Viena draudimo kompanija savireklamoje pristato pirmąjį Lietuvoje „Amžizmo barometrą“: pasitikrink ir ugdyk sąmoningumą. Toks šūkis. Bet kyla ir klausimas – koks valdžios reikalas, ką privati verslovė samdosi?
Tomas Čyvas
Viskas čia būtų gerai (žemiau esantis pranešimo spaudai tekstas dalimis neplėšomas), jei ne keli klausimai. Mat kova prieš „Amžizmą” užteršti visi socialiniai tinklai bei nacionaliniai eteriai. Kažkieno juk apmokėta. Ne senjorų juk.
Darbo pobūdis?
Pradėkime nuo sporto. Kada baigiasi profesionalios meninės gimnastės karjera? Kada jai prasideda vadinamasis amžizmas? Kada jis prasideda profesionaliam krepšininkui?
Kada tas amžizmas prasideda mūrininkui, betono ir lentų nešiotojui? O kada profesionaliam kariui desantininkui? Kada balerinai?
Kada neprisimenantiems pavardžių ir veidų bei šalių iškiliems prezidentams taip nenutinka?
Aš nekeikiu ir nesu linkęs bent kiek niekinti pagyvenusių žmonių. Pats jau nesu jaunuolis.
Bet palyginkite Ronaldą Reiganą ir Džo Baideiną. Partija ne ta pati? Taip. Bet ir Donaldas Trumpas teoriškai rerspublikonas. O realiai – senas marazmatikas bei avatiūristas.
Kaip krepšininkas turi laiku pasitraukti, jei jaučia, kad kojos nebelaiko, širdį permuša, taip ir politikai, nebepaeinatys statybininkai, balsą praradę operos solistai turi galėti oriai ir ramiai išeiti poilsin.
Propagandos tekstas
Ar kada susimąstei, kiek stereotipų apie amžių slypi tavo mąstyme? Draudimo bendrovė BTA žengia svarbų žingsnį kovoje su amžizmu (diskriminacija dėl amžiaus) ir pristato inovatyvų įrankį – „Amžizmo barometrą“. Tai pirmasis Lietuvoje toks interaktyvus testas, skirtas matuoti ir ugdyti visuomenės suvokimą apie amžizmo problemą.
„Amžizmo barometras“ – tai draugiškas, bet taiklus veidrodis, kuris padės kiekvienam pasitikrinti, kiek amžizmo yra jo požiūryje ar net kasdienėje kalboje.
„Tai ne šiaip pramoga – o kvietimas pasimatuoti savo požiūrį ir pradėti keisti jį ten, kur reikia. Barometras sukurtas ne tik tam, kad parodytų problemą, bet ir padėtų ją spręsti. Kaip elgiesi su kitais? Ką sakai? Ką galvoji? Ar tikrai tavo požiūris nepriklauso nuo šalia esančio žmogaus amžiaus? „Amžizmo barometras“ padės į šiuos klausimus atsakyti sąžiningai ir pradėti asmeninį pokytį“, – sako BTA draudimo direktoriaus pavaduotoja Laima Sereičikaitė.
Testo išskirtinumas – edukacinis komponentas. Pasirinkus atsakymą, vartotojas iškart gauna informatyvų paaiškinimą, kodėl vienas ar kitas požiūris gali būti žalingas.
„Mūsų tikslas – ne tik parodyti problemą, bet ir suteikti žmonėms žinių. Pasirinkęs atsakymą, žmogus iškart sužino, kodėl tam tikras požiūris gali būti laikomas amžizmu ir kokias pasekmes jis turi visuomenėje“, – paaiškina L. Sereičikaitė.
Paskata permąstyti savo požiūrį
BTA draudimo direktoriaus pavaduotoja atkreipia dėmesį, kad amžizmas yra viena labiausiai paplitusių, bet mažiausiai pastebimų diskriminacijos formų mūsų darbo rinkoje.
„Norime parodyti, jog šios problemos sprendimas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Kartais net paprasčiausias, neatsargiai pasakytas žodis, kuriuo apibūdiname vyresnio amžiaus žmogų, gali prisidėti prie amžizmo gyvavimo“, – teigia Laima Sereičikaitė.
„Amžizmo barometrą“ galite rasti ir į jo klausimus atsakyti: https://www.bta.lt/amzizmas. Šis interaktyvus testas padės atpažinti mūsų kasdienybėje slypinčius stereotipus ir suteiks galimybę permąstyti savo požiūrį į skirtingo amžiaus žmones.
