žemės ūkio verslas, asociacijos, žemės ūkio politikos formuotojai su mokslininkais visada randa galimybes spręsti kylančias problemas. Didžiuojuosi, kad esame viena iš Lietuvos mokslo institucijų, vykdančių bioekonomikos tyrimus, kurie svarbūs gyvulininkystės ūkiams. Gyvulininkystės verslas – viena svarbiausių žemės ūkio verslo sudedamųjų dalių, šalia augalininkystės ir kitų žemės ūkio sektorių. Tikimės, kad šioje parodoje jėgas suvienys ir dar daug metų bendras veiklas vystys, kuriamas inovacijas pristatys ne tik žemės ūkio įmonės, ūkininkai, bet ir servisu bei infrastruktūra besirūpinančios žemės ūkio įmonės, perdirbėjai ir vartotojai“, – pristatydama parodą kalbėjo VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. A. Miceikienė.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius atkreipė dėmesį, kad paroda yra galimybė kurti sinergiją tarp mokslo, jaunimo, studijų, ūkininkų, technikos naujovių ir jų diegimo ūkiuose. „Svarbu, kad paroda vyksta VDU ŽŪA, galime tuo pasidžiaugti, nes tai puikus įrodymas, kad mokslas reikalingas, kad VDU ŽŪA yra mokslo ir ūkio visų technologijų sąsajų vieta“, – įžvalgomis dalijosi K. Starkevičius.
Kviečia susipažinti su medaliais apdovanotais eksponatais, gyvulininkystės inovacijomis ir aktualijomis
Parodos organizatoriai siekia, kad parodoje įdomios ir naudingos informacijos gautų ne tik gyvulininkystės ūkių savininkai ar verslininkai, bet ir visi susidomėję gyvulininkystės naujienomis ir inovacijomis. VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) Parodų organizavimo skyriaus vadovė dr. Rima Pranaitienė atkreipia dėmesį, kad be gausios gyvūnų ekspozicijos, parodos svečiai gali aplankyti gyvulininkystės technikos ekspoziciją, susipažinti su pašarų ruošimo įranga, krautuvais, melžimo ir mėšlo tvarkymo įranga. Įmonės pristato gyvulių ir paukščių pašarų priedus, mėšlui tvarkyti sukurtus produktus, įvairias paslaugas gyvulininkystės ūkiams.
Parodoje taip pat galima apžiūrėti parodos medaliais apdovanotus eksponatus. Inovatyviausiais eksponatais šiais metais pripažinti: aerobinį puvimą skatinanti ekologiška priemonė PENERGETIC K, skirta mėšlui, kompostui ir bioatliekoms skaidyti (UAB „Bioenergy LT“), mėšlo surinkimo robotas LELY DISCOVERY COLLECTOR (AB „Lytagra“), teleskopinis krautuvas MERLO TF42.7 TTCS-136 (UAB „Rovaltra“).
Veislių įvairovė ir geriausiųjų demonstracijos
Asociacijos ir ūkininkai parodoje pristato įvairių veislių ūkinių gyvūnų atstovus, tarp jų ir atrinkti išskirtiniai parodos eksponatai. Ekspertų komisija įvertino parodoje „Gyvulininkystė 2024“ eksponuojamus veislinius gyvūnus ir geriausiu iš visų gyvūnų pripažino Gintauto Migonio Angus veislės galviją (ind. Nr. LT000008711236). Geriausiu iš mėsinių galvijų išrinktas to paties augintojo Angus veislės galvijas (ind. Nr. LT0000087112236) Geriausio iš pieninių galvijų įvertinimą gavo Griškabūdžio ŽŪB Holšteinų veislės galvijas (ind. Nr. LT0000009099454). Geriausiu iš avinų išrinktas Eimantės Laucevičienės Sufolkų veislės avinas (ind. Nr. LT1283305).
Renginio metu galima ne tik pamatyti, bet ir daugiau sužinoti apie įvairias gyvulių rūšis, veisles, gyvūnų auginimo ir priežiūros subtilybes, dalyvauti gyvūnų demonstracijose ir parodomuosiuose vertinimuose. Eksponuojami žirgai, pieniniai ir mėsiniai galvijai, avys, ožkos, triušiai, paukščiai, netgi alpakos – iš viso apie pusę tūkstančio skirtingų veislių gyvūnų. Parodoje galima išvysti ne tik iš kitų šalių į Lietuvą atkeliavusias ir prigijusias veisles, bet ir senojo genotipo galvijus, nykstančių veislių gyvūnus – tai Lietuvos baltnugarių veislės, Lietuvos šėmųjų veislės galvijai, vištinės žąsys. Tikimasi daug diskusijų tarp gyvūnų augintojų, veislininkystės specialistų ir kitų suinteresuotųjų, nes kaip gerinti gyvūnų veislines savybes, produkcijos kokybę ir būti konkurencingiems, yra kasdienis klausimas“, – apie parodą pasakoja VDU ŽŪA VSPC direktorė Rita Petlickaitė.
