Šią savaitę Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija parengė ir pateikė derinti institucijoms įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma įteisinti bendrinę tabako gaminių pakuotę, reglamentuoti tabako gaminių pardavimą tiesiogiai neprieinamu būdu ir numatyti nerūkymo zonų plėtrą.
Pateiktuose pasiūlymuose, tabako gamintojų nuomone, realistiškai neįvertinamos galimybės juos įgyvendinti. Projekte siūloma, kad tabako gaminių pardavimas tiesiogiai neprieinamu būdu būtų pradedamas jau po vienerių metų. „Toks siūlymas neįvertina prekybininkų, ypatingai – mažų ir vidutinių, galimybių tam pasiruošti, finansinių ir organizacinių sunkumų, kuriuos toks reguliavimas sukeltų“ – sakė A. Neverauskas, Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius.
Vieną iš pateiktų svarstyti priemonių – bendrinę tabako gaminių pakuotę, tabako gamintojų asociacijos nuomone, reiktų vertinti itin kritiškai. “Priemonės iniciatoriai apie šią priemonę šneka dar nuo 2010 metų, 2013 m. tikėjosi, kad tai bus reglamentuota kaip Europos Sąjungos (ES) direktyva. Taip neatsitiko – priemonė buvo išimta iš Direktyvos dėl to, kad nepakako jos efektyvumo įrodymų. Taigi, tai yra neprivaloma ES šalims, daugelis progresyvių šalių jos atsisakė” – teigė Arnas Neverauskas.
Politinė priemonė buvo atmesta tokiose šalyse kaip Švedija, Vokietija, Šveicarija, o daugybėje kitų nuspręsta palaukti, kol šią pakuotę įsivedusios šalys (Australija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Airija) pateiks rezultatus, ar politika tikrai veikia. “Jei tokios šalys kaip Belgija, Danija, Švedija, Vokietija gali leisti sau palaukti ir pažiūrėti, ar politika veikia, kodėl mes Lietuvoje turime strimgalviais pulti įgyvendinti iniciatyvą, kurią kritiškai vertina net tokią pakuotę įsivedusių šalių Sveikatos apsaugos ministrai?” – klausė Arnas Neverauskas.
Anot jo, vienos iš bendrinę tabako gaminių pakuotę įsivedusių šalių – Prancūzijos – Sveikatos apsaugos ministrė Agnes Buzyn 2017 m. lapkričio mėn. plenariniame posėdyje aiškiai pasakė, kad tokia politika neveikė ir neveiks, o, jos manymu, vienintelė veiksminga priemonė mažinti rūkymo mastus – akcizai.
“Manau, racionaliai mąstantys Vyriausybės atstovai puikiai supranta, kad ši politinė iniciatyva – miglota ir turi daugiau rizikų nei potencialių laimėjimų” – sakė Arnas Neverauskas. “Šia iniciatyva yra nusavinami tabako gamintojų prekės ženklai, kas yra grėsminga žinia užsienio investuotojams iš liberalia ekonomika save pozicionuojančios šalies. Vienintelis galimas šios iniciatyvos efektas, mūsų narių užsakytų tyrimų duomenimis, yra tas, kad žmonės rūkyti pradės pigesnes cigaretes, bet jokiu būdu ne mažiau. Mūsų paskaičiavimais, toks efektas valstybei kainuos vidutiniškai apie 20 mln eurų per metus, neskaičiuojant galimai išaugsiančios nelegalios prekybos masto. Kalbėkime pavyzdžiais – įvedus bendrinę tabako gaminių pakuotę Australijoje, nelegali prekyba padidėjo 30 proc. KPMG apklausos rezultatai rodo, kad Lietuvoje praeitais metais buvo surūkoma 570 mln. vienetų kontrabandinių cigarečių, kas Lietuvos biudžetui kainavo net 62 mln. eurų”” – sakė A. Neverauskas.
Tabako gamintojų atstovas pabrėžė, kad pagrindinė priežastis, kodėl mažamečiai pradeda rūkyti – kaina, prieinamumas, draugų, tėvų įtaka. “Draugų ir tėvų įtakos negalime pakeisti, bet prieinamumą mažinti būtina. Pats ministras Veryga yra pasakęs, tiesa, apie nelegalų tabaką: “tyrimai parodė, kad pakuotė neturi įtakos sprendimui pirkti nelegalų tabaką, nes tam didžiausią reikšmę turi tokių gaminių pasiūla ir kaina”. Ženkime dar žingsnį ir pripažinkime – taip pat yra ir su legaliu tabaku, o ši iniciatyva, vertinant objektyviai, ne tik nepasieks jai keliamų tikslų, o tik sukels neigiamų pasekmių Lietuvos ekonomikai” – sakė A. Neverauskas.
“Tabako gamintojų vardu kviečiame žiniasklaidą, visuomenę ir sprendimų priėmėjus į šią politinę iniciatyvą pasižiūrėti logiškai, neskubėti ir įvertinti visus galimus pliusus ir minusus” – kvietė Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos atstovas.