Kelionių entuziastai ir TV3 kelionių šou „Metam monetą“ vedėjai Leonardas Pobedonoscevas ir Audrius Bružas šią vasarą ir vėl keliauja bei ieško nuotykių įvairiausiose šalyse. Neseniai jie aplankė daug kam lig šiol neatrastą Egipto miestą Luksorą.
Kaip ir kiekvieną kartą vos atvykę į naują šalį,kelionių šou „Metam monetą“herojai Leo ir Bružas metė monetą, kurinulemia, kam teks leistis į neįtikėtinas pramogas be jokių finansinių apribojimų, o kam reiks kurti prisiminimus, turint itin ribotą biudžetą.
Visai neseniai bičiuliai monetą metė Egipte esančiame Luksore, kuris yra tituluojamas kaip vienas įspūdingiausių Egipto miestų. Vaikštant šio istorinio miesto gatvėmis galima keliauti tūkstantmečiais – ant Nilo kranto įsikūręs miestas yra vadinamas vienu didžiausių pasaulyje muziejumi po atviru dangumi, kur ilgamete istorija alsuoja kiekvienas kampelis.
Monetos metimas šįkart nulėmė, jog varguolio dalia teko A. Bružui. Norėdamas patirti tikrąjį vietinių gyvenimą, Audrius pirmiausiai nusprendė aplankyti vieną jaukų, rekomenduotą restoranėlį su hosteliu, tačiau netikėtai šalimais rado ir vietinę mokyklą, kurioje, žinoma, taipogi apsilankė.
Be to, Audrius nuvyko ir į Ramzio III šventyklą,DeirEl Medinos kapines bei Abu el-Hagag mečetę bei leidosi į vietinių patiekalų skonių jūrą – pirmą kartą gyvenime paragavo įdaryto balandžio.
Luksore Audrius taip pat nuvyko į bananų salą, kurioje turėjo progą rankose palaikyti mažą krokodiliuką. Tiesa, ši pramoga Bružui tapo kur kas pavojingesne nei jis tikėjosi…
„Nenaudėlis krokodiliukas, vos nepagriebė man už nosies…“, – išsigandęs juokėsi Bružas, kai pasilenkus prie krokodiliuko, šis nusitaikė kąsti Audriui į nosį.
Kol Audrius mėgavosi krokodilų kompanija ir kitomis nebrangiai kainuojančiomis pramogomis, Leonardas džiaugėsi tikro turtuolio gyvenimu ir laiką Luksoreleido kaip tikras faraonas.
Turėdamas belimitęMyTU kortelę, Leo apsigyveno viename prabangiausiųpenkių žvaigždučių „Steigenberger Nile Palace“ viešbutyje,mėgavosi gardžiausiomis vakarienėmis ir pramogomis.
Leo taip pat aplankė Hatoros šventyklą, plaukiojo po Nilą privačiu tradiciniu felukos laiveliu, turėjo galimybę nuvykti į Karnaką ir netgi leidosi į vienos dienos kelionę „Nile Style“ kruiziniu laivu, kur jo laukė vakarienė su pačiu laivo vadovu, VIP aptarnavimas ir šėlionės kokteilių vakarėlyje.
Tačiau tuo, žinoma, L. Pobedonoscevo prabangūs džiaugsmai nesibaigė – šio projekto sezono kelionių organizatorius „TezTour“ pasistengė, jog turtuolio nuotykiai Luksore būtų išties nepamirštami. Leonardo laukė dar viena įspūdinga pramoga – skrydis oro balionu virš Nilo!
„Skriejame virš Nilo galybių, sklendžiame virš dykumos platybių, skrodžiame virš galingų Senovės Egipto šventovių…Vaizdas neapibūdinamas žodžiais. PASAKA“, – grožėjosi Leonardas.
Taigi, ką nuveikti Luksore? Dalinamės Leo ir Bružo rekomendacijomis.
- Hatoros šventykla –viena iš geriausiai išsilaikiusių senovės Egipto šventyklų, skirtų deivei Hatorai.Hatora buvo meilės, džiaugsmo, muzikos, šokio ir motinystės deivė. Šventyklos sienos yra gausiai dekoruotos reljefais, vaizduojančiais deivę Hatorą, faraonus ir kitus dievus bei deives. Įspūdingos freskos ir skulptūros yra puikiai išsilaikiusios. Būtent šioje švenykloje anksčiau vyko daugybė religinių ceremonijų ir švenčių, skirtų Hatorai pagerbti.
- „Nour El Gourna“. Nenorėdamas išleisti daug pinigų, Audrius Luksore apsistojožavingame restorane bei hostelyje „NourElGourna“, įsikūrusiame vakarinėje Nilo upės pusėje. Ši apgyvendinimo įstaiga yra populiari dėl savo puikios vietos, leidžiančios lengvai pasiekti įvairius svarbius turistinius objektus, tokius kaip Karalių slėnis ar Medinet Habu šventykla. „Nour El Gourna“ yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori patirti autentišką egiptietišką gyvenimą ir apsistoti ramioje, bet strategiškai patogioje vietoje, leidžiančioje lengvai tyrinėti Luksoro apylinkes.Nakvynė čia kainuoja apie 20 eurų žmogui.
- „Steigenberg Nile Palace“ viešbutis.Laimingasis keliautojas Leonardas Luksore pasirinko gyventi viename prabangiausių penkių žvaigždučių viešbučių „Steigenberg Nile Palace“. Daugiau nei trys šimtai kambarių karališkam poilsiui, pro langus atsiveriantis didingas Nilas bei išskirtinis interjeras nustebins net visko mačiusius. Viešbutyje gausu skirtingų pasaulio virtuvių restoranų, norintiems atgauti jėgas yra SPA centras, o baseine priešais pat Nilą norėsis neskaičiuoti laiko.„Steigenberger viešbutis – viso Luksoro pažiba“, – sakė Leo.
- Deir el Medina – vieta, kur anksčiau buvo laidojami amatininkai bei dailininkai. Ši vietovė anksčiau garsėjo savo puošniais ir gerai išsaugotais namais, taip pat įdomiais istoriniais artefaktais, kurie leidžia geriau suprasti senovės Egipto kasdienybę ir meno kūrybą.
- Karalių slėnis–viena iš įspūdingiausių ir geriausiai žinomų senovės Egipto kapinių vietovių. Tai viena iš turistų lankomiausių vietų Egipte, nes ten galima pamatyt garsiausių faraonų kapų, tokių kaip Tutanchamono ir Ramzio II, kapus. Šio slėnio istorinė ir archeologinė vertė yra didžiulė, nes jis suteikia neįkainojamą įžvalgą į senovės Egipto religinę ir politinę kultūrą. „Karalių slėnis tikrąja to žodžio prasme galėtų būti vadinamas aukso kasykla, mat faraonų kapuose buvo gausybė turtų“, – vaikščiodamas pasakojo Leonardas.
- Ramzio III šventykla, taip pat žinoma kaip MedinetHabu, yra viena įspūdingiausių senovės Egipto architektūros paminklų Luksore. Šventykla buvo pastatyta kaip Ramzio III laidojimo šventykla ir yra žinoma dėl savo didingos architektūros, detalių reljefų ir istorinės reikšmės. Šiame komplekse galima rasti daugybę scenų, vaizduojančių faraono karinius laimėjimus, kasdienio gyvenimo vaizdus ir religinius ritualus. „Bilietas į Ramzio III šventyklą tekainavo 4 eurus. Egipte sau tikrai galiu leisti viską…“, – stebėjosi Bružas.
- Hovardo Karterio namas-muziejusyra vieta, kur archeologas Hovardas Karteris gyveno ir dirbo ieškodamas Tutanchamono kapo. Šis namas yra svarbus istorinis paminklas, nes čia Karteris praleido daugelį metų dirbdamas su vienu svarbiausių atradimų Egipto archeologijoje. Muziejuje eksponuojami įvairūs artefaktai ir asmeniniai Karterio daiktai, suteikiantys lankytojams galimybę geriau suprasti jo gyvenimą ir darbą.
- Nilo pakrantė ir pasiplaukiojimas tradiciniufeluka laiveliu. Leonardas šioje kelionėje laiką leido kaip tikras turtuolis – nors pasiplaukiojimas feluka su grupe nėra prabangi pramoga, Leo sau leido išsinuomoti visą laivelį tik sau. „Kas gali būti geriau nei patirti Nilą autentiškai? Taip, kaip vietiniai juo plaukioja jau tūkstančius metų…“, – įspūdžiais dalinosi Leo.
- Bananų salayra daugiausiai žinoma dėl savo formos. Ši salos forma ir jos pavadinimas kilo iš to, kad iš viršaus ji primena ištemptą bananą. Ši vieta yra populiarus turistų lankymo objektas dėl savo išskirtinumo ir gamtos grožio. Ten galima mėgautis nuostabiais kraštovaizdžiais, gamta ir puikiu, ramiu poilsiu. Tiesa, būtent čia Bružas turėjo progą rankose palaikyti ir mažą krokodiliuką. „Vietinis gidas bananų šalyje pakvietė susipažinti su… krokodilais. Nu čia tai šakės! Žinoma, bandydamas jį pabučiuoti vos nepraradau nosies“, – juokėsi Audrius.
- Karnako šventyklų kompleksas buvo Naujosios Egipto karalystės religinis centras. Šis kompleksas toks didelis ir toks įspūdingas, kad jame galime praleisti ir visą dieną. Šventyklos, sodai, keliai ir įvairiausi pastatai. Manoma, kad čia buvo senovės observatorija, taip pat dievų garbinimo vieta, kur dievas Amonas tiesiogiai bendravo su žmonėmis. „Aš be žodžių. Vaikščiodamas suskaičiavau net 134 kolonas, kurios yra nepasakomo grožio“ , – stebėjosi turtuolis.
- Abu el-Hagag mečetė buvo pastatyta ant senovės faraonų šventyklos liekanų, demonstruodama senovės Egipto ir islamo kultūrų susiliejimą. Pagal legendą, mečetė buvo pastatyta virš Abu el-Hagag kapo, kuris buvo islamo pranašas ir išpažinėjas.
- „WinterPalace“ – tai ištaigingas, istorinis viešbutis, esantis pačiame Luksoro centre. Šis viešbutis buvo pastatytas XX amžiaus pradžioje, britų viešpatavimo Egipte metu – jau vien iš interjero galima pajusti čia esančią britišką dvasią. Čia nuolatos apsistodavo britų elitas ir kiti europiečiai, bet įdomiausia, kad viešbutyje lankėsi ir popietės arbatėlės ritualais mėgavosi bei knygą rašė ne kas kitas,kaip pati Agata Kristi. „Dabar aš turiu galimybę atsisėsti ten, kur dienas leisdavo garsioji rašytoja“, – džiaugėsi Leonardas.
- Luksoro šventykla. Pagrindinė šventyklos šventovė sunyko Egipto vėlyvuoju laikotarpiu ir buvo atnaujinta Aleksandro Makedoniečio laikais. Šventykloje yra Aleksandro koplytėlė. Romėnų laikais šventykloje buvo imperijos kultų vieta, joje buvo įsikūręs romėnų garnizonas. Koptų laikais hipostilinė salė paversta krikščionių bažnyčia bei šventykloje rasti kitos bažnyčios likučiai.
- Restoranas „Sofra“. Varguolis Luksore atrado ne tik nuostabių istorinių vietų, bet ir pramogavo bei, žinoma, ragavo daug skanaus vietinių pagaminto maisto. Apsilankęs restorane „Sofra“ jis net turėjo galimybę išbandyti savo kulinarinius sugebėjimus kulinarinėje pamokoje ir pats sau pasigamino tikrą delikatesąbei vietinių pamiltą patiekalą – įdarytą balandį. „Vargšas balandis. Na, bet tai egiptiečių nacionalinis patiekalas, kurį jau galėčiau pagaminti ir aš. Skonis neįprastas, na, bet skanu, žinokit…“, – valgydamas sakė Audrius.
- VIP klasės kruzinis laivas „Nile Style“. Kaip ir pridera turtuoliui, Leo Luksore mėgavosi visomis savo privilegijomis. Čia jis turėjo ypatingą pramogą – pasiplaukiojimą kruiziniu laivu „Nile Style“. Leo kruize praleido tik vieną dieną, tačiau pasirinkę „TezTour“ kelionę į Luksorą žmonės kruize praleidžia net keturias įspūdžių kupinas dienas. Šiame kruize – gausybė patogių ir praėjusiais metais atnaujintų kajučių, darbo kambariai, kokteilių baras, restoranas, terasa ant laivo stogo ir puikus baseinas su Nilo vandeniu. „Nekantrauju viską išbandyti!“, – džiaugsmo neslėpė Leonardas.
- Skrydis oro balionu virš Nilo yra nepamirštama patirtis!Skrydžio metu prieš akis atsiveria ne tik visas miestas, bet ir aplink jį esantis grožis bei gamtos didybė – Nilas ir kiti gamtos stebuklai. „Skriejame virš Nilo galybių, sklendžiame virš dykumos platybių, skrodžiame virš galingų Senovės Egipto šventovių…“, – grožėjosi Leonardas.
Didžiausio Lietuvos kelionių organizatoriaus „TezTour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė pasakoja, kad pasikeitęs keliautojų požiūris į Egiptą privertė sugalvoti kitokių ir įdomesnių pramogų klientams, kurie ne tik nori ilsėtis prie jūros, bet ir daug pamatyti bei pažinti. Viena tokių pramogų – kruizas po Nilo upę.
„Išskirtinę istoriją turintis Egiptas gali pasiūlyti ne tik ramų poilsį prie jūros turistiniuose kurortuose. Pastebime, kad keičiasi keliautojų požiūris į Egiptą – jie čia vyksta tiek pailsėti prie jūros, tiek ir pažintiniais tikslais. Todėl atsižvelgę į keliautojų poreikius, jau antrą sezoną kviečiame leistis į kruizą Nilo upe 2023 m. renovuotu VIP klasės kruiziniu laivu bei pažinti neturistinę Egipto pusę. Kelionės metu žmonių laukia apgyvendinimas tik aukščiausios klasės viešbučiuose ir kruiziniame laive.
„TezTour“ kruizo metu siūloma net šešių dienų pažintinė programa: kasdien išlipama vis kitame Egipto kampelyje ir aplankoma daugybė istorinių vietų“, – teigė Inga.
I. Aukštuolytė užsiminė, kad šio kruizo metu yra galima pamatyti beprotiškai daug: nuo Denderos iki Abu Simbelio ir kitų nepakartojamų vietų.
„Kruizo metu keliaujama pietine Nilo puse – nuo Denderos iki Abu Simbelio, aplankant Luksoro miestą, Denderos šventyklą, atkurtą Tutanchamono kapavietę ir daugelį kitų objektų. Be to, Nilo krante esančiame Asuano mieste susipažįstama su nubių genties kultūra, o užsukus į margaspalvį Asuano turgų, stebint šiuolaikinio egiptiečių gyvenimo šurmulį ir derantis su prekeiviais, prisiliečiama prie autentiškos vietinės kultūros. Toks kelionės formatas labai pasiteisino, tad jau esame suplanavę keliones ir kitam žiemos sezonui nuo spalio mėnesio. Renkamos nedidelės žmonių grupės, nuo pat oro uosto keliautojus pasitinka lietuviškai kalbanti gidė, kuri pristato įspūdingiausias pietinio Egipto vietas ir lydi visos kelionės metu“, – dalinosi I. Aukštuolytė.
„Metam monetą“ – sekmadieniais, 19:30 val. per TV3!