Pristatė VDU ŽŪA mokslininkų kuriamus natūralius maisto priedus
VDU ŽŪA Inovacijų stende VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto Augalų biologijos ir maisto mokslų katedros mokslininkė, VDU Agroinovacijų centro Augalinių maisto žaliavų pasterizacijos ir Augalinių maisto medžiagų biofermentacijos laboratorijų vadovė prof. dr. Elvyra Jarienė ir j.m.d., doktorantas Aistis Petruškevičius parodos dalyviams pristatė biofermentacijos laboratorijoje išgautus augalinius ekstraktus. „Mūsų laboratorijoje pagaminti ekstraktai tirštinami ir koncentruojami, pagaminami milteliai, kurie vėliau, kaip natūralūs maisto priedai, naudojami kitų produktų praturtinimui. Gauti milteliai gali suteikti patrauklią spalvą, kvapą, skonį, pridėti sveikatai naudingų junginių, priklausomai nuo naudojamos žaliavos cheminės sudėties. Parodoje pristatome paprastojo lazdyno ir baltojo šilkmedžio lapų, suktaspyglės pušies spyglių, rudeninės snaudalės žiedų, valgomojo sausmedžio uogų ir paprastosios gervuogės išspaudų ekstraktus“, – apie biofermentacijos laboratorijoje kuriamus ekstraktus kalba mokslininkai.
Vienas iš įdomesnių pavyzdžių – parodoje pristatomas šilkmedžio lapų ekstraktas. „Mokslininkai nustatę, kad šilkmedžio lapuose yra nemažai medžiagų, galinčių padėti cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, todėl šilkmedžio lapų milteliais praturtinti maisto produktai ne tik patrauklesnės išvaizdos, bet ir naudingi sveikatai. Ekstraktų gamybai naudojame tik vietines žaliavas, šilkmedžių lapai rinkti iš netoliese esančio ūkio. Dar vienas laboratorijos produktų išskirtinumas – jie kuriami naudojant beatliekę technologiją. Gervuogių išspaudų ekstraktas – vienas iš labiausiai parodos lankytojus nustebinančių beatliekės technologijos pavyzdžių, nes panaudojame tai, ką įprasta išmesti kaip nenaudingą šalutinį produktą. Šių išspaudų ekstraktas labai intensyvios spalvos ir dėl antioksidacinių savybių naudingas sveikatai“, – pasakoja prof. dr. E. Jarienė.
Visas parodos dienas antrajame paviljone esančiame VDU ŽŪA stende mokslininkai kviečia susipažinti su išskirtiniais produktais ir technologijomis.
Konferencijoje – apie tvariosios gyvulininkystės iššūkius ir galimybes
Parodoje rugsėjo 26–27 d. vyksta VDU ŽŪA kartu su LSMU Veterinarijos akademija organizuojama konferencija „Tvarioji gyvulininkystė: iššūkiai ir galimybės“. Pirmosios dienos pranešimai orientuoti į gyvūnų veislininkystės klausimus ir paramos priemones gyvulininkystės ūkiams, antroji diena skirta gyvūnų sveikatingumo ir ligų prevencijos klausimams.
Abi dienas vyksta diskusijos, dalijimasis inovacijų diegimo ūkiuose gerąja patirtimi, be to, dalyvių lauks edukacinė programa apie jautienos vertingąsias savybes, kurios metu vyks ir jautienos degustacija. Išklausiusiems daugiau kaip pusę konferencijos pranešimų bus išduodami tai pažymintys sertifikatai.
Edukacinės veiklos ir žaidimų-pramogų zona
Atvykusiųjų į renginį laukia turininga parodos programa, kurioje – edukacinės veiklos, visoms amžiaus grupėms pritaikyta žaidimų-pramogų zona, parodos rėmėjų ir partnerių įsteigtų prizų dalybos.
Tikimasi, kad daug dėmesio sulauks įvairaus amžiaus lankytojams skirtos edukacinės veiklos. Šiemet vyksta ir triušių veislių pristatymai, siūlų iš triušių vilnos gamybos edukacijos. Alpakų ir lamų augintojų asociacija parodos lankytojus kviečia į alpakų veisimo, vilnos ir jos panaudojimo galimybių pristatymą, Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacija žiniomis dalysis karvių pieno sūrių gamybos edukacinio pristatymo metu. Lietuvos avių augintojų asociacija kviečia dalyvauti edukacinėje programoje „Vilnos kelias“. Lietuvos pieninių ožkų augintojų asociacija kviečia paragauti ir įsigyti pačių įvairiausių skonių sūrių. Dzūkijos krašto žirginio sporto klubo atstovai demonstruos savo atsivežtą žemaitukų veislės žirgą ir papasakos, kodėl jį pagrįstai galima laikyti vienu geriausių Lietuvoje. Lankytojų laukia ir kitos pramogos.
Vienas iš parodos rėmėjų yra LR Žemės ūkio ministerija. Parodos ir jos renginių lankymas yra nemokamas.