2021 12 17
Bendruomenės daržo „Idėjų lysvės“ medžių sodinimo iniciatyva Vilniuje / Kosto Kanapecko nuotrauka.
Projekto „Kurk Lietuvai“ atlikta apklausa parodė, kad visuomenės dalyvavimas viešųjų erdvių projektuose yra naudingas, tačiau net 50 procentų apklaustų savivaldybių teigia, kad trūksta žinių, kaip efektyviai įtraukti visuomenę.
„Savivaldybėms, kurioms trūksta žinių, kaip kokybiškai įtraukti visuomenę ir sužinoti jos poreikius, siūlome sekti kitų savivaldybių pavyzdžiu, susipažinti su Europos kraštovaizdžio konvencijos 2019 m. rekomendacija dėl visuomenės dalyvavimo. Taip pat kviečiame įsitraukti į šiuo metu Aplinkos ministerijoje įgyvendinamo „Kurk Lietuvai“ programos projekto „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ veiklas“, – teigia Aplinkos ministerijos gamtos apsaugos politikos grupės vyr. specialistė Justina Čunderova.
Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdynų projektas, Vilniaus m. Sapiegų parko rekonstrukcija, Šiaulių Vilniaus gatvės bulvaras – tai tik keli iš daugelio viešųjų erdvių projektų, kurių rangą stabdė sukilusi visuomenė. Dažna tokių konfliktų priežastis – nepakankamas visuomenės dalyvavimas nuo projekto pradžios.
Tačiau remiantis Želdynų įstatymo redakcija, keičiasi viešųjų želdynų viešumo užtikrinimas – reikalaujama, kad šie projektai būtų pradedami nuo visuomenės poreikių analizės. Kokiais būdais savivaldybė turi kreiptis į visuomenę įstatyme nenurodyta – pokyčių įgyvendinimas ir jų kokybė priklausys nuo savivaldos darbuotojų gebėjimų.
„Kurk Lietuvai“ projekto „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ programos atlikta apklausa parodė, kad 58 iš 60 Lietuvos savivaldybių sutinka, jog visuomenės dalyvavimas viešųjų erdvių projektuose yra naudingas. Tarp dažniausiai savivaldybių įvardintų visuomenės dalyvavimo naudų – didesnis gyventojų įsitraukimas rūpinantis miesto erdvėmis ir didėjantis pasitikėjimas savivaldos sprendimais.
Taip pat apklausa parodė, kad tik 6 procentai savivaldybių gyventojų sprendžia, kokius jos poreikius tenkins viešoji erdvė. 70 procentų savivaldybių visuomenės poreikius viešajai erdvei sprendžia miesto taryba, finansavimo šaltinis arba vyr. architekto skyrius.
Daugiau apie Aplinkos ministerijoje įgyvendinamo „Kurk Lietuvai“ projekto „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ eigą ir rezultatus galite rasti oficialioje „Kurk Lietuvai“ programos svetainėje arba kylančius klausimus galite užduoti projekto įgyvendintojoms Brigitai Mikolajūnaitei brigita.mikolajunaite@am.lt, Beatričei Umbrasaitei beatrice.umbrasaite@am.lt ar Giedrei Puzinauskienei giedre.puzinauskiene@am.lt.
Su projekto „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ esamos situacijos analize galite susipažinti čia.