Linoleumas yra viena iš populiariausių grindų dangų. Nors ir ši danga žinoma jau nuo seniausių laikų ir galbūt kitiems „kvepia“ sovietinio stiliaus namais, šiuolaikinis linoleumas gali išties nustebinti ir pasiūlyti puikius modernius variantus. Taigi, renkantis grindų danga nereikėtų į linoleumą numoti ranka, o kaip tik – apgalvoti šį universalų variantą.
Kas yra linoleumas?
Linoleumas yra iš natūralių ir chemiškai neapdorotų medžiagų pagaminta grindų danga. Ji laikoma itin praktiška danga, nes pasižymi tokiomis savybėmis, kaip: atsparumu dilimui, lengvai prižiūrima ir elastinga. Pats linoleumas yra gaminamas kruopščiai išmaišant natūralius dažus ir kamštinio medžio miltelius su rišamąją medžiaga, kuri yra pagaminta iš natūralių sakų, linų aliejaus ir kalkakmenio. Visos šios medžiagos pačiam linoleumui suteikia skirtingas savybes, pavyzdžiui: sakai – sujungia atskirus komponentus, taip sudarydamas cementą, iš kurio yra gaminamas vienasluoksnis linoleumas, linų aliejus – unikalų kvapą, o kamščio milteliai – elastingumą ir atsparumą. Linoleumo pasta yra presuojama vieną kartą ant džiuto pagrindo, o taip atsiranda natūrali vientisa grindų danga. Būtent dėl šio vientisumo, linoleumo danga per visą eksploatacijos laiką išlaiko tą patį raštą bei spalvą.
Linoleumo privalumai: ekologiškumas, natūralumas, patvarumas, nesuteikia galimybės veistis bakterijoms ir grybeliams, atsparus mechaniniams ir cheminiams pažeidimams – baldų ratukams, spaudimui ir nuorūkoms.
Kokios yra linoleumo klasės?
Linoleumas yra skirstomas pagal atsparumo klasės, o šios išskaidomos į tris grupes:
- 21 – 22 – 23 klasės linoleumas yra skirtas tik itin mažai naudojamose patalpose, pavyzdžiui: svečių kambarys ar miegamasis
- 31 klasės linoleumas yra skirtas tiek visuomeninėms patalpoms, tiek namų patalpoms, kur vyksta intensyvesnis judėjimas, pavyzdžiui: prieškambaris ar virtuvė
- 32 – 33 – 34 klasės linoleumas yra skirtas biurams bei visuomeninės paskirties patalpoms.
Tiesa, galima rasti ir 41 – 42 – 43 klasės linoleumus, tačiau jie naudojami itin retai bei yra tinkamos tik gamybinėms patalpoms.
Šios linoleumo klasės yra nustatomos pagal jų atsparumą dėvėjimuisi šlifuojant. Renkantis linoleumą, labai svarbu atkreipti dėmesį į šias numeracijas! Tik pagal tinkamą paskirtį, linoleumas jums tarnaus ilgus metus, išlaikys savo spalvą bei formą. Kuo aukštesnės klasės yra linoleumas, tuo jis yra kokybiškesnis ir atsparesnis išoriniam poveikiui.
Dažniausiai linoleumas storis svyruoja tarp 1 mm. iki 4 mm. Standartiniai linoleumo pločiai – 4 m., 3 m., 2 m., o ritinio ilgis siekia apie 30 m.
Kaip yra klojamas linoleumas?
Pirmiausiai, prieš klojant linoleumą, jį reikėtų palikti ištiestą apie porą valandų bei atkreipkite dėmesį, kad ji nebūtų niekur perlenkta. Žinoma, prieš pradedant procesą reikėtų tinkamai sutvarkyti pagrindą – grindys yra išlyginamos savaime su specialiais mišiniais. Svarbu, kad po linoleumu esanti drėgmės danga neviršytų 3 procentų! Na, o kai grindų pagrindas išdžiūsta, jis yra šlifuojamas diskiniu šlifuokliu, kuris yra apdengtas nedidelio rupumo šlifavimo popieriumi. Taip pat po šlifavimo būtina išsiurbti visas dulkes ir jas papildomai nugruntuoti giluminiu gruntu. Kai gruntas išdžiūsta, grindys yra tepamos specialiais klijais, uždedamas ir spaudžiamas linoleumas. Tam, kad būtų galima išlyginti linoleumą, naudojamas tam skirtas specialus volas – taip yra išlyginami klijai po visą linoleumo grindų dangą. Apžiūrėkite ir išlyginkite visus nelygumus bei apipjaustykite kraštus. Jeigu neužteko vieno linoleumo lakšto, kad padengtumėte visas grindis, turėsite jungti ir kitą linoleumo lakštą. Tam, kad tarp lakštų neliktų tarpo, vieną linoleumo lakštą reikia uždengti kitu, o su specialia freza padaryti pjūvį.
Linoleumą, parketą ir kitas grindų dangas ir ne tik galite rasti vienoje vietoje. Fizinėse Irisi parduotuvėse arba internetu – https://www.iris.lt/40-pvc-rulonine-danga-linoleumas.