Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Kur elektronikos prietaisai keliauja iš rūšiavimo konteinerių?

  • 2018-03-20
  • Kaunieciams.lt
  • Naujienos

Elektronikos perdirbėjai – svarbus antrinių žaliavų šaltinis įvairiems pramonės sektoriams, tiekiantis juodąjį metalą, varį, aliuminį, plastiką ir kitas saugiai išgautas medžiagas. Tiesa, nuo tada, kai elektroniniai prietaisai ir baterijos išmetami, jie nukeliauja netrumpą kelią, kol būna visiškai saugiai sutvarkomi, o antrinės žaliavos – paruoštos pakartotiniam naudojimui. Tačiau, kad jie šį kelią nueitų, o elektronikos atliekos nekenktų žmonių sveikatai, būtina, kad nebenaudojami elektroniniai prietaisai nepatektų į juodąją rinką, o būtų išmetami į specialiai jiems skirtus konteinerius.

Pasak Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) direktoriaus Lino Ivanausko, per praėjusius metus EPA tinkle buvo surinkta 1268 t elektronikos atliekų, beveik 43 t baterijų bei dar virš 81 t lempų. „Didžiąją dalį surinktų elektronikos prietaisų sudaro televizoriai, stambūs namų apyvokos prietaisai kaip skalbyklės, viryklės, taip pat prietaisai su šaldymo įranga – šaldikliai, šaldytuvai. Nereikalingų elektronikos prietaisų kelias link tapimo antrinėmis žaliavomis prasideda teisingai jų atsikračius – smulkiajai elektronikai ar baterijoms skirtuose konteineriuose arba registruojant nemokamą stambiagabaričių prietaisų išvežimą iš namų“, – sako L. Ivanauskas ir atkreipia dėmesį, kad tik tinkamai išmesti prietaisai gali būti perdirbami ir vėl panaudojami kaip žaliavos gaminant kitus daiktus. Išmetus prietaisus ne į elektronikos atliekų konteinerį ar atidavus juodosios rinkos atstovams kyla rizika, kad ekologiško vartojimo ciklas gali užsidaryti.

Perdirbimo metu išgaunant antrines žaliavas tausojami Žemės resursai. Pagrindinis nuostolis, dėl kurio reikėtų vengti elektronikos atliekų juodosios rinkos – žala aplinkai neproporcingai didelė palyginus su netinkamai išgaunamais brangiaisiais metalais. Pasak L. Ivanausko, juodosios rinkos atstovai suinteresuoti pasipelnymu, tačiau negarantuoja, kad metalai bus išgaunami saugiai – net ir dirbant su gyvsidabrio lempomis, kineskopais ar freono turinčia įranga vargu ar laikomasi saugumo reikalavimų. Pavojingos medžiagos gali prasiskverbti į žemę ir per gruntinius vandenis grįžti žmonėms ir gyvūnams atgal.

UAB „EMP Recycling“, perdirbančios elektronikos prietaisus, komercijos projektų vadovės Astos Prankienės teigimu, kasdien įmonėje perdirbama apie 30 t įvairių elektronikos prietaisų, kurie virsta antrinėmis žaliavomis. „Pirmiausia visi elektronikos prietaisai nuo smulkiausių iki stambiausių turi būti surūšiuojami pagal, elektroninės įrangos kategoriją, pavojingumą ir perdirbimo procesų reikalavimus. Tai svarbus žingsnis, siekiant užtikrinti saugų ir tinkamą perdirbimą“, – sako A. Prankienė.

Perdirbant pavojingoms priskiriamas elektronikos atliekas reikalingas ypatingas dėmesys. Televizoriaus monitoriuose, spausdintuvuose ir kopijavimo aparatuose, baterijose, akumuliatoriuose, freono turinčiuose šaldymo įrenginiuose, bei prietaisuose su gyvsidabrio lempomis būtinas savalaikis pavojingų medžiagų nukenksminimas, antraip į antrines žaliavas gali patekti sveikatai pavojingų priemaišų. Kineskopų nukenksminimas vyksta vietoje: iš pradžių atskiriamas priekinis stiklas nuo galinio. Nuo priekinio stiklo nusiurbiamas įvairių metalų dulkių mišinys (liuminoforas) ir gaunamas švarus, skaidrus stiklas. Galinis stiklas nuvalomas nuo priemaišų ir toliau gali būti naudojamas statybinių blokų gamyboje. Kitos atliekos, kurias reikia nukenksminti, perduodamos kitiems tvarkytojams, pavyzdžiui, freonas distiliuojamas Vokietijoje, gyvsidabrio lempos perdirbamos kitų tvarkytojų Lietuvoje.

