Automobilio akumuliatorius yra viena iš tų dalių, be kurių variklio veikimas yra neįmanomas. Prieš daugelį metų pagaminti varikliai veikė ir be elektros energijos, tačiau moderniuose automobiliuose naudojami elektroniniai siurbliai, purkštukai bei davikliai turi veikti nepriekaištingai.
Kaip žinia, akumuliatorius privaloma krauti reguliariai ir laiku juos keisti. Priešingu atveju, automobilio greičiausiai neužvesite pačiu netinkamiausiu metu. Tačiau, ar žinojote, kad blogai veikiantis akumuliatorius kenkia įvairioms sistemoms? Kviečiame susipažinti su blogo akumuliatoriaus padariniais ir patarimais, kaip jų išvengti.
Kas yra blogas akumuliatorius?
Akumuliatorius tiekia elektros įtampą ir dar veikia kaip įtampos stabilizatorius, kad elektroninėms sistemoms būtų teikiama tik tolygi įtampa. Moderniuose automobiliuose naudojamos itin preciziškos mikroschemos ir elementai, todėl įtampos arba srovės šuoliai kaip niekada kenksmingi. Taigi, blogas akumuliatorius yra tas, kuris nepalaiko reikiamos įtampos, greitai savaime išsikrauna arba nebeįsikrauna.
Štai keletas požymių, pranešančių apie galimai blogą akumuliatorių:
- Automobilis sunkiai vedasi
- Vedant automobilį stipriai prigesta apšvietimas
- Prietaisų skydelyje šviečia akumuliatoriaus lemputė
Kai kuriuose automobiliuose yra sumontuotos sistemos, neleidžiančios vesti variklio, jeigu akumuliatoriaus įtampa yra maža. Bet kokiu atveju, jeigu jau susitaikėte su tokiomis problemomis, vertėtų pagalvoti apie tai dar kartą. Blogai veikiantis akumuliatorius gali pridaryti ir didesnių problemų.
Kokias problemas jis gali sukelti?
Jeigu automobilio elektros sistemoje kur nors atsirado silpna grandis, tai šį trūkumą bandoma kompensuoti nelabai sveikais būdais. Pavyzdžiui, jeigu jūs susižeidžiate vieną koją, tai vaikščiodami daugiau spaudimo teikiate kitai kojai. Arba važiuoklėje susidėvėjus vienai detalei, jos keliamas vibracijas bando sulaikyti kitos šalia esančios detalės. Tuo pačiu principu pasirodo ir elektros gedimai.
Jeigu akumuliatorius nebepajėgia tiekti pakankamai srovės užvedimui, starteris bando tai kompensuoti reikalaudamas didesnės įtampos. Tai padeda užvesti variklį, bet labai kenčia akumuliatorius, starteris, laidynas.
Ką daryti, kad akumuliatorius tarnautų ilgiau?
Pravartu žinoti, kad didžiausią neigiamą įtaką akumuliatoriams turi žema temperatūra bei iškrova. Būtent todėl žiemos metas yra didžiausias akumuliatorių išbandymas. Štai keletas patarimų, kurie padės užtikrinti akumuliatoriaus ilgaamžiškumą:
- Reguliariai tikrinkite įtampą. Ji turėtų svyruoti tarp 12.4V ir 12.8V
- Nepalikite automobilio nenaudojamo ilgam. Bent kartą savaitėje pavažinėkite automobiliu nors pusvalandį.
- Reguliariai įkraukite akumuliatorių buitiniu pakrovėju.
- Nuvalykite akumuliatoriaus jungtis.
Problema yra ta, kad vairuotojai ignoruodami paprastus priežiūros darbus dažniau susiduria su gedimais. Skirkite laiko tinkamai priežiūrai ir gali būti, kad akumuliatorių reikės keisti dvigubai rečiau!
Pirkdami naują akumuliatorių taip pat turite būti atidūs
Negalima įsigyti tiesiog pirmo pasitaikiusio akumuliatoriaus autodalių parduotuvėje. Kiekvienas automobilio gamintojas yra apskaičiavęs optimaliausią srovę ir akumuliatoriaus talpą pilnavertiškam automobilio veikimui. Jeigu jūsų automobilyje yra 80Ah akumuliatorius, nors gamintojo rekomendacija yra ne mažesnė nei 100Ah akumuliatoriai, tai šaltą žiemos rytą automobilio galite ir neužvesti.
Paleidimo srovė yra dar viena ypatybė, kuri turi didelę įtaką užvedimui. Dideliems ir galingiems varikliams įprastai reikia galingesnio starterio, o galingesniam starteriui – didesnės srovės. Įstačius silpnesnį akumuliatorių variklis gali suktis per lėtai, todėl užvesti variklį bus sudėtingiau.
Įprastai automobilių akumuliatoriai yra skirstomi į keletą tipų:
- Rūgštiniai
- Geliniai
- AGM
- Gilaus iškrovimo
Visi jie turi unikalių savybių. Rūgštiniai akumuliatoriai yra vieni populiariausių ir reguliarus įkrovimas jiems itin svarbus, AGM akumuliatoriai yra atsparesni vibracijoms, atlaiko daugiau įkrovų ir puikiai tinka automobiliams su start-stop sistemomis.
Visada rinkitės tik jūsų gamintojo rekomenduojamus akumuliatorius ir išvengsite papildomų gedimų bei išlaidų.