„Amžizmas dažnai prasideda ne nuo sisteminių sprendimų, o nuo mūsų pačių minčių, nuo to, kaip mes žiūrime į kitą žmogų vien dėl jo amžiaus. Mes ne kaltiname, o kviečiame pasižiūrėti į save ir pradėti pokytį nuo savęs. Tikimės, kad šis įrankis ne tik atskleis problemos mastą, bet ir taps pirmuoju žingsniu keičiant situaciją. Žinios ir sąmoningumas – pirmas žingsnis į pokytį“, – pabrėžia L. Sereičikaitė.
Ketvirtadalis darbuotojų – vyresni nei 50 metų
Draudimo bendrovė BTA prieš kelias savaites pradėjo naują komunikacijos kampaniją, siekdama atkreipti dėmesį į diskriminaciją dėl amžiaus.Šios kampanijos tikslas – skatinti visuomenę atsikratyti su amžiumi susijusių stereotipų, ypač darbo rinkoje.
Pati BTA taip pat rodo pavyzdį – įmonėje 25 proc. darbuotojų yra vyresni nei 50 metų, o didžioji dalis esamų vadovų – įmonės viduje išaugę ir karjeros laiptais pakilę specialistai.
„Su stereotipais apie amžių kovojame kiekviename veiklos žingsnyje: formuodami įdarbinimo politiką, publikuodami darbo skelbimus, atrinkdami kandidatus, organizuodami darbo pokalbius. Taip pat – vertindami darbuotojų metinius pasiekimus, kurdami ugdymo programas, braižydami karjeros kelius ir skatindami ilgamečius darbuotojus“, – pasakoja L. Sereičikaitė.
Kova su tariamais stereotipais
Man pačiam, kitados, teko darbuotis draudime. Ir ten buvo vienas „Lietuvos draudimo” veteranas. Toks karaimas iš Trakų. Jam buvo virš 70-ies, bet jis gerai, lai gerai dirbo, kol galėjo. Ir klausimų kvailų nekėlė. Dabar jau velionis – amžiną jam atilsį.
O štai šitokios akcijos niekaip nėra tiems patiems senjorams reikalingos. Jos reikalingos prisidurti pinigėlio ar reklamos iš kokio nors fondo ar valdžios puotos stalo kauliuko sulaukti.
Kaip kovotojai su „Amžizmu” galėtų paaiškinti, kodėl maksimaliai apsunkintos galimybės vasarai įsidarbinti paaugliui? Kodėl net suknistu sovietmečiu galėjau laisvai nuo 14 metų padirbti gamykloje, idant mamai padėčiau? Kodėl prikurta kliūčių?
Svarbiausia, kad valdžia, nuolat stumianti tolyn pensijos galimą gavimo laiką, neturi jokios moralinės teisės paaiškinti privačiam verslininkui – ką jam samdytis į bendradarbius.
Kaip kovotojai su „Amžizmu” galėtų paaiškinti, kodėl maksimaliai apsunkintos galimybės vasarai įsidarbinti paaugliui? Kodėl net suknistu sovietmečiu galėjau laisvai nuo 14 metų padirbti gamykloje, idant mamai padėčiau? Kodėl prikurta kliūčių?
Ne valdžios reikalas. Ji tiesiog neturi net teisės į nuomonę. Nori samdo lietuvį, nori lenką. Nori moterį, nori vyrą. Nori paauglį, nori senjorą. Jam pelną reikia generuoti ir valdžios buhalterius išlaikyti. Savo valdiškose kontorėlėse ir buhalterijose kvotas nustatykite. Ir tą bjaurų „Sodros” pastatą nugriaukite Karoliniškėse. Avulis kitą kitur pastatys, pensininkus pasisamdęs, kovodamas prie „Amžizmą”. Gavęs valdiškų pinigų – greit. Greičiau už stadioną.
Bet visokių radikalių feminizmų, žaliųjų kursų, vaikoteisizmų ir amžizmų, socialinių lyčių kūrėjų – socialinių parazitų ir kenkėjų, galimai finansuojamų Vakarų civilizacijos priešų (tiesiogiai ar nekabai) tai nesustabdys. Ir būtent jie kalti, kad scenoje Putinas su Trumpu.
Mat prie tokių darbotvarkių, kai finansuojama ne gynyba, ne technologinis progresas, o idiotiški socialiniai konstruktoriai, Vakarų civilizacija pjaustosi sau venas, o priešai pametėja peiliukų.