Per metus iš 7560 t elektronikos atliekų „EMP Recycling“ išgauna beveik 4 tūkst. t juodojo metalo, daugiau kaip 1300 t. plastikų, virš 200 t aliuminio, taip pat nemažai vario ir stiklo. Šios medžiagos vėl panaudojamos elektronikos prietaisų ir kitose gamybos srityse.

Pasak A. Prankienės daugiausiai rankinio darbo reikalauja kineskopinių televizorių ir mobiliųjų telefonų perdirbimas. „Ir vienu, ir kitu atveju reikalingas labai kruopštus darbas – telefone daug smulkių detalių, o prieš paruošiant kineskopinį televizorių perduoti į perdirbimo įrenginį taip pat reikia daug žmogaus darbo. Kartu keliami ir aukštesni atsargos reikalavimai – perdirbti televizorių galima tik tuomet, kai kineskopas atskirtas ir saugiai nukenksmintas“, – sako „EMP Recycling“ atstovė.

Pasak L. Ivanausko, jei elektronikos prietaisai veikia saugiai ir tvarkingai – jie gali būti perleidžiami į antrinę rinką padovanojant ar parduodant kitiems. Sugedusių prietaisų, kuriuos remontuoti nebetikslinga, nerekomenduojama kaupti namie – atsakingiausia būtų juos išmesti į elektroninėms atliekoms skirtus konteinerius ir taip užtikrinti, kad šie prietaisai pasieks atsakingus perdirbėjus.

Elektronikos platintojų asociacija (EPA) visoje Lietuvoje yra įrengusi daugiau nei 4 tūkst. elektronikos atliekų surinkimo vietų dažnai lankomose parduotuvėse, bibliotekose, seniūnijose ir t. t. Juose galima

išmesti baterijas, smulkiuosius elektronikos prietaisus (pvz., telefonus, įkroviklius, barzdaskutes ir kt.) Apie arčiausiai namų esančias elektronikos atliekų surinkimo vietas galima sužinoti EPA tinklalapyje. Tuo tarpu pilnos komplektacijos stambiagabaritę elektroniką (pvz., šaldytuvus, skalbykles, šaldiklius ir t. t.), gyventojų patogumui EPA surinkėjai išveža iš namų nemokamai. Juos išsikviesti galima telefonu 8695 55111 arba užpildžius formą internete http://bit.ly/atlieku-tvarkymas.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 67,6 proc.  elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Maudynių sezone kauniečius pasitiks atnaujinti paplūdimiai

„Laimindamas… pakilo į dangų“ (Lk 24, 51) – Žengimo į dangų sekmadienis

Draudikai: gaisrai ir audros paskatino gyventojus drausti savo būstus 

Birželį policija vykdys reidus Lietuvos keliuose

LSMU

Prasideda priėmimas į aukštąsias mokyklas

VIEŠPATIES ŽENGIMAS Į DANGŲ (ŠEŠTINĖS). Tėvo diena.

Stanislovas Buškevičius. Partijos "Jaunoji Lietuva" pirmininkas

Stanislovas Buškevičius. Tikslas – kolonizuoti Lietuvą

Žagintojas veržiasi į laisvę

Pažintis per pokalbių programėlę baigėsi seksualiniu nusikaltimu

Lina Dindienė: duomenų analitikai – šiandienių įmonių kelrodžiai

Valstybė kompensuos vaistą spinaline raumenų atrofija sergantiems vaikams

Tragiška nelaimė Kauno rajone: avarijoje žuvo motociklininkas

Kaišiadorių rajono meras Š. Čėsna bus teisiamas

Kristijonas Bartoševičius

Įtariamas vaikų prievartautojas K. Bartoševičius mano, kad jo byloje yra daug baltų dėmių

Pernai mažėjo alkoholio bei tabako vartojimas, tačiau augo mirčių dėl žalingų įpročių skaičiai

Privalomas aptarnavimas lietuvių kalba: ministerija bando atidėlioti įstatymo įsigaliojimą

Artėja maudynių sezonas: kauniečiai kviečiami į atnaujintus paplūdimius

Donatas Latkauskas. Bankai jau tapo valstybe valstybėje?

Dėl per pandemiją sumokėtų baudų susigrąžinimo – griežtas Seimo teisininkų įvertinimas

Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. „Silpnesnė karta“ – mitas, kuris trukdo spręsti problemas

Mergina apsimetinėjusio prievartautojo byla perduota teismui

Tiltą per Dubysą planuojama atverti birželį

Kaune girtas vairuotojas kliudė du automobilius

Birštono kurorto šventė paskelbs vasaros pradžią

Paskirstyta 4,86 mln. eurų inovacijų projektams

Ronald Reagan

Vytauto Didžiojo karo muziejuje – Lietuvos ir JAV bendradarbiavimui skirta paroda

Rekordinė inovacijų paroda „Technorama 2025“ kviečia apsilankyti

Kleiza: Šaras – genialus treneris, o „Žalgiris” bus solidi komanda (Video)

Valgymo sutrikimai: kaip laiku atpažinti pavojų

G. Paluckas antrina B. Vėsaitei: siūlo prezidentui paklausyti moterų

Stambulo susitikime Rusija atmetė paliaubų Ukrainoje iniciatyvą

Kaune madų šou, dedikuotas Baltijos šalims, M.K.Čiurlioniui ir šeimai

„Berželio” biblioteka kviečia į poezijos ir kūrybos šventę

Kongas ir Mikis

Mokslininkai: tavo šuo nelaiko tavęs „alfa patinu“

Donatas Latkauskas. Nekilnojamojo turto mokestis: atėjo metas kalbėti apie teisingumą

Prezidentas pasveikino operos solistą E. Montvidą 50-mečio proga

mokesčiai

Teisininkai sukilo prieš mokesčių pertvarką

Vigita Vėbraitė

Lietuvos teisininkai prieš mokesčių reformą: galimi Konstitucijos pažeidimai

Š. Birutis neketina atsižvelgti į kreipimąsi dėl A. Valotkos: negalima vadovautis emocijomis

D. Šakalienė vyksta Japonijon ir Singapūran

5 dažnos abiturientų klaidos renkantis studijas: ką reikėtų žinoti?

Renginys skaitykloje

Laisvalaikis su knyga: į Kauno parkus grįžta vasaros skaityklos

Kauną papildė „Ožka geldoje“ ir „Godo“

30 metų kartu su daina

Apleisti Kauno pakraščiai: Rokų gyventojai skundžiasi netvarkoma aplinka

Buvusi ministrė nenori, kad mokiniai mokytųsi trumpiau

Stanislovas Buškevičius. Partijos "Jaunoji Lietuva" pirmininkas

Stanislovas Buškevičius. Ką ginsime karo atveju: Tėvynę ar valdžią?

Seimo nariai nori konkretaus termino patalpoms gauti

Siūloma 2027-uosius paskelbti Bendruomenių metais

„Tenebūgštauja jūsų širdys!“ (Jn 14, 27) – 6 Velykų sekmadienis

Pasirinkusiems žemės ūkio studijas – finansinės paskatos

P. Gražulis. Europa turi atsiprašyti D. Trumpo

Kauno gimtadienyje – Vilties piligrimų kiemelis ir malda už miesto gyventojus

Kūrybingi žmonės, sukluskite: galite laimėti kelionę į UEFA rungtynes!

Buvusi karo medicinos tarnybos gydytojo padėjėja lieka nuteista už privačios informacijos rinkimą

Kauno vaizdas

VILTIES PILIGRIMŲ KIEMELIS ir malda už miesto gyventojus

Kauno policija ieško prieš savaitę dingusio vyro

Kauno LEZ

Didžiausias ministerijos skirtas finansavimas – Kauno rajono savivaldybei

Karo inžinieriai pratybose

Kaunas – karo inžinierių kalvė

Vis daugiau senjorų atranda jiems skirtą portalą

Kam prireikė svetimo kortelių skaitytuvo?

Valdas Tutkus. Socialinio tinklo paskyros nuotr.

Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas išmestas iš karių motociklininkų klubo

Skaudi netektis muzikos pasaulyje: žuvo prodiuseris G. Bendžius

Kaune vyks tikėjimo, bendrystės ir muzikos renginys

Žymų britų rašytoją įkvėpimas aplankė Kaune

Stumbriukas Kaugerdas

Zoologijos sodo lankytojus džiugina žavus stumbriukas

Dovanų kuponai

Kodėl dovanų kuponai tampa populiariausia dovana?

Lietuvoje sukurtas naujas kibernetinio saugumo subjektų registras

Kauno laikinojo apgyvendinimo namai

Atnaujinti Kauno laikino apgyvendinimo namai Petrašiūnuose

400-asis Kauno rajono kūdikis – Daugirdas iš Jonučių

Petrašiūnuose atnaujinti laikino apgyvendinimo namai

Kauno merijos atsakymas konservatoriams

Starkevičius

K. Starkevičius apie galimybę įsigyti žemę iš valstybės

Už „Kauno energijos“ komunikaciją bus atsakinga nauja vadovė

Džiazo mylėtojų laukia išskirtinis muzikos festivalis Vilkijoje

Pabrango ledai – atšilo oras, pakilo noras

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

JK vandenys Lietuvos žvejams prienami dar 12 metų

Nepriekaištinga langų švara – kaip ją pasiekti

Karmėlavoje bus saugiau – atsiras gaisrinė

Kauno Miko Petrausko Scenos menų mokyklos atvirų durų diena „Alisos šalyje“

Žaidimų kūrėjai prieš DI triukšmą

Kaune – 4 naujos „Enefit“ elektromobilių įkrovimo stoteles

Staigiai prastumti Nekilnojamojo turto mokesčio neišdgė

Bus teisiami galimi žudikai

Kaunas kviečia į Gimtadienį

Kam žinoti, kur yra artimiausias defibriliatorius?

Šalies gydymo įstaigose kritiškai trūksta kraujo

Pažangiausi Lietuvos moksleiviai išvyko į Japoniją

Policija ieško dingusios senjorės

Dainų slėnyje susikaus šiuolaikiniai gladiatoriai

Sauna su baseinu. Asociatyvi nuotrauka

„Pirties namuose“ diskriminuojamos moterys?

Kauno klinikos išgelbėjo vaiką

Kur dirbti vasarą?

Stanislovas Buškevičius. Partijos "Jaunoji Lietuva" pirmininkas

Stanislovas Buškevičius. Mums reikia baltiškos vienybės

Rašytoja apie nekilnojamojo turto mokestį

Lietuvos laisvės kovos

Sėkmės istorija: mokykloje kaip kariuomenėje

Aitvarų festivalis Zapyškyje – tarp žemės ir dangaus!

Pas įtariamus smurtautojus aptiktos į narkotikus panašios medžiagos ir ginklas

Prezidentas vyksta Lenkijon

Doloresos Kazragytės knygos „Tarp žemės ir Dangaus“ sutiktuvės

Maudynių sezone kauniečius pasitiks atnaujinti paplūdimiai

2025-06-01

„Laimindamas… pakilo į dangų“ (Lk 24, 51) – Žengimo į dangų sekmadienis

2025-06-01

Draudikai: gaisrai ir audros paskatino gyventojus drausti savo būstus 

2025-06-01

Birželį policija vykdys reidus Lietuvos keliuose

2025-06-01
LSMU

Prasideda priėmimas į aukštąsias mokyklas

2025-06-01

VIEŠPATIES ŽENGIMAS Į DANGŲ (ŠEŠTINĖS). Tėvo diena.

2025-06-01
Stanislovas Buškevičius. Partijos "Jaunoji Lietuva" pirmininkas

Stanislovas Buškevičius. Tikslas – kolonizuoti Lietuvą

2025-05-31

Žagintojas veržiasi į laisvę

2025-05-31

Pažintis per pokalbių programėlę baigėsi seksualiniu nusikaltimu

2025-05-31

Lina Dindienė: duomenų analitikai – šiandienių įmonių kelrodžiai

2025-05-30

Valstybė kompensuos vaistą spinaline raumenų atrofija sergantiems vaikams

2025-05-30

Tragiška nelaimė Kauno rajone: avarijoje žuvo motociklininkas

2025-05-30

Kaišiadorių rajono meras Š. Čėsna bus teisiamas

2025-05-30
Kristijonas Bartoševičius

Įtariamas vaikų prievartautojas K. Bartoševičius mano, kad jo byloje yra daug baltų dėmių

2025-05-29

Pernai mažėjo alkoholio bei tabako vartojimas, tačiau augo mirčių dėl žalingų įpročių skaičiai

2025-05-29

Privalomas aptarnavimas lietuvių kalba: ministerija bando atidėlioti įstatymo įsigaliojimą

2025-05-29

Artėja maudynių sezonas: kauniečiai kviečiami į atnaujintus paplūdimius

2025-05-29

Donatas Latkauskas. Bankai jau tapo valstybe valstybėje?

2025-05-28

Dėl per pandemiją sumokėtų baudų susigrąžinimo – griežtas Seimo teisininkų įvertinimas

2025-05-28
Stasys Buškevičius

Stasys Buškevičius. „Silpnesnė karta“ – mitas, kuris trukdo spręsti problemas

2025-05-28

Mergina apsimetinėjusio prievartautojo byla perduota teismui

2025-05-28

Tiltą per Dubysą planuojama atverti birželį

2025-05-28

Kaune girtas vairuotojas kliudė du automobilius

2025-05-28

Birštono kurorto šventė paskelbs vasaros pradžią

2025-05-28

Paskirstyta 4,86 mln. eurų inovacijų projektams

2025-05-28
Ronald Reagan

Vytauto Didžiojo karo muziejuje – Lietuvos ir JAV bendradarbiavimui skirta paroda

2025-05-28

Rekordinė inovacijų paroda „Technorama 2025“ kviečia apsilankyti

2025-05-28

Kleiza: Šaras – genialus treneris, o „Žalgiris” bus solidi komanda (Video)

2025-05-27

Valgymo sutrikimai: kaip laiku atpažinti pavojų

2025-05-27

G. Paluckas antrina B. Vėsaitei: siūlo prezidentui paklausyti moterų

2025-05-27

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos