Kaip praneša, Užsienio reikalų ministerija (URM), kovo 20 dieną, Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis (į Seimą išrinktas Kaune, Centro-Žaliakalnio apygardoje) aktyviai dirbo Užsienio reikalų taryboje bei bendroje Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ir gynybos ministrų sesijoje.
ES užsienio reikalų ministrai, kaip praneša URM, aptarė Rusijos atsakomybės už nusikalstamus veiksmus prieš Ukrainą klausimą, būtinybę stiprinti Rusijai taikomų sankcijų įgyvendinimo efektyvumą ir užkirsti kelią jų apėjimui, taip pat poreikį tęsti spaudimą sankcijomis Rusijai ir teikti skubią karinę paramą Ukrainai.
„Tarptautinio baudžiamojo teismo arešto orderis Putinui – tik proceso pradžia, užtikrinant Rusijos politikų atsakomybę už agresijos bei kitus nusikaltimus. Sekantis žingsnis, kurį turėtų žengti tarptautinė bendruomenė – JT Generalinė asamblėjos sprendimas dėl Tarptautinio specialiojo tribunolo steigimo. Putinas turėtų būti teisiamas ne tik už Ukrainos vaikų grobimą, bet ir už agresijos nusikaltimą,“ – pažymėjo G. Landsbergis.
Lietuvos diplomatijos vadovas paragino ES kolegas pradėti taikyti sankcijas „Rosatom“: „Galiojantys ES šalių kontraktai netrukdo sankcionuoti „Rosatom“ – tereikia politinės valios tai padaryti. Taikymasis į atskirus „Rosatom“ sluoksnius „svogūno principu“ leistų atsižvelgti į ES šalių turimus kontraktus su „Rosatom“, užtikrinti branduolinę saugą, bet tuo pačiu netrukdytų RF atominės energetikos milžinės sankcionavimui“.
G.Landsbergis darkart atkreipė ES kolegų dėmesį į tai, kad išimčių politika galiojančios sankcijoms yra ydinga. „Jei prisidengiant maisto saugumu, būtų padaryta išimtis Baltarusijos trąšų bendrovei, kurios pajamos buvo didžiausias Lukašenkos režimo finansavimo šaltinis – būtų iš esmės panaikintos sankcijos, įvestos už politines represijas, politinių kalinių ir žmogaus teisių gynėjų kankinimą Baltarusijos kalėjimuose, ir visa tai – Baltarusijos karinės paramos Rusijai kontekste“, – sakė ministras.
Bendroje ES užsienio reikalų ir gynybos ministrų sesijoje buvo sutarta, kad per vienerius metus ES įsipareigoja perduoti Ukrainai vieną milijoną artilerijos amunicijos vienetų.
„Šis susitarimas siunčia galingą signalą Europos gynybos pramonei didinti gamybos apimtis,“ – sakė užsienio reikalų ministras.
ES užsienio reikalų ministrai taip pat aptarė Juodosios jūros grūdų iniciatyvos pratęsimą, būtinybę ieškoti tvarių Ukrainos grūdų išgabenimo sprendimų ir bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis dėl Rusijos agresijos globalių pasekmių klausimus. Trumpai aptarta ir situacija Irane, vidaus represijos bei ES piliečių ėmimo įkaitais politika, Irano karinė parama Rusijai ir tolesnės atsako priemonės.
Ministrai taip pat aptarė bendradarbiavimo su Tunisu perspektyvas, migracijos srautų iššūkius ir galimą pagalbą šiai šaliai.
Nuotraukos: ES Taryba