Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Irano prezidento mirtis meta šešėlį Pietų Kaukazo ateičiai

  • 2024-05-24
  • kaunieciams.lt
  • Pasaulis

Irano prezidento Ebrahimo Raisi mirtis vargu ar iš karto iš esmės pakeis Teherano užsienio politikos požiūrį, tačiau ji jau daro įtaką Irano vidaus politikai ir galiausiai gali paveikti jo santykius su išoriniu pasauliu.

Bet kokie pokyčiai greičiausiai pirmiausia pasireikštų Teherano santykiuose su Armėnija ir Azerbaidžanu, su kuriais E. Raisi siekė normalizuoti santykius, bet kurie paties Irano gyventojai laikosi kitokio požiūrio.

Kadangi šių trijų šalių likimai yra labai glaudžiai susiję, prezidento mirties padariniai Irane gali sukelti daug sukrėtimų Pietų Kaukaze, nors tai gali atrodyti nesusiję.

Irano politinėje sistemoje prezidento postas nėra itin galingas. Todėl nenuostabu, kad stebėtojai beveik vieningai sutaria, jog Ebrahimo Raisi mirtis sraigtasparnio avarijoje gegužės 19 d. vargu ar iš karto pakeis Teherano užsienio politiką, ypač didžiųjų valstybių atžvilgiu.

Tačiau, kadangi žuvęs prezidentas buvo daug labiau suinteresuotas normalizuoti santykius su kitomis šalimis ir daugelio buvo laikomas favoritu galiausiai tapti Irano aukščiausiuoju vadovu, daugelis analitikų mano, kad jo mirtis pakeis Irano vidaus politiką.

Tai, pasak jų, savo ruožtu atvers kelią esminiam Teherano užsienio politikos persiorientavimui,kuris gali sukelti naują radikalizacijos bangą. Armėnija ir Azerbaidžanas yra vienos iš pirmųjų vietų, kur tokie pokyčiai būtų matomi, ir Raisi stengėsi pagerinti santykius su abiem šalimis.

Jei šis pokytis įvyktų dabar, kai jis mirė, tai stipriai įtakotų Pietų Kaukazo klausimus, pradedant taikos procesu tarp Jerevano ir Baku ir baigiant tranzito koridorių atvėrimu bei susitarimais dėl vandens dalijimosi.

Dėl to Raisi pastangos gali būti laikomos pavėluotomis ar net būti atšauktos. Raisi labiau nei bet kuris kitas Irano aukšto rango pareigūnas savo kadencijos metu stengėsi normalizuoti santykius su Azerbaidžanu ir Armėnija.

Net paskutinę savo gyvenimo dieną miręs prezidentas susitiko su savo kolega iš Azerbaidžano Ilhamu Alijevu, kad pažymėtų dviejų naujų vandens projektų atidarymą pasienio Araso upėje, aptartų Azerbaidžano ambasados Teherane atidarymą ir apsvarstytų transporto jungčių tarp Azerbaidžano ir Nachičevanės per Irano teritoriją plėtrą.

Raisi turėjo vykti į Armėnijos Siuniko sritį ir susitikti su Jerevano vadovais, kad pažymėtų per šį regioną einančio šiaurės-pietų prekybos maršruto atkarpos atidarymą. Tačiau Irano prezidentas be jokių paaiškinimų atšaukė šį vizitą ir vietoj to išskrido į pietus, kur jo sraigtasparnis sudužo.

Dėl šių įvykių, taip pat dėl Izraelio ir „Hamas” konflikto bei  tarptautinio priešiškumo Teheranui Raisi mirtis sukėlė daugybę sąmokslo teorijų Irane, Rusijoje, Turkijoje ir kitur. Šiose teorijose dėl Raisi mirties kaltinami jo vidaus oponentai arba užsienio šalių vyriausybės. Irano pareigūnai paneigė visas tokias teorijas ir dėl katastrofos kaltino oro sąlygas. Vis dėlto atrodo, kad tarp iraniečių sąmokslininkų sąmokslo mąstymas plėsis.

