Miuncheno saugumo konferencijoje krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė dalyvavo diskusijoje „Taika per jėgą: planas Ukrainai“. Ji tapo pirmąja Lietuvos krašto apsaugos ministre, dalyvavusia pagrindinėje šios konferencijos programos dalyje – vienoje panelėje kartu su JAV specialiuoju pasiuntiniu Ukrainai ir Rusijai Keithu Kelloggu. Diskusijoje apie Ukrainos ateitį taip pat dalyvavo Didžiosios Britanijos valstybės sekretorius Davidas Lammy, Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis ir Andrii Ivanovych Sybiha, Ukrainos užsienio reikalų ministras.
„Realios saugumo garantijos gali būti suteiktos tik iš jėgos pozicijos, ir tam Europai reikia skubiai auginti karinius raumenis. Šaltas dušas iš JAV dėl mūsų gynybos pajėgumų yra teisingas ir naudingas – kalbėti apie grėsmes, kai iš nugaros stovi karinė JAV galia, labai lengva. Dabar teks su didelėmis palūkanomis ir be atidėjimų sumokėti skolą, kurią Europa sukaupė per septynis dešimtmečius, kuomet JAV mokėjo už jos saugumą. Turime parodyti, kad esame patikimi partneriai“, – diskusijoje teigė ministrė Dovilė Šakalienė.
Jos teigimu, jokios derybos negali vykti be tiesioginio Ukrainos ir Europos dalyvavimo, o ilgalaikei taikai pasiekti būtinos realios garantijos, užtikrinančios Ukrainos saugumą.
„Tačiau jokia kalba neina ir eiti negali apie aljanso skilimą – Europa ir JAV neturi realių galimybių efektyviai atgrasyti, o jei reikės – įveikti rusijos ir Kinijos vedamos blogio ašies, nebent norime patirti nuostolių, kurių neatstatysime dešimtmečiais. Galime ir turime stovėti šalia Ukrainos per derybas. Galime ir turime remti viena kitą su JAV. Tam turime suformuoti vieningą Europos poziciją – parodyti lyderystę dėl Ukrainos narystės ES ir dėti pinigus ant stalo gynybos finansavimui. Ne laikas graužtis, laikas Europai elgtis pagal savo realų pajėgumą ir padengti savo žodžius ginklais“, – kalbėjo ministrė.
Pasak D. Šakalienės, „bloga taika be Ukrainos ir Europos balso paspartins rusijos karinės pramonės plėtrą ir kariuomenės reformos užbaigimą“.
Krašto apsaugos ministrė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Kinija darosi išvadas – „jėgos naudojimas prieš kaimynus apsimoka, sankcijų galima išvengti, sąjungininkai gali būti išduoti, teritorijos gali būti okupuotos, genocidas gali būti pateisintas”.
Todėl, pasak jos, mūsų veiksmai šiais metais padės pagrindus Europos sustiprėjimui arba subyrėjimui. „Putinas nepasikeis, mes turime 3–4 metus visiškai pasiruošti dideliam karui Europoje. NATO privalo būti 100 procentų pasirengusi kovoti bet kurią akimirką, nes vienintelis būdas išvengti karo – būti jam visiškai pasiruošusiems. Nebegalime turėti jokių saugumo iliuzijų“, – reziumavo ministrė.
Miuncheno saugumo konferencija – kasmet rengiamas svarbiausias Europoje aukščiausio lygio forumas, kuriame susirinkę gynybos srities lyderiai diskutuoja apie aktualiausius užsienio ir saugumo politikos iššūkius.