Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) neslepia savo piktdžiugos dėl Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, atstovaujančios Laisvės partijai, bei premjerės Ingridos Šimonytės, kuri yra konservatorė, žodžių, o taip pat laikysenos karo.
LSDP išplatintame pranešime spaudai nurodoma, kad A. Armonaitei teigiant, jog ji esą neprivalėjusi rūpintis jai pavaldaus „Litexpo“ pirkimo sandoriais ruošiantis NATO susitikimui, socialdemokratai atkreipia dėmesį į Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) išvadas Mat šios adresuotos būtent „laisvietės“ A. Armonaitės vadovaujamai Ekonomikos ir inovacijų ministerijai. VPT išvadose pirkimai pripažįstami neteisėtais.
„Prekių ir paslaugų pirkimo iš pasirinktų ar pažįstamų verslų negalima pateisinti sakant, kad Vyriausybė vėlavo priimti sprendimus arba kad viena ministerija nežinojo, ką daro kita ministerija. A. Armonaitei pavaldus „Litexpo“ dėl chaoso netgi kaltina NATO. Ausys linksta girdint tokius, atsiprašant, pasiteisinimus.
Kažkas turi prisiimti atsakomybę dėl valstybei padarytų nuostolių – juk neteisėtų pirkimų vertė yra daugiau nei 7 mln. eurų. Jei ne ministrai, tai Vyriausybės vadovė. Susidaro įspūdis, kad A. Armonaitė bando pabėgti nuo atsakomybės „pakišinėdama“ visus kitus – Užsienio reikalų ministerijos vadovą G. Landsbergį ir Vyriausybės vadovę Ingridą Šimonytę“, – sako Seimo narys, Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Gintautas Paluckas.
Tuo metu parlamentaras socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas akcentuoja VPT išvadą, kad Vyriausybės veikla negali būti prilyginta nenuspėjamiems įvykiams, kurie keistų įprastines viešųjų pirkimų procedūrų taikymo sąlygas.
„Litexpo“ žodžiais, „iki paskutinių pasiruošimo dienų“ buvo neaiškūs reikalavimai, I. Šimonytės sudarytos darbo grupės sprendimai vėlavo, Užsienio reikalų ministerijos nurodymai ir terminai buvo neprognozuojami ir pan. Dėl to neva ir nuspręsta prekes bei paslaugas pirkti skubos tvarka iš pasirinktų verslų. Bet chaosas Vyriausybėje nėra stichinė nelaimė ar avarija. Skubius pirkimus galėtų pateisinti nebent tokios nelaimės kaip žemės drebėjimai ar potvyniai“, – komentuoja K. Vilkauskas.
Socialdemokratams atrodo neįprasta Gabrieliaus Landsbergio tyla, kai jam pavaldžiai ministerijai verčiama kaltė dėl neteisėtų skubių pirkimų iš pasirinktų verslo subjektų.
„Gal abi ministerijos, premjerei tylomis pritariant, yra suinteresuotos, kad atsakomybės klausimas paskęstų miglose. Jie nevengia ir tiesiog įžūliai meluoti. Pavyzdžiui, A. Armonaitei pavaldus „Litexpo“ aiškina, kad tik gegužės mėnesį sužinojo reikalavimus susitikimo vizualiam apipavidalinimui, tad iki tol negalėjo pradėti viešojo pirkimo. Tačiau žiniasklaida ir net Respublikos prezidentas dar kovo mėnesį pristatė NATO patvirtintą logotipą. Žodžiu, meluoja ir neraudonuoja“, – komentuoja K. Vilkauskas.
Primename, kad VPT, įvertinusi „Litexpo“ pirkimus, nustatė pažeidimų. VPT iš viso įvertino aštuonis pirkimus, kurių bendra vertė daugiau negu 7 mln. eurų: „Techninio projekto (vizualizacijos, plano) NATO renginiui parengimo paslaugos“; „Konferencinės įrangos nuoma“; „Tinklo paslaugos ir jo veikimui reikalingų prekių pirkimas ir nuoma renginiui“; „Konstrukcijų nuoma“; „Dizainerio paslaugos“; „Apšvietimo įrangos nuoma“; „Konstrukcijų sumontavimo, išmontavimo darbų bei utilizavimo paslaugos suteikimo (Namo name statybos darbai)“; „Spaudos gamyba ir patalpų dekoravimas renginiui“.
***
Pabaigiant šią LSDP kritikos litaniją, verta priminti, kad A. Armonaitės vadovaujama ministerija išties sako nesanti nei kiek atsakinga už tai – kaip ir ką – perka „Litexpo”.
Primintina, kad A. Armonaitė viešai pareiškė kritiką mokesčių reformai, kurią stumia valdančiojoje koalicijoje dominuojantys konservatoriai. Pasak jos – geriau nebūtų niekas keičiama, nei reformuojama taip, kaip dabar siūloma. Politikė užtikrino, kad reformai ji bei jos partija nepritars ir toliau. I. Šimonytė dėl to viešai įsiuto.
Tikėtina, kad reitinguose ypač skęstanti Laisvės partija toliau mėgins gelbėtis oponuodama konservatorių sprendimams, kurie, jos lyderių nuomone, yra jų nepopuliarumo priežastis.
Pažymėtina, kad abiejų valdančiųjų partijų reitingai, jei rinkimai vyktų rytoj, nežada jiems nieko gero. Tiesa, kadencijos pradžioje, šios koalicijos lyderiai mėgdavo viešai ir arogantiškai sakyti, kad reitingai jiems neva nerūpi visai.
Artimiausi rinkimai į Seimą įvyks 2024 metų rudenį, tad galima laukti kovos ir retorikos, tarpusavio kaltinimų aštrėjimo.