Jį neabejotinai išnaudos tiek Raisi politikos priešininkai, kurie sieks suversti kaltę užsieniečiams ir reikalaus nacionalinės vienybės prieš juos, tiek jo šalininkai, kurie kaltins konservatorius vyriausybėje ir reikalaus juos nuversti. Todėl didžiausi sraigtasparnio katastrofos padariniai laukia ateityje dėl to, kokia nerami jau dabar yra Irano politika.

Prieš pradėdamas iš esmės keisti Irano užsienio politiką, Teheranas tikriausiai išbandys, ar tokie pokyčiai įvyks, atlikdamas pakeitimus Armėnijos ir Azerbaidžano atžvilgiu. Mažiau tikėtina, kad Iranas keis santykius su Armėnija, bent jau tiesiogiai.

Tačiau jei jis pakoreguos savo santykius su Azerbaidžanu, tai bus labai svarbu iš naujo apibrėžiant Islamo Respublikos santykius su Jerevanu.

Teheranui Armėnija yra lyg tiltas, palaikantis besiplečiančius santykius su Rusija, ir pagrindinis kanalas, kuriuo Iranas tikisi plėsti įtaką visame Kaukaze ir už jo ribų. Beveik bet kuri Irano vyriausybė, konservatyvioji ar liberalesnė,
stengtųsi išlaikyti šiuos ryšius, nebent Jerevanas taip suartėtų su Vakarais, kad Teheranas tai vertintų kaip grėsmę sau pačiam.

Irano santykiai su Azerbaidžanu yra dar sudėtingesni. Bet kokie pokyčiai šiuose santykiuose dėl tranzito ir Araso upės vandens naudojimo gali turėti didelės įtakos Teherano požiūriui į Armėniją.

Įtikinančios priežastys jau dabar rodo, kad Teheranas gali iš naujo svarstyti tokius klausimus, kaip tranzitas tarp Azerbaidžano ir nesiribojančio Nachičevanės regiono ir didėjantys Azerbaidžano poreikiai dėl Araso upės vandens – abu šie klausimai turi įtakos Armėnijai, taigi ir Irano santykiams su Jerevanu.

Svarbiau už juos, ypač Teheranui, yra tai, kad azerbaidžaniečiai tebėra susiskaldžiusi tauta: beveik trečdalis Irano
gyventojų yra azerbaidžaniečiai turkai. Jų yra tris kartus daugiau nei Azerbaidžano Respublikos azerbaidžaniečių.

Dėl to Teherano užsienio ir vidaus politikos sąsajos azerbaidžaniečių atžvilgiu yra glaudžiai persipynusios. Šis modelis tampa vis svarbesnis, nes Azerbaidžano lyderiai kalba apie „Pietų Azerbaidžaną” Irane, o Teheranas remia islamo radikalus Azerbaidžane.

Tikėtina, kad įtampa dar labiau padidės, jei Irano politikai pasinaudos Raisi mirtimi savo tikslams. Tiek Baku, tiek Jerevanas supranta šią riziką.Vis dėlto atrodo, kad jie sutelkia dėmesį į kitus klausimus, galbūt tikėdamiesi, kad Teheranas dabar yra taip apsėstas įvykiais Gazos Ruože, kad Irano pareigūnai nesigilins į Raisi mirties pasekmes Pietų Kaukazui.

Tačiau tokios viltys yra iliuzinės, atsižvelgiant į Irano istoriją ir ypač į Raisi vaidmenį skatinant santykius su regiono šalimis. Tiek iraniečiai, kurie remia šias ir platesnio masto žuvusio Raisi pastangas, tiek tie, kurie nepritaria jo platesnio masto pastangoms, tikriausiai dar kurį laiką sutelks dėmesį katastrofos, kuri gali išvirsti platesnio masto sunkumais visam regionui, temą.

Paul Goble, Eurasia Daily Monitor

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Gintautas Paluckas atsistatydina iš premjero pareigų

Kristijonas Bartoševičius

K. Bartoševičius į kalėjimą nenori: apskundė teismo nuosprendį

Kaune, bare, neblaivus vyras grasino žaisliniu pistoletu

LKT vadovui M. Kairiui suteiktas pranešėjo statusas, jo pateikta informacija perduota STT

Saulius Skvernelis: demokratai išeis iš koalicijos, jeigu Gintautas Paluckas liks premjeru

Tyrimas: mokykloje pakankamai žinių apie finansus įgyja mažiau nei penktadalis lietuvių

Lietuvos jaunimo bokso rinktinė varžysis pajėgiame „Brandenburg Cup“ turnyre

Rusijai nemažinant GPS signalų ir mobiliojo ryšio trukdžių, ryšiui užtikrinti ėmėsi atsako

Žemės drebėjimo prie Kamčiatkos sukeltas cunamis: pavojaus sirenos Kalifornijoje, masinė evakuacija Japonijoje, žala Rusijoje

Kauno rajone rastas medyje užstrigęs balionas, kuriuo gabenta kontrabanda

Kaune iš namo galimai pavogti 14,5 tūkst. eurų

Buvęs G. Nausėdos patarėjas A. Zabarauskas apie prezidento leksiką: nusileido iki „Nemuno aušros“ lygio

O. Leiputė: gyvūnų gerovės neužtikrinsime, jeigu bijosime „nuskriausti” gyvūnų kankintojus

Seime aiškinsis įtartinus Vilniaus ir Kauno žemės grąžinimo atvejus

PAGD pradėjo patikrinimą galimai moterį išprievartavusio ugniagesio atžvilgiu, jam gresia atleidimas iš darbo

Pėsčiąjį automobiliu sužalojusiam V. Matijošaičiui pareikšti įtarimai

Uodų įkandimai: nepurškite repelento ant veido ir neignoruokite alerginės reakcijos simptomų

Sumenkus saulės ir vėjo energijos gamybai praėjusią savaitę elektra brango 7 proc.

Stanislovas Buškevičius. Kovai prieš dronus – grybautojų daliniai

Lietuvė – pasaulio čempionato finale

Nei į darbą, nei į sodą – remontuoti tenka „Škodą“ (papildyta)

Pagarsėjusiam mergaičių tvirkintojui skirta laisvės atėmimo bausmė

Žiniasklaida: V. Landsbergis atsidūrė ligoninėje

Šaolino vienuolyną purto tyrimas dėl lėšų pasisavinimo

SAM: Ukrainos karo medikas vedė mokymus Lietuvos specialistams

Vengrija prisideda prie nykstančių europinių žalvarnių populiacijos atkūrimo Lietuvoje

Crowdfunding investicijos į NT – pavojai ir potencialas

VRM: perspėjimo apie droną pranešimas buvo suderintas su kitomis institucijomis

Šri Lanka – ne Indija! Tai visai kitas pasaulis

Taip ir neradus iš traukinio iššokusio ruso, rengiamas integruotas Kaliningrado tranzito kontrolės algoritmas

Į Lietuvą iš Baltarusijos įskrido bepilotis orlaivis

Lietuvos vaikinų rinktinė iškovojo Europos jaunimo olimpinio festivalio 3×3 krepšinio auksą

Siūlys metams atidėti naujo cukraus mokesčio įsigaliojimą

Land Art festivalis Girionyse: klajonės po dykumas ir pasaulio muzika

„Prašykite ir jums bus duota“ (Mt 11, 9), – 17 eilinis sekmadienis

Grįžimas į biurus: kas iš tiesų veikia – nemokama kava, patogios kėdės ar atlyginimas?

Siūlo leisti patiems kelių valdytojams spręsti dėl žaliųjų rodyklių įrengimo

Virš Lietuvos užduotis vykdė iš JAV lėktuvnešio Viduržemio jūroje pakilę naikintuvai

Pažinčių programėlės: meilės medžioklė ar streso šaltinis?

Garliavoje iškils nauja kultūrinė erdvė

Socialdemokratai kirto L. Kasčiūnui: priminė ekstremistinę praeitį ir ryšius su MG Baltic

„Creditinfo“: klientų Lietuvoje duomenys yra saugūs

Sukaktis: prieš 90 m. Kaune įvyko pirmasis Pasaulio lietuvių kongresas

Ukrainą remiančias sporto organizacijas pasieks 100 tūkst. eurų parama

NT investicijoms susiklostė retas derinys sąlygų – trys faktoriai, keičiantys situaciją

Atsisveikinkite su pinigine: kasdienybę užkariauja nauja mada, prie kurios prisitaiko net skeptikai

Plauksite baidarėmis šį savaitgalį? Ekspertė primena, kaip apsaugoti įrenginius

Minima skendimo prevencijos diena: vasarą įvyksta daugiausia tragedijų vandenyje

A. Valotka apgailestauja dėl savo siūlymo uždaryti rusiškas ir lenkiškas mokyklas

LSU profesorius: tarnyba kariuomenėje gerina širdies-kvėpavimo sistemos ir raumenų ištvermę

Rusija įrenginėja elektroninės kovos sistemas prie NATO sienų

Interneto trikdžiai dėl Starlink gedimo: pranešama apie visuotinius sutrikimus

Pavežėjas greit tampa įtariamuoju? (video)

Kodėl buvusios Viking žoliapjovės dabar žymimos „Stihl“ ženklu?

Kauno rajone tęsiama A. Smetonos giminės linija

Tyrimas: jau 7 000 žingsnių per dieną teigiamai veikia sveikatą

Nekontroliuojamas dirbtinio intelekto naudojimas – tiksinti bomba įmonių duomenims

Pristatyti naujai įsigyti VSAT sraigtasparniai ir bepiločių orlaivių sistema

Lietuvos vyrų rinktinė stovyklaus Stambule ir sužais rungtynes su Turkijos nacionaline komanda

Dirbtinis intelektas padeda lotynų kalbos mokslininkams iššifruoti senovės romėnų tekstus

Prašoma uždaryti S. Cichanouskajos atstovybę

Geriausiai pasirodę abiturientai ir jų mokytojai iškilmingai apdovanoti rotušėje

Kelininkai Karaliaus Mindaugo prospekte plušės naktimis

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

Aukštieji Šančiai – nemylimas Kauno „vaikas“

R. Popovienė nenori net diskutuoti apie rusiškų mokyklų uždarymą

Kur Kaune bei Vilniuje superka metalo ir kitas atliekas

Ministerija diskutuos dėl rusų kalbos atsisakymo Lietuvos mokyklose

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

Lietuvos oro gynyba. I dalis – Priešlėktuvinės apsaugos rinktinė

Pacientes slapta filmavusiam ginekologui nepavyksta grįžti į darbą

Iniciatyva „Nenuleiskim kartelės“ ragins valdžią nekeisti tvarkos dėl matematikos egzamino

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 22-27 d.

Ukraina ir Afganistanas – kiek logiškos paralelės

Kaune siautėjo plėšikas

Žiniasklaida: G. Palucko Vilniuje pirktame sklype neteisėtai privatizuotas valstybei priklausantis miškas

Robotikos stovykla „Harmony Park“ subūrė ukrainiečių ir lietuvių jaunimą

Sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

Rusų provokacijos tęsiasi: NATO naikintuvai kilo atpažinti orlaivių

Kauno tarybos Etikos komisija galimai seksistiniuose V. Matijošaičio pasisakymuose nieko blogo nemato

G. Paluckui gali tekt pakratyt piniginę: prašys sumokėti palūkanas už vėlavimą

Jungtinėje Karalystėje po vaiko mirties ėmėsi kovoti su dezinformacija apie skiepus

Lietuviams nepavyko tapti čempionais – 20-mečiai parveža sidabrą (video)

Ukraina užkariauja oro erdvę naudodama modernizuotą amuniciją

Prokuroras mano, kad iš traukinio pabėgusio ruso Lietuvoje nėra

Mūsų disko metiko dar vienas auksas

Voveraičių sezonas: skonis, nauda ir paruošimo paslaptys

„Marija išsirinko geriausiąją dalį“ (Lk 10, 42) – 16 eilinis sekmadienis

Prezidentūra: vienos stebuklingos priemonės, kuri padėtų išspręsti narkotikų problemą, nėra

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimų dėl gabiausių abiturientų teks palaukti

Dėl diukerio statybos – laikini eismo pakeitimai Karaliaus Mindaugo pr. ir Birštono g. sankryžoje

Kauno mariose treniruosis kariai

Savaitgalį lietus iš šalies nesitrauks, vietomis griaudės perkūnija

Skelbiama, kad Rimas Kurtinaitis jau atrinko kandidatus Europos pirmenybėms

Ar „stebuklingi grybai“ taps ilgai ieškotu jaunystės eliksyru?

Ar darbdavys gali jus trukdyti po darbo? Greitai taisyklės gali keistis

Statybų arba atnaujinimo darbai pakaunėje verda daugiau nei dvidešimtyje objektų

Tomas Čyvas

Pavilionis ar Budbergytė?

Vidurvasario tradicija grįžta: Nemuno pakrantėse – atviri tapybos plenerai visiems

VDU atidaryta Rusnės Kuliešiūtės fotografijų paroda „Dviese“: kvietimas į tylų dialogą su savimi ir pasauliu

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimai dėl gabiausių abiturientų dar nepriimti

Stasys Buškevičius

Kodėl žmonės leidžia milijardus kosmoso tyrimams? Atsakymas skeptikams

Gintautas Paluckas atsistatydina iš premjero pareigų

2025-07-31
Kristijonas Bartoševičius

K. Bartoševičius į kalėjimą nenori: apskundė teismo nuosprendį

2025-07-31

Kaune, bare, neblaivus vyras grasino žaisliniu pistoletu

2025-07-31

LKT vadovui M. Kairiui suteiktas pranešėjo statusas, jo pateikta informacija perduota STT

2025-07-30

Saulius Skvernelis: demokratai išeis iš koalicijos, jeigu Gintautas Paluckas liks premjeru

2025-07-30

Tyrimas: mokykloje pakankamai žinių apie finansus įgyja mažiau nei penktadalis lietuvių

2025-07-30

Lietuvos jaunimo bokso rinktinė varžysis pajėgiame „Brandenburg Cup“ turnyre

2025-07-30

Rusijai nemažinant GPS signalų ir mobiliojo ryšio trukdžių, ryšiui užtikrinti ėmėsi atsako

2025-07-30

Žemės drebėjimo prie Kamčiatkos sukeltas cunamis: pavojaus sirenos Kalifornijoje, masinė evakuacija Japonijoje, žala Rusijoje

2025-07-30

Kauno rajone rastas medyje užstrigęs balionas, kuriuo gabenta kontrabanda

2025-07-30

Kaune iš namo galimai pavogti 14,5 tūkst. eurų

2025-07-30

Buvęs G. Nausėdos patarėjas A. Zabarauskas apie prezidento leksiką: nusileido iki „Nemuno aušros“ lygio

2025-07-29

O. Leiputė: gyvūnų gerovės neužtikrinsime, jeigu bijosime „nuskriausti” gyvūnų kankintojus

2025-07-29

Seime aiškinsis įtartinus Vilniaus ir Kauno žemės grąžinimo atvejus

2025-07-29

PAGD pradėjo patikrinimą galimai moterį išprievartavusio ugniagesio atžvilgiu, jam gresia atleidimas iš darbo

2025-07-29

Pėsčiąjį automobiliu sužalojusiam V. Matijošaičiui pareikšti įtarimai

2025-07-29

Uodų įkandimai: nepurškite repelento ant veido ir neignoruokite alerginės reakcijos simptomų

2025-07-29

Sumenkus saulės ir vėjo energijos gamybai praėjusią savaitę elektra brango 7 proc.

2025-07-29

Stanislovas Buškevičius. Kovai prieš dronus – grybautojų daliniai

2025-07-29

Lietuvė – pasaulio čempionato finale

2025-07-29

Nei į darbą, nei į sodą – remontuoti tenka „Škodą“ (papildyta)

2025-07-28

Pagarsėjusiam mergaičių tvirkintojui skirta laisvės atėmimo bausmė

2025-07-28

Žiniasklaida: V. Landsbergis atsidūrė ligoninėje

2025-07-28

Šaolino vienuolyną purto tyrimas dėl lėšų pasisavinimo

2025-07-28

SAM: Ukrainos karo medikas vedė mokymus Lietuvos specialistams

2025-07-28

Vengrija prisideda prie nykstančių europinių žalvarnių populiacijos atkūrimo Lietuvoje

2025-07-28

Crowdfunding investicijos į NT – pavojai ir potencialas

2025-07-28

VRM: perspėjimo apie droną pranešimas buvo suderintas su kitomis institucijomis

2025-07-28

Šri Lanka – ne Indija! Tai visai kitas pasaulis

2025-07-28

Taip ir neradus iš traukinio iššokusio ruso, rengiamas integruotas Kaliningrado tranzito kontrolės algoritmas

2025-07-28

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos